Dnes Sobota - obcasny-dest 6°C
Zítra Neděle - obcasny-dest 10°C
Sobota 17. 4. 2021
Svátek má Rudolf
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Pražská kultura

David Urban: Výjezdovka

Zajímá vás, s jakými hrůzami, neuvěřitelnými příhodami, ale někdy i úsměvnými situacemi se setkávají členové výjezdové skupiny kriminální policie? Dozvíte se to v nové knize povídek Davida Urbana.

Ke všem závažným trestným činům – od loupeží přes znásilnění až po sebevraždy a vraždy – vysílá operační důstojník vždy výjezdovou skupinu – tzv. výjezdovku. Ta sestává z detektiva, vyšetřovatele a technika, kteří se zabývají prvotní prací na místě činu – dokumentují zločiny, zajišťují stopy, vyslýchají oznamovatele či poškozené a hledají svědky.

Výjezdovka Davida Urbana přibližuje jejich práci, která dokáže být často děsivá a napínavá. Seznámíte se s pravdivými informacemi o tom, jak vypadá skutečná práce kriminalistů v terénu – bez příkras a filmového dramatizování.  Všechny příběhy vycházejí ze skutečných případů, se kterými měl autor v průběhu své policejní služby osobní zkušenost.

Ukázka z knihy:
vyjezdovka „Dobrý den, pane doktore," potřásl si s lékařem rukou vyšetřovatel Robert Bříza a požádal ho, aby prohlídku těla komentoval. Koroner souhlasil, pokynul technikovi s připravenou kamerou a bez zbytečného zdržování se dal do práce. Nejdříve muže popsal, poté se k němu sklonil, postupně jej svlékal z oblečení a prohlížel. Ohmatal kosti, páteř, temeno hlavy. Nevynechal nic, prohlédl každou část kůže a zaměřil se zejména na dlaně, klouby rukou a nehty, aby vyloučil obranná zranění.
„Otočíme ho,“ rozhodl a lehce muže převrátil na záda. Krvavá skvrna na asfaltové cyklostezce zanechala obrys polohy těla a hlavy. Obličej muže byl po pádu polámaný, zakrvácený a zdeformovaný. Edovi bylo jasné, že pokud v některé části oděvu naleznou občanku nebo jiný doklad, tak jim to s identifikací příliš nepomůže.
Doktor Vrána dále systematicky popisoval nalezená zranění a muže postupně vysvlékl do naha. Když skončil, prošacoval každý kousek oblečení a nalezené věci úhledně, až pedantsky rovnal na zem podél obrubníku chodníku.
Eda se otřásl, když si všiml, že nahé mužské tělo působí, jako kdyby bylo bez kostí. Ruce i nohy se nepřirozeně ohýbaly jako chapadla chobotnice. Kůže byla zbarvená modřinami, pohmožděninami a posmrtnými skvrnami. Přestože dopadlo z menší výšky než stavební dělník, na kterého si vzpomněl, rozsah zranění byl skoro stejný. Mrtvý muž neměl na těle žádné tetování, ale objevená čerstvá jizva po laparoskopii v dutině břišní by mohla napomoci se zjištěním totožnosti.
Koroner se s křupnutím v zádech narovnal a přistoupil k Edovi s Robertem.
„Dobu úmrtí podle posmrtných skvrn bych určil asi před třemi hodinami, takže někdy kolem jedné odpoledne. Příčinou smrti je jednoznačně pád z vysoké výšky, čemuž nasvědčují četné zlomeniny končetin, pánve a hrudníku," zakončil ohledání mrtvoly lékař a ukázal na tramvajovou trať nad svojí hlavou. „Dopadl přímo kolmo dolů z mostu. Smrt nastala okamžitě. Jestli to byla sebevražda, nebo mu někdo pomohl, nedokážu určit, to už je na vás. Rozhodně na sobě nemá žádné známky zápasu.„
Technik na znamení vyšetřovatele ukončil videozáznam.
„Tušíte, kdo to je?“ zeptal se lékař.
„Zatím ne. Ještě jednou prohlédnu oblečení, ale i kdybychom našli doklady, beztak nepůjde poznat. Budeme to evidovat jako neznámou mrtvolu," odpověděl Robert a sklonil se k položenému oblečení.
Doktor Vrána pokýval hlavou, svlékl si rukavice a vydal se do služebního vozidla sepsat záznam o úmrtí."

David Urban se narodil před více než 45 lety v Praze, kde žije dodnes. Je ženatý, má dvě dospělé děti a v panelákovém bytě s ním mimo manželky bydlí také pár koček. Už více než polovinu života pracuje u pražské kriminálky, což se odráží na jeho literární tvorbě. Mezi jeho zájmy patří četba knih, sbírání komiksů a hraní počítačových her. Rád zdolává lezecké stěny a věnuje se lukostřelbě.

