Dnes Středa - polojasno 18°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 18°C
Středa 5. 10. 2022
Svátek má Eliška
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Dalším opakováním Milostivého léta by už podle Nachera vznikl morální hazard
Řada lidí se do dluhové pasti dostala kvůli neschopnosti splácet své závazky za bydlení. Ilustrace: Monstera / Pexels

Dalším opakováním Milostivého léta by už podle Nachera vznikl morální hazard

Až do konce letošního listopadu trvá akce Milostivé léto II, díky které mají Pražané v exekucích možnost snížit si dlužnou částku. Podle jednoho z iniciátorů projektu, poslance a pražského zastupitele Patrika Nachera (ANO), by lidé, kteří si mohou Milostivým létem pomoci z bezvýchodné situace, neměli na nic čekat. Podobná příležitost by se podle něj už neměla opakovat.

„Je to mimořádná věc, kterou není možné opakovat permanentně, protože by z toho vznikl morální hazard, že dlužníci nebudou splácet své závazky v očekávání opakujícího se institutu Milostivé léto,“ řekl Nacher.

Podle něj se v posledních zhruba deseti letech v Česku díky nové legislativě podařilo kultivovat právní prostředí v oblasti exekucí, takže dnes už není možné, aby se z jistiny v bagatelní výši stal obrovský dluh.

„Změnila se legislativa, u té pak byla řada pozměňovacích návrhů. Už to není klondajk jako dřív: proto není důvod Milostivé léto opakovat. Týká se totiž hlavně těch starých dluhů,“ pokračoval Nacher. 

Je rád, že Praha jde s Milostivým létem příkladem. „Jako spoluautor předlohy jsem nesmírně rád, že tu máme Milostivé léto II a že se k tomu Praha opět postavila velmi aktivně. Je vzorem pro ostatní města a kraje, jejich zástupci nás kontaktují. Naposledy mě třeba kontaktoval starosta Ostravy Tomáš Macura,“ dodal Nacher.


Autor: Hla
Další články
Nahoru