Dnes Čtvrtek - jasno 25°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 18°C
Čtvrtek 21. 9. 2023
Svátek má Matouš
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Další škola v Praze 4 má nádrž na zadržování dešťové vody
Příprava plochy pro instalaci retenční nádrže v areálu ZŠ Školní. Foto: P4

Další škola v Praze 4 má nádrž na zadržování dešťové vody

Již čtvrtina základních škol zřizovaných Prahou 4 má nádrže na zadržování srážkových vod, které jsou využívány pro zalévání. Zatím naposledy byla nádrž instalována v branické škole ve Školní ulici. Na webu Prahy 4 o tom informoval radní Tomáš Hrdinka (ANO).  

„Dosud jsme retenční nádrže nainstalovali na základních školách Jílovská, Jižní, Jitřní, Na Planině a Filosofská. Letos v září je doplnila retenční nádrž s velkorysou podzemní vsakovací galerií v Základní škole Školní,“ přiblížil výsledky víceletého projektu Hrdinka. 

ZŠ Jílovská má navíc, stejně jako šest největších parků v Praze 4, vybudován systém automatických závlah. Ten umožňuje efektivní postřik v nočních a brzkých ranních hodinách, kdy je výpar nejmenší, a pracovníci provozu školy se tak mohou věnovat jiným činnostem než ručnímu zalévání. 

Městská část Praha 4 kromě toho nabídla svým obyvatelům v letech 2019 a 2020 ve třech vlnách dotační program na podporu akumulace a využití srážkových vod, který zájemcům pomohl se zadržováním dešťové vody u jejich nemovitostí. 

„Účelem dotace bylo pořízení retenční nádoby na podporu akumulace a využití srážkových vod. Výše dotace byla 80 procent pořizovací ceny retenční nádoby s maximální dotací 10 000 korun. Důležité pro mě bylo, že jsme lidem umožnili vybrat si tvar, velikost a design nádrží podle jejich představ,“ upřesnil Hrdinka.

Celkem bylo díky dotacím pořízeno 83 nádrží, kromě občanů se zapojily i firmy. Pokud bude v příštích letech o malé nádrže z řad veřejnosti znovu zájem, městská část je podle Hrdinky připravena program obnovit. 

Radnice Prahy 4 pro příští rok plánuje komplexní revitalizaci jezírka v parku Jezerka, včetně občasného potůčku nad ním. „Nechali jsme proto kamerami prověřit systém odvodu srážkové vody ze střech divadla. Voda už nebude bez užitku odváděna do kanalizace, ale bude přes tlumicí podzemní retenční nádrž svedena přímo do jezírka. Každá bouřka či vydatnější déšť tak zajistí, že jezírko bude celoročně funkční a nebude ani přes léto vysychat,“ uvedl Tomáš Hrdinka.


Autor: Cen

Jak bude vypadat nové centrum Hostivaře? Určí to urbanistická soutěž

Dnes ve 14:49

Společnost Zelená Hostivař patřící do skupiny JRD Group ve spolupráci s Prahou 15 a magistrátem vyhlašuje urbanistickou soutěž „Nové centrum Hostivař“, realizovanou Českou komorou architektů (ČKA), která určí podobu rozvoje okolí tramvajové smyčky na křížení ulic Průmyslová a Plukovníka...

Hořelo na střeše Lidlu v Praze 5

Včera ve 21:34 | Aktualizováno v 22:04

Tři jednotky pražských profesionálních hasičů zasahovaly ve středu 20. září před 15. hodinou v ulici K Barrandovu v Praze 5 u požáru na střeše prodejny Lidl. Informoval o tom mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Praha 6 podpořila program Trenéři ve škole dotací 1,16 milionu korun

Včera v 08:34

Zastupitelé Prahy 6 na svém jednání tento týden podpořili program Trenéři ve škole dotací 1,16 mil. korun. Program je založen na zapojení proškolených sportovních trenérů do hodin tělocviku na 1. stupni základních škol, kde v pravidelné rotaci spolupracují s učiteli na správném a pestrém pohybovém...

Další články
Nahoru