Dnes Pátek - snih -3°C
Zítra Sobota - snih 0°C
Pátek 9. 12. 2022
Svátek má Vratislav
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Další škola v Praze 4 má nádrž na zadržování dešťové vody
Příprava plochy pro instalaci retenční nádrže v areálu ZŠ Školní. Foto: P4

Další škola v Praze 4 má nádrž na zadržování dešťové vody

Již čtvrtina základních škol zřizovaných Prahou 4 má nádrže na zadržování srážkových vod, které jsou využívány pro zalévání. Zatím naposledy byla nádrž instalována v branické škole ve Školní ulici. Na webu Prahy 4 o tom informoval radní Tomáš Hrdinka (ANO).  

„Dosud jsme retenční nádrže nainstalovali na základních školách Jílovská, Jižní, Jitřní, Na Planině a Filosofská. Letos v září je doplnila retenční nádrž s velkorysou podzemní vsakovací galerií v Základní škole Školní,“ přiblížil výsledky víceletého projektu Hrdinka. 

ZŠ Jílovská má navíc, stejně jako šest největších parků v Praze 4, vybudován systém automatických závlah. Ten umožňuje efektivní postřik v nočních a brzkých ranních hodinách, kdy je výpar nejmenší, a pracovníci provozu školy se tak mohou věnovat jiným činnostem než ručnímu zalévání. 

Městská část Praha 4 kromě toho nabídla svým obyvatelům v letech 2019 a 2020 ve třech vlnách dotační program na podporu akumulace a využití srážkových vod, který zájemcům pomohl se zadržováním dešťové vody u jejich nemovitostí. 

„Účelem dotace bylo pořízení retenční nádoby na podporu akumulace a využití srážkových vod. Výše dotace byla 80 procent pořizovací ceny retenční nádoby s maximální dotací 10 000 korun. Důležité pro mě bylo, že jsme lidem umožnili vybrat si tvar, velikost a design nádrží podle jejich představ,“ upřesnil Hrdinka.

Celkem bylo díky dotacím pořízeno 83 nádrží, kromě občanů se zapojily i firmy. Pokud bude v příštích letech o malé nádrže z řad veřejnosti znovu zájem, městská část je podle Hrdinky připravena program obnovit. 

Radnice Prahy 4 pro příští rok plánuje komplexní revitalizaci jezírka v parku Jezerka, včetně občasného potůčku nad ním. „Nechali jsme proto kamerami prověřit systém odvodu srážkové vody ze střech divadla. Voda už nebude bez užitku odváděna do kanalizace, ale bude přes tlumicí podzemní retenční nádrž svedena přímo do jezírka. Každá bouřka či vydatnější déšť tak zajistí, že jezírko bude celoročně funkční a nebude ani přes léto vysychat,“ uvedl Tomáš Hrdinka.


Autor: Cen

Pietní shromáždění v Praze 15 k uctění památky Antonína Švehly

Včera ve 12:46

U příležitosti výročí úmrtí státníka Antonína Švehly se koná pietní shromáždění k uctění jeho památky v sobotu 10. prosince od 14 hodin u hrobky Antonína Švehly.

Anketa: Kudy se bude ubírat Praha 5?

Včera v 06:46

Strukturální plán Prahy 5 řeší kde měnit územní plán, jak se má městská část a její čtvrti rozvíjet i kam umístit nové školy, školky a další veřejnou vybavenost. Aby tento dokument opravdu vyjadřoval potřeby občanů Prahy 5, nemohou ho tvořit pouze odborníci, pracovníci úřadu a političtí zástupci....

Další články
Nahoru