Dnes Pátek - zatazeno 16°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 16°C
Pátek 30. 9. 2022
Svátek má Jeroným
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Další šance pro dlužníky, začalo Milostivé léto II
Ilustrační foto: archiv

Další šance pro dlužníky, začalo Milostivé léto II

Tisíce lidí, kteří se dostali do exekucí kvůli nesplaceným poplatkům, pokutám či nájmům vůči Magistrátu hl. m. Prahy, jeho městským organizacím či městským částem, mají znovu možnost zaplatit mnohem menší dluh díky takzvanému Milostivému létu II. Akce tentokrát potrvá od 1. září 2022 až do 30. listopadu letošního roku. Praha spustila informační kampaň v dopravních prostředcích, v médiích a na dalších místech metropole. Pražané se mohou opět obrátit o pomoc na bezplatnou linku 800 100 000.

Milostivé léto, které se téměř po roce opakuje, má směřovat k pomoci lidem dostat se z exekucí nejen vůči státu, ale i krajům a obcím. Pražský magistrát, městské části a různé městské organizace se akce znovu účastní.

Dlužníkům stačí zaplatit pouze jistinu dluhu, tedy původní nezaplacenou částku, a poplatek exekutorovi, který je nastaven na 1 815 korun vč. DPH. Naopak už není nutné hradit veškeré sankce, úroky z prodlení, penále a další náklady.

Ty budou v rámci Milostivého léta odpuštěny. Exekutorovi stačí zaslat doporučený dopis, ve kterém jej požádáte o vyčíslení dosud nesplacené jistiny a zároveň jej informujete, že využíváte akci Milostivé léto. 

„Kvůli špatným zákonům a neetické praxi exekutorů mnoho lidí kvůli malému dluhu skončilo v dluhové pasti, z níž se nemohou dostat. Lidem chceme takto pomoci z bezvýchodné situace. Doufám proto, že šanci Milostivé léto II využije co nejvíce lidí a dosáhnou tak třeba na nový začátek v životě bez dluhů,“ řekla pražská radní pro oblast legislativy, veřejné správy a podpory bydlení Hana Kordová Marvanová (za STAN).

V případě Prahy a jeho organizací se dluh nejčastěji týká různých neuhrazených poplatků, nedoplatků za odvoz odpadu, pokut z jízd načerno nebo třeba dluhů vůči dodavateli energií či za nájem v obecním bytě. Jen v rámci pražského dopravního podniku (DPP) bylo při minulé akci Milostivé léto uzavřeno 13 846 případů.

Největší zájem byl přitom v posledních čtrnácti akce. Exekuce byla tímto způsobem ukončena u osmi procent lidí z těch, kteří dlužili DPP, jedná se tak o výrazně vyšší úspěšnost než u jiných dopravních podniků v České republice.

„Jako spoluautor předlohy jsem nesmírně rád, že tu máme Milostivé léto II a že se k tomu Praha opět postavila velmi aktivně. Je vzorem pro ostatní města a kraje. Jednou věcí je tento institut milostivého léta, který pomůže dlužníkům vůči veřejnoprávním věřitelům u exekucí, které vymáhají soukromí soudní exekutoři, jinou věcí pak ale je, aby se o této možnosti vůbec dozvěděli, a ještě k tomu dostatečně včas. Třeba jen u Dopravního podniku hlavního města Prahy se milostivé léto týká potenciálně 175 tisíc dlužníků. Vysoké ceny energií pak mohou tuto snahu vyřešit nánosy z minulosti zkomplikovat,“ popsal zastupitel a poslanec Patrik Nacher (ANO).

Kooperaci poskytuje hlavnímu městu také organizace Člověk v tísni. „Během prvního Milostivého léta byla Praha jedním z prvních věřitelů, kteří Milostivé léto pochopili jako příležitost pro své občany, proto vítám, že je Praha opět mezi prvními, kdo chce svým obyvatelům pomoci této šance využít. Věřitelem nemusí být přitom jen Praha, ale třeba zdravotní pojišťovny, a právě díky této iniciativě se o tom mohou lidé dozvědět,“ sdělil Daniel Hůle, vedoucí programu Dluhové poradenství Člověka v tísni.

 Nová akce Milostivého léta skončí 30. listopadu 2022. Akce se ovšem vztahuje jen na exekuce zahájené před 28. říjnem 2021. Lidé mohou k poskytování podrobností využít bezplatnou linku 800 100 000. Bližší informace jsou také k dispozici na webu: https://nedluzimstatu.cz/milostive-leto/.


Autor: puc

PVK: Přehled plánovaných výluk na 40. týden

Včera v 10:08

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Turistický pochod 14 km kolem Prahy 14

28. září 2022 ve 21:01

Tradiční turistický pochod l4 km kolem Prahy 14 se koná v sobotu 8. října a nabídne několik zajímavých míst Prahy 14.

Budova Ministerstva financí otevřena veřejnosti

28. září 2022 v 09:49

Dnes se opět otevřou veřejnosti brány Ministerstva financí v Letenské ulici 15.

Na Den české státnosti otevře Ministerstvo pro místní rozvoj

28. září 2022 v 09:42

Dnes v 10 hodin se veřejnosti otevře Ministerstvo pro místní rozvoj. Připraveny jsou komentované prohlídky historických prostor hlavní budovy na Staroměstském náměstí. Den otevřených dveří potrvá do 15 hodin.

Břevnovské posvícení 2022

27. září 2022 ve 21:18

Pátek 7. října ve 14 hodin začne Břevnovské posvícení, otevře se většina stánků a pouťové atrakce. V sobotu 8. října odstartuje pravé posvícení. Ze stánků budou vonět a návštěvníky lákat k zakoupení různé pochutiny, např. pečené husy s knedlíkem a zelím, pečená vepřová šunka, bramboráky,...

Pražské věže s Prahou 13

27. září 2022 ve 20:05

Start dobrodružné naučné hry je tradičně před budovou radnice Prahy 13 na Slunečním náměstí 28. září od 10 do 17 hodin.

Suchdolské posvícení

27. září 2022 v 19:53

Tradiční Suchdolské posvícení se koná ve středu 28. září od 14 hodin na Suchdolském náměstí.

Výstava výtvarných prací žáků a studentů pražských škol na Mariánském náměstí

27. září 2022 v 09:34

Od středy 21. září do čtvrtka 20. října je pro veřejnost volně přístupná v budově Nové radnice Magistrátu hl. m. Praha na Mariánském náměstí výstava soutěžní přehlídky výtvarných prací žáků a studentů pražských škol s názvem „Evropa, ve které chci žít. Praha v roce 2050“.  Žáci a studenti zde na...

Další články
Nahoru