dnes
Středa - jasno
4°C
zítra
Čtvrtek - obcasny-dest
6°C
pozítří
Pátek - oblacno
4°C
Dámský politický šťouchanec: Návrh udělení čestných občanství čtete jako recept, vyčetla jí
Zastupitelka Alexandra Udženija se rýpla do slovního projevu primátorky Adriana Krnáčové. Foto: archiv

Dámský politický šťouchanec: Návrh udělení čestných občanství čtete jako recept, vyčetla jí

Na dnešním pokračování říjnového jednání pražského zastupitelstva předkládala pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO) návrhy na udělení čestného občanství několika osobnostem. Konkrétně herečce a operní pěvkyni Soně Červené, sochaři Stanislavu Kolíbalovi a režiséru Fero Feničovi. Většinou jsou tyto body projednány rychle, nicméně dnes došlo k drobnému průtahu.

Primátorka, opřená při stručném odůvodnění bokem o řečnický pultík, četla předem napsané odůvodnění, proč se má přidělit čestné občanství zrovna těmto osobnostem, bez emocí a tichým hlasem. To se nelíbilo předsedkyni zastupitelského klubu ODS Aleksandře Udženiji.

„Jsme neuctiví k osobnostem, které chceme ocenit. Zastupitelé hlučí a neposlouchají, mnozí tu nejsou. Navíc vy paní primátorko čtete tuto informaci a návrh jako nějaký kuchařský recept, zcela bez emocí. To je nedůstojné,“ uvedla po primátorčině představení Soni Červené.

Po jejím příspěvku požádal náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD), který v tu chvíli vedl schůzi, aby se zastupitelé ztišili a ti, co nejsou v sále, vrátili do svých lavic. Zároveň vyzval zvukaře, ať reagují na rozdílnou hloubku hlasů zastupitelů a tím umožní, aby tišší osoby byly lépe slyšet.

„A já se pokusím dát do toho víc emocí,“ reagovala primátorka. V dalších bodech se ukázalo, že si výtku vzala k srdci. Již se tak viditelně „nemazlila“ s řečnickým pultem a hovořila s větším zaujetím. Návrh na udělení třech čestných občanství zastupitelstvo následně schválilo.

Hlavní město uděluje čestná občanství jako poctu od roku 1920. Čestnými občany hlavního města se v minulosti stali například exprezident Václav Havel nebo bývalý prezident Edvard Beneš. V roce 1990 bylo čestné občanství odebráno někdejším komunistickým prezidentům Klementu Gottwaldovi a Gustávu Husákovi.


Další články
Nahoru