dnes
Středa - skorojasno
32°C
zítra
Čtvrtek - jasno
33°C
pozítří
Pátek - jasno
32°C
Dar Prahy královně už dorazil do Londýna, pelikáni Sun, Moon a Star jsou v pořádku
Nakládka pelikánů bílých ze Zoo Praha určených pro St. James’s Park proběhla za velkého zájmu novinářů. Na snímku jednoho z pelikánů odnáší k dodávce kurátor chovu ptáků Antonín Vaidl. Foto: Tereza Mrhálková / Zoo Praha

Dar Prahy královně už dorazil do Londýna, pelikáni Sun, Moon a Star jsou v pořádku

Tři pelikáni bílí, které pražská zoologická zahrada včera odeslala do Londýna, už v pořádku dorazili na místo určení. Novým domovem pelikánů se jmény Sun, Moon a Star se stane jezírko v královském St. James's Parku, na které je výhled z oken Buckinghamského paláce. Zvířata byla věnována britské královně Alžbětě II.

pelikani-transport-londyn-nahled „Dnes ráno nám přepravce Matthew Ford potvrdil, že naši pelikáni ve čtvrtek přibližně ve 22:30, po zhruba sedmnáctihodinové cestě z Prahy, dorazili do Londýna, jsou v pořádku, klidní, a chovatelé z nich mají velkou radost,“ uvedl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. Zvířata cestovala dodávkou přes Německo, Nizozemsko, Belgii a Francii, do Velké Británie se auto dostalo eurotunelem.

Sun, Moon a Star, kteří se v trojské zahradě narodili letos v únoru, se tak de facto stali darem Prahy Jejímu Veličenstvu královně Alžbětě II. A není to poprvé. První čtyři pelikáni bílí odešli z Prahy do St. James's Parku již roku 1995 a další tři je následovali v roce 2013. Sun, Moon a Star budou mít tudíž pořadová čísla 8, 9 a 10.

Přítomnost pelikánů v samém srdci britské monarchie má však delší historii. První zdejší pelikány daroval králi Karlu II. Stuartovi ruský velvyslanec již roku 1664. Jde tedy o tradici, která trvá více než tři a půl století.

Pelikáni bílí hnízdící u sladkých vod se běžně dožívají věku 25 až 30 let. Zoo v Troji chová také pelikány skvrnozobé a pelikány kadeřavé.


Praha 7 nabízí zdarma kompostéry do domů

Včera v 07:01

Sedmá městská část navazuje na úspěšný projekt z minulého volebního období, kdy do vnitrobloků a dvorků bytových domů poskytovala zahradní kompostéry zdarma. Do domácího kompostování se v minulých letech pustilo 33 domů. Nyní Praha 7 nabízí dalších...

Policie dostane dva velitelské vozy Škoda Kodiaq

20. července 2019 v 06:55

Policie České republiky čerpá finance pro svůj chod především z Ministerstva vnitra ČR, pražský magistrát se však rozhodl darovat Krajskému ředitelství policie hl. m. Prahy dva speciálně upravené velitelské vozy značky Škoda Kodiaq v celkové hodnotě 4 miliony korun. Stalo se tak na základě žádosti...

Praha 6: Dotazy posílejte na radnici

18. července 2019 v 07:37

Dotazy na témata, týkající se dopravy, památek, bezpečnosti, školství, životního prostředí, zdravotnictví a dalších oblastí, mohou obyvatelé šesté městské části zasílat prostřednictvím webových stránek přímo kompetentním osobám.

Praha 2 žádá magistrát o kontrolu stavu stromořadí v ulicích na svém území

17. července 2019 ve 14:11

Radní Prahy 2 se usnesli, že městská část požádá magistrát o kontrolu faktického stavu všech uličních stromořadí na území městské části. Tato stromořadí jsou majetkem hlavního města. Praha 2 chce znát stav stromů zejména s ohledem na bezpečnost.

Další články
Nahoru