Dnes Středa - zatazeno 17°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 17°C
Středa 24. 7. 2024
Svátek má Kristýna
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Daň z nemovitosti se v Praze opět zvýší
Ilustrační foto: archiv

Daň z nemovitosti se v Praze opět zvýší

Praha kvůli změně zákona upraví koeficienty pro výpočet daně z nemovitosti, která se tak v některých částech metropole u obytných nemovitostí od příštího roku opět zvýší. U komerčních nemovitostí se daň zvedne všude. Novelizaci vyhlášky v noci na dnešek schválili městští zastupitelé. Kvůli konsolidačnímu balíčku se už letos zvedla sazba daně v celé zemi zhruba na dvojnásobek.

Daň z nemovitostí se počítá podle zastavěných metrů, zvlášť se daní pozemky. Základ daně za metr čtvereční se v případě obytných nemovitostí zvýšil od ledna ze dvou na 3,5 koruny. Tento základ se poté násobí dvěma koeficienty – místním a velikostním.

V Praze je nyní místní koeficient nastaven celoměstsky na hodnotu dva, velikostní si mohly dosud určit městské části v rozmezí 2,5 a 5. Od ledna příštího roku však městské části kvůli změně zákona budou muset mít velikostní koeficient nejméně 4,5.

Magistrát zároveň mírně sníží místní koeficient na 1,5 v případě obytných nemovitostí, u komerčních jej naopak zvýší na tři.

Zatímco letos za 70metrový byt obyvatel městské části s koeficientem 2,5 zaplatí daň 1470 korun ročně, příští rok to bude s novými koeficienty nejméně 1985 korun. Podle radního Zdeňka Kováříka (ODS) několik městských částí požádalo o zachování místního koeficientu na úrovni dva, v čemž jim město vyhovělo.

Lidé a firmy do konce května podle dat ministerstva financí zaplatili na dani z nemovitosti 14,6 miliardy korun, o 86,5 procenta víc než loni ve stejnou dobu.

Loni před zvýšením daně se za celý rok vybralo 12,45 miliardy korun. Veškerý výnos daně z nemovitosti míří do rozpočtů obcí.


Autor: ČTK

Zákaz nočního vjezdu do centra začal platit

Dnes v 15:41

Na základě dlouhodobých stížností obyvatel Prahy 1 na rušení nočního klidu a hlučný provoz na území centrální městské části iniciovala MČ Praha 1 opatření zakazující vjezd v nočních hodinách do ulic v části Starého Města. Opatření se stává, rozmístěním posledních potřebných značek dne...

Magistrát na týden vyvěsí při příležitosti Prague Pride duhové vlajky

Dnes v 15:28

Pražský magistrát vyvěsí od 5. do 12. srpna na budovách Nové radnice na Mariánském náměstí a Škodova paláce v Jungmannově ulici duhové vlajky při příležitosti festivalu o životě leseb, gayů, bisexuálů či translidí a queer lidí (LGBT+) Prague Pride. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili...

Univerzitní centrum energeticky efektivních budov má dva nové expertní týmy

Dnes v 11:19

Univerzitní centrum energeticky efektivních budov (UCEEB) ČVUT v Praze, které letos slaví 10 let od zahájení své výzkumné činnosti, rozšířilo své aktivity o dva odborné týmy. První z nich se zabývá Cirkulárním stavebnictvím, druhý pak Moderní energetikou. Celkem tak v UCEEB působí již...

V Zoo Praha se narodilo mládě velblouda dvouhrbého domácího

Dnes v 10:37

Do skupiny velbloudů dvouhrbých domácích v pražské zoo přibylo mládě. Samce, který se narodil v sobotu 20. července, mohou lidé spatřit ve venkovním výběhu spolu s ostatními členy stáda. Mládě i matka dobře prospívají, malému velbloudovi sílí nohy. ČTK to sdělila kurátorka kopytníků Zoo Praha...

Ministr Baxa prodlouží mandát řediteli Národního divadla Burianovi

Včera ve 13:12

Stávající ředitel Národního divadla (ND) Jan Burian zůstane ve funkci do konce července 2028, aby se pod jeho vedením dokončila rekonstrukce Nové scény ND. Novinářům to řekl ministr kultury Martin Baxa (ODS).

Praha 4 vymění písek v pískovištích

Včera v 09:55

Vedení Prahy 4 na svém nedávném jednání rozhodlo o tom, že městská část uzavře smlouvu o výměně písku v pískovištích a doplnění dopadových plochách na dětských hřištích ve správě městské části s pražskou společností Great Garden CZ.

Praha schválila investiční plán vodohospodářské infrastruktury

Včera v 09:23

Rada hl. m. Prahy na svém pondělním jednání schválila návrh Střednědobého investičního plánu vodohospodářské infrastruktury hlavního města pro roky 2025–2029. Díky navýšení prostředků bude v příštích letech možné lépe spravovat, udržovat a dále rozvíjet vodovody a kanalizace...

Další články
Nahoru