Dnes Středa - oblacno 9°C
Zítra Čtvrtek - prehanky-dest 10°C
Čtvrtek 25. 4. 2024
Svátek má Marek
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Knižní tipy

David Borek: Moje roky v Izraeli

Víc jak čtvrtstoletí návštěv v Izraeli, přes dvacet let novinařiny a téměř pět let post zpravodaje ČT na Blízkém východě. To jsou zkušenosti a zážitky, o něž se chce David Borek podělit ve své knize.

Knihu Moje roky v Izraeli vydává nakladatelství Bizbooks.

„Čechy zajímá Izrael. Kdoví, možná trochu i proto, že tu zemi není úplně snadné pochopit. Čím víc toho víte, tím míň tomu rozumíte. Moje publikace je pokusem, jak to všechno rozmotat, pojmenovat a vysvětlit. A k tomu ještě přidat i něco o mně a mé práci“, říká David Borek a pokračuje: „Mojí pracovní metodou je upřímnost k sobě i okolí, odpor k patosu. Zálibu v pozorování svého okolí jsem asi získal prací v televizi. Rád sleduji a snažím se nepohoršovat se nad pošetilostmi a nebojovat cizí bitvy.“

V knize Moje roky v Izraeli se čtenář dozví nejen téměř vše o Svaté zemi, ale i o práci zpravodaje. Autor píše o izraelské mentalitě, tamní politice nebo o izraelsko-palestinském konfliktu. Nejde jen o pouhé střípky, útržkovité informace, válečné historky nebo cestopisné vyprávění o svatých místech a kostelech ani o dějiny Izraele. Knížka představuje daleko pestřejší, a přitom mnohem provázanější a kompaktnější čtení. Právě propojení roviny o životě v Izraeli a o politických a vojenských konfliktech s prací novináře dává knize něco navíc. „Ať už popisuji bizarnosti a intriky izraelských volebních kampaní, své dětství v Rokycanech, dohadování s lidmi na pláži nebo benzínové stanici v Tel Avivu, reportérské zážitky z raketových náletů a emotivních demonstrací, vše spolu souvisí.“

David Borek, televizní reportér a moderátor, je téměř pět let stálým zpravodajem České televize v Izraeli a na Blízkém východě. Po absolvování oboru historie–politologie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze pracoval v letech 2000 až 2002 pracoval jako reportér zpravodajské televize TV3, později moderoval Události, komentáře, Interview ČT24 a ve dvojici s Danielou Písařovicovou ranní Studio 6.
moje-roky-v-izraeli-2d


Autor: Alo

Joachim Mayer: Jak na vyvýšené záhony

Včera ve 23:00

Zahradník a autor úspěšných knih Joachim Mayer přehledně vysvětluje, jak si můžete vyvýšený záhon sami vybudovat, a to i třeba jen na terase či balkoně. Poradí, čím záhon naplnit a jak o něj pečovat, aby se v něm rostlinám dařilo. 

Magnesia Litera 2024 za detektivku patří Janě Jašové

23. dubna 2024 v 07:56

Za svůj v pořadí druhý detektivní román Krutý měsíc ji získala cenu Magnesia Litera v kategorii Detektivka spisovatelka Jana Jašová z nakladatelství Motto, které patří pod křídla Albatros Media. 

Známé i skryté tváře moravské metropole najdete v hravém průvodci Brnem

22. dubna 2024 ve 21:20

Procházky, památky, místa, která nejsou na prvních místech turistických průvodců, ale rozhodně stojí za vidění, nabízí nový ilustrovaný průvodce Hravý průvodce Brnem, který vydává nakladatelství Fragment (399 Kč).

David Urban: Vražedná splátka

17. dubna 2024 ve 23:04

Vražedná splátka je název nového románu kriminalisty Davida Urbana, držitele Ceny Jiřího Marka za nejlepší detektivku roku 2022. Vyšetřování nového případu začíná nálezem hořícího luxusního auta s mrtvolou uvnitř ..  

