dnes
Pondělí - zatazeno
10°C
zítra
Úterý - oblacno
16°C
pozítří
Středa - obcasny-dest
17°C
Dar Prahy královně už dorazil do Londýna, pelikáni Sun, Moon a Star jsou v pořádku
Nakládka pelikánů bílých ze Zoo Praha určených pro St. James’s Park proběhla za velkého zájmu novinářů. Na snímku jednoho z pelikánů odnáší k dodávce kurátor chovu ptáků Antonín Vaidl. Foto: Tereza Mrhálková / Zoo Praha

Dar Prahy královně už dorazil do Londýna, pelikáni Sun, Moon a Star jsou v pořádku

Tři pelikáni bílí, které pražská zoologická zahrada včera odeslala do Londýna, už v pořádku dorazili na místo určení. Novým domovem pelikánů se jmény Sun, Moon a Star se stane jezírko v královském St. James's Parku, na které je výhled z oken Buckinghamského paláce. Zvířata byla věnována britské královně Alžbětě II.

pelikani-transport-londyn-nahled „Dnes ráno nám přepravce Matthew Ford potvrdil, že naši pelikáni ve čtvrtek přibližně ve 22:30, po zhruba sedmnáctihodinové cestě z Prahy, dorazili do Londýna, jsou v pořádku, klidní, a chovatelé z nich mají velkou radost,“ uvedl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. Zvířata cestovala dodávkou přes Německo, Nizozemsko, Belgii a Francii, do Velké Británie se auto dostalo eurotunelem.

Sun, Moon a Star, kteří se v trojské zahradě narodili letos v únoru, se tak de facto stali darem Prahy Jejímu Veličenstvu královně Alžbětě II. A není to poprvé. První čtyři pelikáni bílí odešli z Prahy do St. James's Parku již roku 1995 a další tři je následovali v roce 2013. Sun, Moon a Star budou mít tudíž pořadová čísla 8, 9 a 10.

Přítomnost pelikánů v samém srdci britské monarchie má však delší historii. První zdejší pelikány daroval králi Karlu II. Stuartovi ruský velvyslanec již roku 1664. Jde tedy o tradici, která trvá více než tři a půl století.

Pelikáni bílí hnízdící u sladkých vod se běžně dožívají věku 25 až 30 let. Zoo v Troji chová také pelikány skvrnozobé a pelikány kadeřavé.


Praha 13 upozorňuje na zákaz vstupu do údolí Motolského potoka

26. září 2020 v 11:21

Až do konce října je ve vybraných dnech od 19 do 7 hodin ráno následujícího dne uzavíráno údolí Motolského potoka z důvodu plánovaného odstřelu prasete divokého.

Praha 8 ušetří osm milionů na energiích, nakoupila je na komoditní burze

26. září 2020 v 08:26

Praha 8 a její příspěvkové organizace sníží v příštích dvou letech náklady na energie o 8 milionů korun. Plyn byl nakoupen v srpnu a elektřinu o měsíc později na Českomoravské komoditní burze Kladno za ceny, které jsou v průměru o 31 procent nižší než letošní. V rámci centrálního nákupu elektřiny...

Volby: Telefonní čísla pro hlasování doma do přenosné volební schránky

24. září 2020 v 09:05

Ve dnech 2. a 3. října a v případě druhého kola ve dnech 9. a 10. října 2020 se v Praze uskuteční ve třech volebních obvodech volby do Senátu Parlamentu České republiky. Voličům v nařízené karanténě nebo izolaci je podle v srpnu schváleného zákona umožněno hlasovat u drive-in volebního stanoviště...

Další články
Nahoru