dnes
Neděle - jasno
17°C
zítra
Pondělí - jasno
19°C
pozítří
Úterý - oblacno
17°C
Dar Prahy královně už dorazil do Londýna, pelikáni Sun, Moon a Star jsou v pořádku
Nakládka pelikánů bílých ze Zoo Praha určených pro St. James’s Park proběhla za velkého zájmu novinářů. Na snímku jednoho z pelikánů odnáší k dodávce kurátor chovu ptáků Antonín Vaidl. Foto: Tereza Mrhálková / Zoo Praha

Dar Prahy královně už dorazil do Londýna, pelikáni Sun, Moon a Star jsou v pořádku

Tři pelikáni bílí, které pražská zoologická zahrada včera odeslala do Londýna, už v pořádku dorazili na místo určení. Novým domovem pelikánů se jmény Sun, Moon a Star se stane jezírko v královském St. James's Parku, na které je výhled z oken Buckinghamského paláce. Zvířata byla věnována britské královně Alžbětě II.

pelikani-transport-londyn-nahled „Dnes ráno nám přepravce Matthew Ford potvrdil, že naši pelikáni ve čtvrtek přibližně ve 22:30, po zhruba sedmnáctihodinové cestě z Prahy, dorazili do Londýna, jsou v pořádku, klidní, a chovatelé z nich mají velkou radost,“ uvedl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. Zvířata cestovala dodávkou přes Německo, Nizozemsko, Belgii a Francii, do Velké Británie se auto dostalo eurotunelem.

Sun, Moon a Star, kteří se v trojské zahradě narodili letos v únoru, se tak de facto stali darem Prahy Jejímu Veličenstvu královně Alžbětě II. A není to poprvé. První čtyři pelikáni bílí odešli z Prahy do St. James's Parku již roku 1995 a další tři je následovali v roce 2013. Sun, Moon a Star budou mít tudíž pořadová čísla 8, 9 a 10.

Přítomnost pelikánů v samém srdci britské monarchie má však delší historii. První zdejší pelikány daroval králi Karlu II. Stuartovi ruský velvyslanec již roku 1664. Jde tedy o tradici, která trvá více než tři a půl století.

Pelikáni bílí hnízdící u sladkých vod se běžně dožívají věku 25 až 30 let. Zoo v Troji chová také pelikány skvrnozobé a pelikány kadeřavé.


Komise vybírá vítězný projekt Nového domova

Dnes v 11:02

Výstavba moderního pobytového domu pro seniory a lidi s Alzheimerovou chorobou s kapacitou 100 lůžek by mohla začít už v roce 2021. Poskytovat bude nepřetržitou 24hodinovou péči.

Mladá žena nepřežila střet s tramvají

10. října 2019 ve 23:27

Na sídlišti Petřiny dnes po půl jedné odpoledne srazila v zastávce Větrník tramvaj ženu, která zemřela. Příčinu tragédie šetří policisté. Tramvajový provoz byl v místě obnoven ve 14:15.

Další články
Nahoru