Dnes Pátek - skorojasno 8°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 8°C
Pátek 31. 3. 2023
Svátek má Kvido
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Další šance pro dlužníky, začalo Milostivé léto II
Ilustrační foto: archiv

Další šance pro dlužníky, začalo Milostivé léto II

Tisíce lidí, kteří se dostali do exekucí kvůli nesplaceným poplatkům, pokutám či nájmům vůči Magistrátu hl. m. Prahy, jeho městským organizacím či městským částem, mají znovu možnost zaplatit mnohem menší dluh díky takzvanému Milostivému létu II. Akce tentokrát potrvá od 1. září 2022 až do 30. listopadu letošního roku. Praha spustila informační kampaň v dopravních prostředcích, v médiích a na dalších místech metropole. Pražané se mohou opět obrátit o pomoc na bezplatnou linku 800 100 000.

Milostivé léto, které se téměř po roce opakuje, má směřovat k pomoci lidem dostat se z exekucí nejen vůči státu, ale i krajům a obcím. Pražský magistrát, městské části a různé městské organizace se akce znovu účastní.

Dlužníkům stačí zaplatit pouze jistinu dluhu, tedy původní nezaplacenou částku, a poplatek exekutorovi, který je nastaven na 1 815 korun vč. DPH. Naopak už není nutné hradit veškeré sankce, úroky z prodlení, penále a další náklady.

Ty budou v rámci Milostivého léta odpuštěny. Exekutorovi stačí zaslat doporučený dopis, ve kterém jej požádáte o vyčíslení dosud nesplacené jistiny a zároveň jej informujete, že využíváte akci Milostivé léto. 

„Kvůli špatným zákonům a neetické praxi exekutorů mnoho lidí kvůli malému dluhu skončilo v dluhové pasti, z níž se nemohou dostat. Lidem chceme takto pomoci z bezvýchodné situace. Doufám proto, že šanci Milostivé léto II využije co nejvíce lidí a dosáhnou tak třeba na nový začátek v životě bez dluhů,“ řekla pražská radní pro oblast legislativy, veřejné správy a podpory bydlení Hana Kordová Marvanová (za STAN).

V případě Prahy a jeho organizací se dluh nejčastěji týká různých neuhrazených poplatků, nedoplatků za odvoz odpadu, pokut z jízd načerno nebo třeba dluhů vůči dodavateli energií či za nájem v obecním bytě. Jen v rámci pražského dopravního podniku (DPP) bylo při minulé akci Milostivé léto uzavřeno 13 846 případů.

Největší zájem byl přitom v posledních čtrnácti akce. Exekuce byla tímto způsobem ukončena u osmi procent lidí z těch, kteří dlužili DPP, jedná se tak o výrazně vyšší úspěšnost než u jiných dopravních podniků v České republice.

„Jako spoluautor předlohy jsem nesmírně rád, že tu máme Milostivé léto II a že se k tomu Praha opět postavila velmi aktivně. Je vzorem pro ostatní města a kraje. Jednou věcí je tento institut milostivého léta, který pomůže dlužníkům vůči veřejnoprávním věřitelům u exekucí, které vymáhají soukromí soudní exekutoři, jinou věcí pak ale je, aby se o této možnosti vůbec dozvěděli, a ještě k tomu dostatečně včas. Třeba jen u Dopravního podniku hlavního města Prahy se milostivé léto týká potenciálně 175 tisíc dlužníků. Vysoké ceny energií pak mohou tuto snahu vyřešit nánosy z minulosti zkomplikovat,“ popsal zastupitel a poslanec Patrik Nacher (ANO).

Kooperaci poskytuje hlavnímu městu také organizace Člověk v tísni. „Během prvního Milostivého léta byla Praha jedním z prvních věřitelů, kteří Milostivé léto pochopili jako příležitost pro své občany, proto vítám, že je Praha opět mezi prvními, kdo chce svým obyvatelům pomoci této šance využít. Věřitelem nemusí být přitom jen Praha, ale třeba zdravotní pojišťovny, a právě díky této iniciativě se o tom mohou lidé dozvědět,“ sdělil Daniel Hůle, vedoucí programu Dluhové poradenství Člověka v tísni.

 Nová akce Milostivého léta skončí 30. listopadu 2022. Akce se ovšem vztahuje jen na exekuce zahájené před 28. říjnem 2021. Lidé mohou k poskytování podrobností využít bezplatnou linku 800 100 000. Bližší informace jsou také k dispozici na webu: https://nedluzimstatu.cz/milostive-leto/.


Autor: puc

V šest U Kalicha

Dnes v 09:07

Praha 2 připomíná narození spisovatele, novináře, autora Osudů dobrého vojáka Švejka Jaroslava Haška, od jehož narození uplyne 30. dubna 140 let. Zábavný večer věnovaný Haškovi se koná v Hostinci U Kalicha 26. dubna.

Dohoda Prahy 2 s provozovateli zavádí pravidla pro bikesharing na území městské části

Včera ve 23:04

Zástupci městské části Praha 2 a bikesharingových společností společně podepsali Dohodu o provozu bikesharingu na území Prahy 2, která zavádí jasná pravidla jeho provozování v této městské části. Svým podpisem se zástupci společností zavázali k jejich dodržování. Informovala o tom v tiskové zprávě...

Grill fest na náplavce

Včera ve 13:40

Ze Smíchovské náplavky se v sobotu 15.dubna stane grilovací zóna. Ochutnáte grilované selátko na rožni, steaky, burgery, žebra. Na své si však přijdou i ti, kteří masu dvakrát neholdují. Na ně čeká výběr grilovaných sýrů, zeleniny nebo vegetariánských burgerů.

PVK: Přehled plánovaných výluk vody na 14. týden

Včera v 10:00

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Další články
Nahoru