Dnes Středa - skorojasno 32°C
Zítra Čtvrtek - oblacno 33°C
Středa 17. 8. 2022
Svátek má Petra
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Pražská kultura

David Urban: Výjezdovka

Zajímá vás, s jakými hrůzami, neuvěřitelnými příhodami, ale někdy i úsměvnými situacemi se setkávají členové výjezdové skupiny kriminální policie? Dozvíte se to v nové knize povídek Davida Urbana.

Ke všem závažným trestným činům – od loupeží přes znásilnění až po sebevraždy a vraždy – vysílá operační důstojník vždy výjezdovou skupinu – tzv. výjezdovku. Ta sestává z detektiva, vyšetřovatele a technika, kteří se zabývají prvotní prací na místě činu – dokumentují zločiny, zajišťují stopy, vyslýchají oznamovatele či poškozené a hledají svědky.

Výjezdovka Davida Urbana přibližuje jejich práci, která dokáže být často děsivá a napínavá. Seznámíte se s pravdivými informacemi o tom, jak vypadá skutečná práce kriminalistů v terénu – bez příkras a filmového dramatizování.  Všechny příběhy vycházejí ze skutečných případů, se kterými měl autor v průběhu své policejní služby osobní zkušenost.

Ukázka z knihy:
vyjezdovka „Dobrý den, pane doktore," potřásl si s lékařem rukou vyšetřovatel Robert Bříza a požádal ho, aby prohlídku těla komentoval. Koroner souhlasil, pokynul technikovi s připravenou kamerou a bez zbytečného zdržování se dal do práce. Nejdříve muže popsal, poté se k němu sklonil, postupně jej svlékal z oblečení a prohlížel. Ohmatal kosti, páteř, temeno hlavy. Nevynechal nic, prohlédl každou část kůže a zaměřil se zejména na dlaně, klouby rukou a nehty, aby vyloučil obranná zranění.
„Otočíme ho,“ rozhodl a lehce muže převrátil na záda. Krvavá skvrna na asfaltové cyklostezce zanechala obrys polohy těla a hlavy. Obličej muže byl po pádu polámaný, zakrvácený a zdeformovaný. Edovi bylo jasné, že pokud v některé části oděvu naleznou občanku nebo jiný doklad, tak jim to s identifikací příliš nepomůže.
Doktor Vrána dále systematicky popisoval nalezená zranění a muže postupně vysvlékl do naha. Když skončil, prošacoval každý kousek oblečení a nalezené věci úhledně, až pedantsky rovnal na zem podél obrubníku chodníku.
Eda se otřásl, když si všiml, že nahé mužské tělo působí, jako kdyby bylo bez kostí. Ruce i nohy se nepřirozeně ohýbaly jako chapadla chobotnice. Kůže byla zbarvená modřinami, pohmožděninami a posmrtnými skvrnami. Přestože dopadlo z menší výšky než stavební dělník, na kterého si vzpomněl, rozsah zranění byl skoro stejný. Mrtvý muž neměl na těle žádné tetování, ale objevená čerstvá jizva po laparoskopii v dutině břišní by mohla napomoci se zjištěním totožnosti.
Koroner se s křupnutím v zádech narovnal a přistoupil k Edovi s Robertem.
„Dobu úmrtí podle posmrtných skvrn bych určil asi před třemi hodinami, takže někdy kolem jedné odpoledne. Příčinou smrti je jednoznačně pád z vysoké výšky, čemuž nasvědčují četné zlomeniny končetin, pánve a hrudníku," zakončil ohledání mrtvoly lékař a ukázal na tramvajovou trať nad svojí hlavou. „Dopadl přímo kolmo dolů z mostu. Smrt nastala okamžitě. Jestli to byla sebevražda, nebo mu někdo pomohl, nedokážu určit, to už je na vás. Rozhodně na sobě nemá žádné známky zápasu.„
Technik na znamení vyšetřovatele ukončil videozáznam.
„Tušíte, kdo to je?“ zeptal se lékař.
„Zatím ne. Ještě jednou prohlédnu oblečení, ale i kdybychom našli doklady, beztak nepůjde poznat. Budeme to evidovat jako neznámou mrtvolu," odpověděl Robert a sklonil se k položenému oblečení.
Doktor Vrána pokýval hlavou, svlékl si rukavice a vydal se do služebního vozidla sepsat záznam o úmrtí."