Carl Gustav Jung: Odpověď na Jóba

14. dubna 2024 v 19:06

Své poslední dílo Odpověď na Jóba sepsal C. G. Jung roku 1952, devět let před svou smrtí. Tento významný text je psychologickým výkladem biblického příběhu o Bohem zkoušeném muži, který Jung považoval za „milník v dlouhém historickém vývoji božského dramatu“.

Felix Weiß: Zahradní ptáci

13. dubna 2024 ve 20:17

Zahradou se prohání pták – ale jaký druh a jak ho jen poznat? Tento atlas vám to usnadní. S pomocí jasných charakteristik a podrobných ilustrací lze rychle zúžit okruh možných kandidátů. 

Roman Kodet: Příběh samurajů

12. dubna 2024 v 17:59

Japonští středověcí válečníci – samurajové – se stali jedním ze symbolů Země vycházejícího slunce. Jejich zobrazení v nesčetných filmech, knihách či komiksech jim propůjčilo téměř mytickou podobu neohrožených bojovníků, jejichž meče rozsévaly smrt na bitevních...

Jean Giono: Muž, který sázel stromy

11. dubna 2024 v 11:10

Když byl Giono v roce 1953 požádán vydavatelem časopisu Reader’s Dígest, aby napsal příběh o nejpozoruhodnějším člověku, s nímž se kdy setkal, poslal mu tuto povídku, kterou chtěl vzbudit zájem o zalesňovací program.. Ve Vyšehradu vychází již v 8. vydání, opět s ilustracemi Heleny...

Nakladatelství Vyšehrad vstupuje do dalšího desetiletí se silným edičním plánem

11. dubna 2024 v 10:44

Nejstarší české nakladatelství slaví 90 let. Staví na tradici vydávání kvalitní české i překladové literatury, kterou dnes reprezentuje nová generace jeho autorů. Vyšehrad letos vydá téměř devadesát titulů. Čtenáři se mohou těšit na taková díla, jako jsou Proměny Země Petera Frankopana,...

Páteř a ploténky - Jak se zbavit bolesti zad

11. dubna 2024 v 10:37

Ronald Liebscher-Bracht a doktorka Petra Brachtová se již více než 30 let věnují vědeckému výzkumu a terapii. Během této doby se jim podařilo vyvinou jedinečnou a vysoce účinnou metodu léčby bolesti zad.

Tessa Randau: Hory, mlha, láska a já

10. dubna 2024 v 08:19

Hlavní hrdinka má pocit, že ji její manžel sotva vidí a vnímá. Touží po větší sounáležitosti, otevřeném dialogu s ním, a po něze. V naději, že k sobě zase najdou cestu, objedná pro oba víkendový pobyt v horách.

Marshall B. Rosenberg: Nenásilná komunikace v praxi

7. dubna 2024 v 11:18

Čeká vás nepříjemné setkání se šéfem. Právě vám volala učitelka, aby si postěžovala na vaše dospívající dítě. Je večer a pohádali jste se s partnerem. Co uděláte?

John Strelecky: Návrat do Kavárny na konci světa

6. dubna 2024 v 10:55

Vypravěč John býval vystresovaným manažerem, ale dnes už vede vyvážený a spokojený život. Jednou se při svých cestách na Havaji rozhodne pro vyjížďku na kole a zde, na samotném konci světa, narazí na kavárnu, která mu změní život.   

Alan Linnér, Anders Nyman: Láskyplná setkávání

5. dubna 2024 v 06:10

Je v 21. století ještě vůbec možné vybudovat a uchovat základy pevného a trvalého vztahu, v prostředí plném povrchní, roztříštěné komunikace, strachu, že o něco přijdeme, neschopnosti odkládat uspokojení či „sešívaných“ rodin, když navíc stále narůstá počet lidí žijících o samotě? I v této situaci...

Další články
Nahoru