Dnes Úterý - mlha 9°C
Zítra Středa - zatazeno 7°C
Úterý 27. 2. 2024
Svátek má Alexandr
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Další šance pro dlužníky, začalo Milostivé léto II
Ilustrační foto: archiv

Další šance pro dlužníky, začalo Milostivé léto II

Tisíce lidí, kteří se dostali do exekucí kvůli nesplaceným poplatkům, pokutám či nájmům vůči Magistrátu hl. m. Prahy, jeho městským organizacím či městským částem, mají znovu možnost zaplatit mnohem menší dluh díky takzvanému Milostivému létu II. Akce tentokrát potrvá od 1. září 2022 až do 30. listopadu letošního roku. Praha spustila informační kampaň v dopravních prostředcích, v médiích a na dalších místech metropole. Pražané se mohou opět obrátit o pomoc na bezplatnou linku 800 100 000.

Milostivé léto, které se téměř po roce opakuje, má směřovat k pomoci lidem dostat se z exekucí nejen vůči státu, ale i krajům a obcím. Pražský magistrát, městské části a různé městské organizace se akce znovu účastní.

Dlužníkům stačí zaplatit pouze jistinu dluhu, tedy původní nezaplacenou částku, a poplatek exekutorovi, který je nastaven na 1 815 korun vč. DPH. Naopak už není nutné hradit veškeré sankce, úroky z prodlení, penále a další náklady.

Ty budou v rámci Milostivého léta odpuštěny. Exekutorovi stačí zaslat doporučený dopis, ve kterém jej požádáte o vyčíslení dosud nesplacené jistiny a zároveň jej informujete, že využíváte akci Milostivé léto. 

„Kvůli špatným zákonům a neetické praxi exekutorů mnoho lidí kvůli malému dluhu skončilo v dluhové pasti, z níž se nemohou dostat. Lidem chceme takto pomoci z bezvýchodné situace. Doufám proto, že šanci Milostivé léto II využije co nejvíce lidí a dosáhnou tak třeba na nový začátek v životě bez dluhů,“ řekla pražská radní pro oblast legislativy, veřejné správy a podpory bydlení Hana Kordová Marvanová (za STAN).

V případě Prahy a jeho organizací se dluh nejčastěji týká různých neuhrazených poplatků, nedoplatků za odvoz odpadu, pokut z jízd načerno nebo třeba dluhů vůči dodavateli energií či za nájem v obecním bytě. Jen v rámci pražského dopravního podniku (DPP) bylo při minulé akci Milostivé léto uzavřeno 13 846 případů.

Největší zájem byl přitom v posledních čtrnácti akce. Exekuce byla tímto způsobem ukončena u osmi procent lidí z těch, kteří dlužili DPP, jedná se tak o výrazně vyšší úspěšnost než u jiných dopravních podniků v České republice.

„Jako spoluautor předlohy jsem nesmírně rád, že tu máme Milostivé léto II a že se k tomu Praha opět postavila velmi aktivně. Je vzorem pro ostatní města a kraje. Jednou věcí je tento institut milostivého léta, který pomůže dlužníkům vůči veřejnoprávním věřitelům u exekucí, které vymáhají soukromí soudní exekutoři, jinou věcí pak ale je, aby se o této možnosti vůbec dozvěděli, a ještě k tomu dostatečně včas. Třeba jen u Dopravního podniku hlavního města Prahy se milostivé léto týká potenciálně 175 tisíc dlužníků. Vysoké ceny energií pak mohou tuto snahu vyřešit nánosy z minulosti zkomplikovat,“ popsal zastupitel a poslanec Patrik Nacher (ANO).

Kooperaci poskytuje hlavnímu městu také organizace Člověk v tísni. „Během prvního Milostivého léta byla Praha jedním z prvních věřitelů, kteří Milostivé léto pochopili jako příležitost pro své občany, proto vítám, že je Praha opět mezi prvními, kdo chce svým obyvatelům pomoci této šance využít. Věřitelem nemusí být přitom jen Praha, ale třeba zdravotní pojišťovny, a právě díky této iniciativě se o tom mohou lidé dozvědět,“ sdělil Daniel Hůle, vedoucí programu Dluhové poradenství Člověka v tísni.

 Nová akce Milostivého léta skončí 30. listopadu 2022. Akce se ovšem vztahuje jen na exekuce zahájené před 28. říjnem 2021. Lidé mohou k poskytování podrobností využít bezplatnou linku 800 100 000. Bližší informace jsou také k dispozici na webu: https://nedluzimstatu.cz/milostive-leto/.


Autor: puc

Praha 1: Protipovodňové cvičení na ochranu Žofína

Dnes v 08:16

Praha 1 a Jednotka SDH Praha 1 zvou na protipovodňové cvičení ochrany Žofína.

Smetana Party na piazzettě

Dnes v 07:57

Na piazzettě Národního Divadla se bude 2. března slavit 200. výročí narození skladatele Bedřicha Smetany. Z Národního divadla na velkoplošnou obrazovku bude živě přenášen slavnostní koncert Smetana Gala.

Exkurze na Bubenečské nádraží

Dnes v 07:14

Vlaky na druhém nejstarším nádraží v Praze nestaví už 10 let. Brzy se do jeho prostor opět vrátí společenský ruch. Prohlédněte si proměnu bývalé nádražní budovy ve víceúčelové společenské centrum ještě dříve, než budou zrekonstruované prostory oficiálně...

Praha 4: Setkání na téma výstavby linky metra D

Dnes v 06:48

Ve středu 28. února proběhne veřejné setkání na téma výstavby linky metra D a k tomu navázanému rozvoji Dolní Krče.

Muž zemřel po pádu z lešení

Včera v 18:54

Policie vyšetřuje smrtelný pád muže, který se na Žižkově v pondělí po poledni zřítil z lešení. Policisty zajímá, zda nedošlo k porušení bezpečnosti práce.

Praha 4: Veřejné setkání k parkování v Horní ulici a jejím okolí

Včera v 17:02

Veřejné setkání k řešení dopravy v klidu v Horní ulici a jejím okolí se uskuteční v úterý 27. února od 18:30 hodin v jídelně ZŠ Mendíků.

20 dní v Mariupolu

Včera v 10:26

Dokumentární snímek 20 dní v Mariupolu (UA, EN, CZ, EN), který můžete vidět 29. února v Kině 35, byl je nominovaný na Oscara. Po filmu následuje diskuse s odborníky.

Čištění šachet na Vojířově rybníčku

Včera v 09:54

V týdnu do 26. února proběhne čištění dvou stávajících betonových šachet na Vojířově rybníčku na Petříně.

Velikonoce 2024 na Patnáctce

Včera ve 03:30

Radnice patnáctí městské části zve na Velikonoce na Patnáctce.

Další články
Nahoru