dnes
Pondělí - zatazeno
5°C
zítra
Úterý - zatazeno
6°C
pozítří
Středa - skorojasno
3°C
Pražský život

Dáte si zeleninové kari? Na Václavském náměstí rozdají tisíc obědů zadarmo

Tisíc porcí zeleninového kari se rozdá v úterý 10. září na Václavském náměstí. A nepůjde o oběd obyčejný. Bude se totiž vařit ze surovin, které by obchody musely vyhodit, přestože se ještě dají použít. První českou „Hostinu pro tisíc“, jak se akce jmenuje, pořádá skupina Zachraň jídlo. Servírovat se bude od dvanácti hodin do vydání tisíce porcí.

Dolní část Václavského náměstí se v úterý 10. září promění ve velikou jídelnu. Během několika hodin se tu totiž rozdá tisíc obědů zadarmo. Připraveny budou stolečky, jídelní stany, informační panely i pódium, na kterém zazní tóny klavíru i rozhovory s hosty. Lidé se tak dozvědí více o příčinách plýtvání a formou konkrétních rad, tipů a receptů i o možnostech, jak jim předcházet.

Organizátoři ze skupiny Zachraň jídlo tím chtějí upozornit na problém plýtvání potravinami a ukázat, že i z jídla, které nevypadá jako z katalogu, se dá uvařit skvělý oběd. Ochutnat netradiční pokrm přijde také renomovaný kuchař Roman Vaněk, který projekt podporuje.

„Legislativa této země vůbec nenahrává velkým řetězcům a prodejcům, aby zboží na hraně trvanlivosti mohli jednoduše rozdat lidem nebo organizacím, které se sociálně slabým věnují, tak jako to dělají ve vyspělých zemích. Pořád se máme co učit, abychom se třeba i eticky začali těmto státům přibližovat. Snad se podaří touto akcí rozproudit další zásadní téma mezi lidmi,“ říká Roman Vaněk, zakladatel Pražského kulinářského institutu.

Jídlo darují potravinové řetězce

Přípravy a samotné vaření se uskuteční ve Střední škole hotelnictví a gastronomie v Klánovicích pod dohledem šéfkuchaře Petra Peška. Zelenina na přípravu tisíce porcí váží stovky kil a vařit se začne už od brzkých ranních hodin. Jídlo na přípravu obědů darují potravinové řetězce Makro a Tesco, které spolupracují s takzvanou Potravinovou bankou. Ta je institucí, kam mohou obchody i jednotlivci přivézt potraviny, které by jinak skončily v koši.

Skupinu Zachraň jídlo podporuje také česká pobočka OSN či poslanec Evropského parlamentu Pavel Poc. „V Evropské unii je ročně zbytečně znehodnoceno na 90 miliónů tun potravin. Tyto potraviny musel někdo vyrobit nebo dovézt a jejich znehodnocení znamená ekonomickou ztrátu, snížení potravinové soběstačnosti a nakonec i zbytečné zvýšení uhlíkové stopy,“ vysvětluje Pavel Poc, který je v Evropském parlamentu členem Výboru pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin.

Hostina pro tisíc je první veřejnou akcí skupiny Zachraň jídlo, která vznikla před půl rokem. Uskuteční se v duchu minimální produkce jakéhokoliv odpadu. Nekonzumovatelné zbytky potravin se zkompostují a jíst se bude z talířů ze stále probíhající sbírky „Zachraň nádobí“ pořádané ve spolupráci s organizací Bezobalu. Darované nádobí následně poputuje charitativním organizacím.


Další články
Nahoru