Povídky zařazené do jeho debutové sbírky Tři opice (Kalibr 2020) sklidily řadu ocenění v různých literárních soutěžích, např. v České lupě 2017 a 2019, nebo v ceně Ceně Sherlocka Holmese 2019.

Knihu za zvýhodněnou cenu koupíte zde: https://www.knizniklub.cz/knihy/511872-vyjezdovka.html 

 


Julie Clark: Poslední let

13. dubna 2021 ve 12:28

Claire má dokonalý život. Je vdaná za potomka z prominentní rodiny, bydlí v nádherném domě, její dny ladně a bezchybně plynou a její budoucnost se zdá příznivá… Jenže ve skutečnosti nic není takové, jak to na první pohled vypadá.

Balet Národního divadla uvede pohádkový příběh Spící krasavice

10. dubna 2021 v 11:11

Výpravný balet Spící krasavice hudebního skladatele Petra Iljiče Čajkovského vstupuje do repertoáru Baletu Národního divadla v choreografii legendární primabaleríny Márcii Haydée jako pozoruhodný artefakt duchovního odkazu baletní klasiky.

Dnes začínají oslavy Mezinárodního dne Romů

7. dubna 2021 v 17:14

Dnes začínají oslavy Mezinárodního dne Romů, které pořádá spolek Ara Art. Kulturní akce, která potrvá až do pátku 9. dubna se uskuteční v divadle D21 na Vinohradech. Sledovat je diváci budou moct pouze online a to již podruhé od loňského roku, kdy oslavy poprvé narušila koronavirová...

Rebecca Serleová: Za pět let

6. dubna 2021 ve 12:14

Dannie je špičková manhattanská právnička. Je ambiciózní, zvyklá uvažovat pragmaticky a žije spokojený a klidný život se svým přítelem Davidem, který ji právě požádal o ruku. Její nejlepší kamarádka Bella je její pravý opak – divoká bohémka, která se každý týden zamiluje do někoho...

Online: Anglická konverzace 50+

6. dubna 2021 v 09:45

Anglická konverzace pro mírně a středně pokročilé, která se řídí heslem „vesele vesele život musíš brát“ je určena pro účastníky ve věkové kategorii 50+.

Lobkowiczkým palácem vitruálně, v českém jazyce a zdarma

4. dubna 2021 v 06:35

Poznejte historii a krásu muzea Lobkowiczkého paláce během živé virtuální prohlídky vysílané zdarma.

Podpořte RockOperu Praha, vzkazuje grantové komisi Společnost Richarda Wagnera

29. března 2021 ve 20:55

RockOpera Praha získává ke své petici proti jednání grantové komise hlavního města Prahy podporu také od Společnosti Richarda Wagnera. Ta divadlu poslala dopis, ve kterém mimo jiného RockOperu Praha označuje za pokračovatele v myšlence Gesamtkunstwerku, tedy souborného uměleckého díla,...

Katalog umění ve veřejném prostoru je dostupný jako mapa i jako otevřená data

29. března 2021 ve 12:52

Galerie hlavního města Prahy (GHMP) na pražském portálu otevřených dat nově zveřejnila data týkající se umění ve veřejném prostoru. Galerie mapuje jak existující, tak zaniklá díla. Otevřená městská data jsou dostupná veřejným i soukromým subjektům k dalšímu využití, například k tvorbě mapových...

Anglická konverzace 50+ online

28. března 2021 v 09:02

Anglická konverzace pro mírně a středně pokročilé, která se řídí heslem „vesele vesele život musíš brát“ je určena pro účastníky ve věkové kategorii 50+.

Noc divadel letos s podtitulem Fresh Air

26. března 2021 v 08:10

Devátý ročník Noci divadel se uskuteční tradičně třetí listopadovou sobotu – 20. 11. 2021, letos s podtitulem Fresh Air. Zúčastněná divadla tak nejen naváží na loňské téma udr-život-elnost, ale představí také čerstvé novinky na divadelní scéně, novátorské přístupy nebo reflexi situace spojené...

Klaunovy názory ve filmové verzi

24. března 2021 v 11:00

Pro derniéru dramatizace románu Heinricha Bölla Klaunovy názory zvolilo pražské A studio Rubín netradiční formu. Vytvořilo speciální filmovou verzi, jejíž prostor se z jeviště Rubínu přenesl do autentického bytu hlavního představitele „smutného“ klauna Šimona Krupy. 

Další články
Nahoru