dnes
Úterý - zatazeno
6°C
zítra
Středa - oblacno
4°C
pozítří
Čtvrtek - obcasny-dest
5°C
Pražská politika

Daniel Hodek: Segway na chodníky nepatří. Věříme, že to nové vedení ministerstva dopravy uzná

Zajistit bezpečnost na chodnících Prahy 1 tak, aby chodci nemuseli uskakovat před jezdci na osobních transportech Segway. S takovým cílem navazuje zástupce starosty Městské části Praha 1 Daniel Hodek na jednání se zástupci Ministerstva dopravy ČR. Jednání začala již v roce 2011, avšak postoj tehdejšího vedení Ministerstva dopravy, nedostatečné legislativní úpravy zahrnující transportéry Segway a nakonec i předčasný konec vlády zapříčinily, že řešení se stále hledá.

Radnice Prahy 1 navazuje na svoji dřívější snahu a do nových jednání se zástupci nového vedení Ministerstva dopravy vkládá velké naděje.

„Nemáme nic proti Segwayům jako takovým. Ale užíváním těchto transportérů dochází k absurdní situaci, kdy jezdci na těchto dopravních prostředcích ohrožují de facto každým svým pohybem pěší uživatele chodníků, včetně penzistů, maminek s kočárky, dětí, pejskařů a dalších pěších návštěvníků i obyvatel centra Prahy,“ sdělil zástupce starosty Prahy 1 Daniel Hodek, který problematiku Segwayů v Praze 1 řeší a dodává: „Já ani obyvatelé Prahy 1 se nemůžeme smířit s tím, že malá elektro-koloběžka, která váží ¼ hmotnosti Segwaye a dosahuje ½ rychlosti Segwaye na chodník nesmí, ale Segway, který má dvě kola vedle sebe, motor, dokáže jet až 20km v hodině a s člověkem váží kolem 120 kilogramů, na chodník smí. A navíc jej můžete řídit opilí, nebo při jízdě telefonovat a dělat vše jako chodec.“

Argumenty pro ministerstvo

Reálný obraz v historickém centru Prahy je takový: houfy až 15ti turistů projíždějí úzkými uličkami s ještě užšími chodníky na dopravním prostředku, na kterém stojí mnohdy poprvé v životě. Po několika minutové instruktáži, bez znalosti místních předpisů a bez respektu k ostatním si razí cestu mezi chodci, a pěšími návštěvníky Prahy.

V jejich neohleduplném chování je utvrzuje jistá nadřazenost, daná výškových rozdílem mezi chodcem a uživatelem Segwaye.

A právě tyto argumenty mají zástupce nového vedení ministerstva dopravy přesvědčit, že i když se možná jedná o lokální problém, obyvatelé Prahy 1 nejsou žádnými občany druhé či jiné kategorie, aby museli denně snášet příkoří na chodnících jenom proto, že jinde s tím problémy nemají.

K řešení je třeba vyslyšet reálné argumenty, nikoli populistické výkřiky do tmy

Radnice městské části Praha 1 vítá snahu občanů Prahy 1 pomoci s řešením tohoto problému. Je však nutné rozlišit snahu věc řešit, motivovanou skutečným nesouhlasem či obavou o bezpečnost na chodnících a problém zneužívat v rámci vlastní předvolební kampaně. „Během roku 2012 a 2013 jsem dostal celou řadu děkovných dopisů vč. nabídek na pomoc v této věci od občanů Prahy 1. Toho si skutečně vážím. Stejně jako současné iniciativy. Věřím, že naše nová jednání budou úspěšná a nové vedení dá radnici i občanům Prahy 1 za pravdu. Udělám pro to vše!“ uzavřel Daniel Hodek.

Čtěte také:

Přestřelka kvůli Segway. Vykázat turisty na vozítkách z chodníků?

Do rekonstrukce parku Kampa půjde letos přes 16 milionů

Obchody a služby v centru Prahy mapuje nová mobilní aplikace

Daniel Hodek: Měli jsme s alkoholem venku problémyDalší články
Nahoru