Dnes Středa - jasno -8°C
Zítra Čtvrtek - jasno -7°C
Středa 8. 2. 2023
Svátek má Milada
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Dávné zločiny: Podvodník Havránek při útěku profitoval z komunistického převratu
Bohaté vdově sliboval svatbu, ke které ale nakonec nedošlo. Ilustrační foto: Petr Janotka

Dávné zločiny: Podvodník Havránek při útěku profitoval z komunistického převratu

Archivy pražské mordparty ukrývají řadu již dávno zapomenutých příběhů sňatkových podvodníků. Tentokrát jsme zpracovali případ Johny Havránka, který v policejním záznamu s fotografií podvodníka všeho druhu figuroval jako Vilém Běhounek.

Tak to je ten švagr z Ameriky, říkala si v duchu Marta Havránková, vdova po majiteli kasina v pražské Chuchli. Chlápek se mezitím plaše rozhlížel po místnosti a usrkával ze šálku kávu.

Vdova se na fešákovi snažila najít aspoň detail v podobnosti sourozenců, z nichž jeden už je na pravdě boží. Kde nic, tu nic. Možná jsou to jen předsudky, pomyslela si, rána po zemřelém manželovi přece jenom ještě docela bolela.

Johny Havránek, tak mu v Americe říkají. Bohužel ale přijel pozdě, svého bratra již nezastihl naživu. Fešák s americkým občanstvím. Nu, uvidíme, jak se zachová, honily se vdovičce další myšlenky hlavou. 

Dva roky po druhé světové válce se každý musel hodně otáčet. I když třeba měl peníze. A že vdova Havránková jich po svém zesnulém manželovi zdědila hodně.

Potřebovala je hlavně na podpultové zboží. Komunisti před únorovým převratem sice slibovali ráj na zemi, ale proč ho neudělali už před válkou? Takto přemýšlela především kasta továrníků a podnikatelů všeho druhu, kteří měli slušná konta.

A samozřejmě i slušný zájem o všechno, co nebylo běžně k dostání. „Kdybys cokoliv potřebovala, mám své konexe na ambasádě,“ pronesl Johny Havránek trochu tajemně. Marta se jen zapitvořila, momentálně jí nic nenapadlo.

„Jen jsem se chtěla zeptat, na jak dlouho jsi přijel? To kvůli sousedům, určitě se budou zajímat. Nemohu přece říct, že nevím,“ krčila rameny.

S odjezdem spěchat nemusíš

„Řekni jim, že až budu odjíždět, všechny je pozvu na pořádnou merendu. Neurazí to a ptát se už nebudou, protože by na sebe prozradili, že jim jde jen o to si zadarmo nacpat nácka,“ zasmál se fešák Johny.

Vdova se zasmála taky. „Jsi fakt bedna,“ utrousila laškovně. „Není bedna, jako bedna,“ odpověděl vdovičce tajemně. Martě Havránkové jen bylo trochu divné, že švagr má po těch dlouhých letech pobytu za Velkou louží stále výbornou češtinu bez cizího přízvuku.

I tuto odpověď záhy dostala  – v New Yorku většinou komunikuje s českými přistěhovalci a taky mezi sebou uzavírají obchody. Na angličtinu snad ani nemají čas.

Vdova chápavě pokyvovala hlavou. Johny si oddychl. První finta úspěšně vyšla. Ostatně jako vždycky, když se v jedné libeňské hospodě dozvěděl o osamocených ženách, z kterých mohl něco vytřískat pro sebe. A tak v těch drbech zavětřil vdovu Havránkovou, která prý byla vskutku prachatá.

Pochytil i informaci o sourozenci zemřelého bratra, žijícího v Americe. A vše další k tomu, než Johny nabyl jistotu, že se může objevit u Havránkové ve dveřích. On to vlastně ani tak Johny Havránek nebyl – v policejním záznamu s fotografií podvodníka všeho druhu figuroval jako Vilém Běhounek.

A měl velkou radost, když mu vdovička šeptla, že s odjezdem spěchat nemusí. Ani pohoršení v sousedství nebudili, jsou přece rodina. 

V podstatě máme s Martičkou před svatbou

Vilém vulgo Johny měl vždycky pár dolarů u sebe. Před svými obětmi je občas jako by mimoděk vytrousil z kapsy. To aby se vidělo, že je Amerikán, který se pro dolar či dva sehnout zrovna nehodlá. Samozřejmě že to pak udělal a tvářil se otráveně.

Tohle divadlo se ženám líbilo. A ještě víc o toho pracháče ve vlastní režii pečovat. Vilém Běhounek byl časem trochu překvapený, když mu vdovička domů přivedla jakéhosi chlapa. Chtěl od toho „Amerikána“ pomoct.

Byl to továrník v maléru kvůli finančním čachrům. Taky po něm šla policie. „Uschoval byste mi u vašich známých na ambasádě milion? I nějaké to kilo zlata,“ pronesl továrník s opatrnou poznámkou, že směnit vše za dolary by se mu v té šlamastyce líbilo úplně nejvíc.

„To nemohu přijmout, protože zatím nevím, jestli se na ambasádě někdo…“, kroutil Běhounek odmítavě hlavou. A nepřijal ani balíček bankovek jako závdavek, že to továrník myslí vážně. „V podstatě máme s Martičkou před svatbou a nechtěl bych do té doby…Však víte, mazec se zákonem je na světě raz dva.“

Je dobré mít aspoň trochu peněz do začátku…

Továrník posmutněl a pak se mu rozzářily oči. „Jste fajn chlap! Lump by si ty peníze ihned vzal. Ale na té ambasádě se opravdu zeptejte,“ řekl už prosebně.

