dnes
Sobota - zatazeno
4°C
zítra
Neděle - prehanky-snih
3°C
pozítří
Pondělí - snih
2°C
Dávejte si pozor na oxid uhelnatý. Záchranáři vyjíždějí ročně k desítkám otrávených Pražanů
Část plynového kotle. Ilustrační foto: Pavel Ševela / Wikimedia Commons

Dávejte si pozor na oxid uhelnatý. Záchranáři vyjíždějí ročně k desítkám otrávených Pražanů

Do ulice Na Folimance v Praze 2 vyjížděly posádky záchranářů k dítěti po křečích a krátkodobém bezvědomí. Na místě události zjistili, že příčinou zdravotních potíží dvouleté holčičky je intoxikace organismu oxidem uhelnatým, který unikal zpět do bytu z koupelnového plynového ohřívače vody.

Malá pacientka byla ve středu večer, kdy se událost stala, se svou sedmiletou sestrou a maminkou převezena do hyperbarické komory kladenské nemocnice k aplikaci kyslíku.

„Následně byly společně se svou babičkou předány do péče zdravotníků Všeobecné fakultní nemocnice na Karlově náměstí,“ uvedla tisková mluvčí pražské záchranky Jiřina Ernestová.

Oxid uhelnatý je zákeřný – protože není cítit, otravuje organismus nenápadně. Z buněk vytěsňuje kyslík a jako první napadá mozkové buňky, proto dochází při těžkých otravách často k celoživotnímu postižení.

V čem spočívají preventivní opaření? Především v pravidelných servisních prohlídkách plynových spotřebičů a komínových průduchů. Další možností je instalace čidla, která upozorní na zvýšené množství oxidu uhelnatého v bytě.

„Od začátku letošního roku evidujeme přes šest desítek podobných případů, tři z nich skončily tragicky již na místě události,“ dodala Jiřina Ernestová.


Zavolal je manžel, byla v příšerném stavu! Její „míry“ šokovaly, ani se je nesnažte tipnout

7. prosince 2017 v 17:09

S žádostí o pomoc se na tísňovou linku 156 obrátil v pondělí večer muž s tím, že jeho žena je silně pod vlivem alkoholu, který navíc zkombinovala s léky.

Další články
Nahoru