David Urban se narodil před více než 45 lety v Praze, kde žije dodnes. Je ženatý, má dvě dospělé děti a v panelákovém bytě s ním mimo manželky bydlí také pár koček. Už více než polovinu života pracuje u pražské kriminálky, což se odráží na jeho literární tvorbě. Mezi jeho zájmy patří četba knih, sbírání komiksů a hraní počítačových her. Rád zdolává lezecké stěny a věnuje se lukostřelbě.

Povídky zařazené do jeho debutové sbírky Tři opice (Kalibr 2020) sklidily řadu ocenění v různých literárních soutěžích, např. v České lupě 2017 a 2019, nebo v ceně Ceně Sherlocka Holmese 2019.

Knihu za zvýhodněnou cenu koupíte zde: https://www.knizniklub.cz/knihy/511872-vyjezdovka.html 

 


Autor: TZ, red

Hudba na hradbách v srpnu

Včera v 07:45

Koncerty Prahy 2 pokračují v úterý 23. srpna, kdy uslyšíte skladby z repertoáru Michaela Jacksona ale i Karla Hašlera nebo Jaroslava Uhlíře.

Folimankou zněl folk

15. srpna 2022 v 16:50

Milovníci folkové muziky se sešli včera sešli na Folimance, aby si užili příjemný podvečer. V altánu na Folimance vystoupili Zuzana Lapčíková Trio, KRANZ acoustic a Petr Hanzlík a Domácí výroba.

Zábradlí vstoupí do nové sezony s finskými povídkami a bestsellerem o Juráčkovi

10. srpna 2022 ve 13:21

Divadlo Na zábradlí se připravuje na svou pětašedesátou sezonu. Uvede scénické provedení povídek finské autorky Rosy Liksom, dramatizaci bestselleru Dani Horákové O Pavlovi či Tolstého Vzkříšení v dramatizaci Armina Petrase. 

Divadlo Viola slaví šedesátou sezonu, v září uvede vzpomínkový večer Téma Macháček

10. srpna 2022 v 08:12

Divadlo Viola v září vstoupí do 60. sezony. Součástí oslav bude několik speciálních programů, z nichž první se odehraje 25. září od 20 hodin pod názvem Téma Macháček.

Film Planeta Praha vstoupil do kin

7. srpna 2022 v 09:21

Nečekanou pestrost pražské přírody představí film Planeta Praha, který do českých kin vstoupil 4. srpna. Diváci ve filmu uvidí více než padesát živočišných a rostlinných druhů, které se perou o své místo v zástavbě hlavního města. Filmaři je sledovali celkem dva roky ve všech ročních obdobích....

V Prádelně je možné až do konce srpna vidět „Třináctku” Ladislava Hojného

6. srpna 2022 v 18:15

Ani o letních měsících není přerušen výstavní program Galerie Prádelna při Komunitním centru Prádelna v Holečkově ulici. Minulý týden v pátek se uskutečnila vernisáž výstavy kreseb akademického malíře Ladislava Hojného, kterou budou mít návštěvníci možnost zhlédnout až do konce srpna. Informoval...

Světová architektura v zahradě Rothmayerovy vily

4. srpna 2022 v 06:16

Muzeum města Prahy zve na mezinárodní výstavu Koláž v zahradě Rothmayerovy vily na téma Světová architektura. Letošním tématem chceme vzdát hold architektům Otto Rothmayerovi a slovinskému architektovi Jože Plečnikovi, kteří svojí prací ve 20. a 30. letech 20. století pro československou...

Kinobus bude hrát v parku u Chodovské tvrze

2. srpna 2022 ve 20:22

Praha 11 bude pořádat ve spolupráci s dopravním podnikem v parku u Chodovské tvrze od 22. do 25. srpna projekci čtyř filmů. Promítání začíná po setmění v cca 21:45 hodin, podle aktuálních podmínek. Vstup je zdarma.

Výstava: Soutěžní návrhy Památníku Ferdinanda Peroutky

1. srpna 2022 ve 22:25

Výstavu soutěžních návrhů na památník Ferdinanda Peroutky najdete v parku Portheimka v Praze 5.

Modrá Vopice zveřejnila srpnový program

1. srpna 2022 v 09:40

MusicClub Modrá Vopice (ul. K Žižkovu) zveřejnil svůj srpnový program. Návštěvníci se mohou těšit na řadu koncertů punkových i metalových kapel. Chybět nebudou dvě open-air akce. 

Další články
Nahoru