Johny se zamyslel a řekl: „Uděláme to takto: Na ambasádu ten kšeftík půjdete uzavřít se mnou. To pro pořádek,“ navrhl továrníkovi. Ten se ihned zhrozil. Bojí se teď i lidí v nádražácké uniformě!

Běhounek toho vyděšeného chlápka odhadl dobře. Když po něm jde policie, pak se zbytečně nechce ukazovat vůbec nikde. Za pár dní se továrník v bytě vdovy Havránkové objevil znovu.

I s objemnou kabelou, ve které byly miliony dva. Ani avizované zlato nechybělo. Směna peněz i drahocenného kovu za tvrdou měnu byla dohodnuta. Tak to alespoň tvrdil Vilém Běhounek.

Past sklapla. Vilém alias Johny vzal kabelu a odešel. Navždy a nikdo nevěděl kam. Ztratil se i zoufalé policii v běhu událostí, které záhy rozvířil únorový komunistický převrat v roce 1948.

Kusé informace upachtěným detektivům o tomto podvodníkovi pak poskytla, jak jinak, pražská galérka. Vilém Běhounek jí dal o sobě zprávu z Ameriky. Prý mu tam taky říkají Johny a je dobré mít aspoň trochu peněz do začátku…


Autor: Petr Štrompf

Praha 14: Pro kočičku na Plechárnu, koná se výstava

Dnes v 18:14

Již po osmé proběhne 12. února v Kulturním centru Plechárna na sídlišti Černý most sraz desítky kočičích bezdomovců z mnoha spolků a zařízení zabývajících se jejich záchranou.

Pro kočičku do KC Zahrada

Včera ve 14:42

V KC Zahrada v Praze 11 v Malenické ulici najdete v sobotu 25. února kočičky k adopci.

Týden mozku 2023

Včera ve 12:26

Dvacátý čtvrtý ročník festivalu Týden mozku proběhne v budově Akademie věd ČR na Národní třídě 13. března. Část hlavního programu bude dostupná také online.

Poslechněte si Příběhy našich sousedů z Prahy 2

Včera v 11:23

Slavnostní prezentace projektu, který dětem přibližuje vzpomínky deseti proslulých i méně známých pamětníků z Prahy 2, jejichž životy významně ovlivnily dějinné události 20. století, se bude konat 3. dubna na Novoměstské radnici. Vzpomínky pamětníků z Prahy 2 ožijí díky audio reportážím a animaci...

Projekt Trenéři do škol v základních školách Prahy 2 pokračuje

6. února 2023 ve 14:36

Praha 2 bude pokračovat v zapojování profesionálních trenérů do hodin tělocviku. Projekt, který radnice pilotně spustila v minulém školním roce a který finančně podporuje, tak bude fungovat i nadále.

Hasiči zvou na taneční zábavu

6. února 2023 v 11:20

Taneční zábava v pátek 24. února v klubu Varta.

Pro kočičku do knihovny, koná se umísťovací výstava

4. února 2023 v 07:19

Umísťovací výstava koček se koná v sobotu 4. února od 11 do 17 hodin v prostorách Městské knihovny v Praze 2.

PVK: Přehled plánovaných výluk na 6 týden

3. února 2023 v 16:46

Pražské vodovody a kanalizace obnovily po novém roce plánované výluky v dodávkách pitné vody. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Praha 11: V Brandlově ulici se můžete nadále testovat na přítomnost koronaviru

3. února 2023 v 16:14

Praha 11 prodloužila nájem pozemku na rohu ulic Machkova a Brandlova, kde funguje testovací místo. Situace s šířením onemocnění covid-19 se sice po náročném období uklidnila, ale i v současné době přetrvává zájem o testování a očkování.

Kurzy oprav drobného nábytku pro veřejnost

3. února 2023 v 15:16

Hlavní město ve spolupráci se Střední odbornou školou Jarov na letošní rok přichystalo pro veřejnost sérii kurzů oprav drobného nábytku. V zázemí odborné školy bude k dispozici plně vybavená dílna, kde se budou kurzy jednou měsíčně konat. Odborný dohled zajistí truhlář z řad učitelů střední školy....

Benefiční koncert vynesl více než osmdesát tisíc korun

3. února 2023 v 11:27

Benefičním koncertem na Novoměstské radnice Praha oslavil Nadační fond Dvojka srdcem 5 let od založení. Během večera vystoupili bez nároku na honorář Ondřej G. Brzobohatý, sbor Vratislavka pod vedením Evy Kleinové, stejně jako moderátor večera Josef Mádle.

Saudská Arábie. Tematická snídaně na Plechárně

2. února 2023 v 19:30

Na Plechárně v Praze 14 se celý únor konají tematické snídaně. Během nich se dozvíte zajímavosti z různých koutů světa. Ve středu 8. února se s Petrem Mikolandou podíváte na místa a uslyšíte o životě v Saudské Arábii.

Výstava: Nuselský most - 50 let

2. února 2023 v 19:12

Praha 2 ve spolupráci s Národním technickým muzeem zve na výstavu Nuselský most – 50 let, která se koná v 1. patře radnice Prahy 2 na náměstí Míru 20.

Dětské skupiny v Praze 4 otevřou dveře veřejnosti

1. února 2023 ve 21:57

Informace o provozu dětských skupin Kotorská a Rabasova v Praze 4 mohou rodiče získat 8. a 9. března.

Další články
Nahoru