Dnes Úterý - zatazeno 28°C
Zítra Středa - obcasny-dest 25°C
Úterý 27. 7. 2021
Svátek má Věroslav
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Další přivítaní občánci v Praze 8
Foto: Praha 8

Další přivítaní občánci v Praze 8

V obřadní síni na Libeňském zámku se v pondělí 14. a v úterý 15. června sešly rodiny s dětmi na tradičním vítání občánků. Nové přírůstky do městské části Praha 8 přivítali starosta Ondřej Gros, místostarosta Tomáš Tatranský a radní Michal Švarc. Jejich přání do života i upomínkové dárky si odnesli rodiče 170 dětí, z toho dvou dvojčátek. V celkovém počtu těsně převládli kluci, kterých bylo 87. Holek tedy o čtyři méně.

„Po dlouhé, opravdu dlouhé době jsem měl příležitost uvítat několik desítek nových občánků. Po tom, co se tento milý akt rušil a odsouval v důsledku koronaviru, se na Libeňském zámku sešlo opravdu mnoho malých dětí s milými rodiči,“ s potěšením konstatoval starosta Prahy 8 Ondřej Gros (ODS).

Ceremoniálu se zúčastnily i rodiny, pro které bylo vítání původně připraveno na březen, avšak bylo zrušeno. „Standardně, pokud například není koronavirus, se dělá vítání občánků třikrát ročně, to znamená v březnu, červnu a říjnu. Každý rok uvítáme přibližně 450 občánků,“ doplnil místostarosta Tomáš Tatranský (TOP 09). „Vítání občánků je pro mě potěšením, když vidím, jak nová osmičková miminka a batolata vždy prozáří obřadní síň,“ vnímá tuto tradici radní Michal Švarc (Patrioti).

Rituál vítání dětí v Praze 8 vychází ze skutečných rituálů v dávné minulosti, tak jak byl původně zamýšlen v dějinách. Původně se jednalo o tzv. přechodový čili iniciační obřad, jehož základem bylo vítání či přijímání dětí do společenství. Ovšem nejen dítěte, také v určité míře i matky a případně otce, po specifické době těhotenství a šestinedělí. Při vítání dětí společenství, zastoupené a symbolizované radnicí, slibuje novému dítěti, že k němu bude chovat úctu a bude připraveno mu pomoci. Slib a poskytnutí pomoci ze strany společenství, opět symbolicky, provádí starosta podáním ruky matce.

„Vítáním dětí chceme dát lidem najevo, že vnímáme důležitou událost v jejich osobním životě a že je pro nás důležité, aby obyvatelé získali vztah k místu, kde žijí," uzavírá starosta Ondřej Gros. 

 

 


Praha 9 pro děti: Pohádka o písničce

Včera v 09:44

Na pohádku pro nejmenší zve 28. července radnice Prahy 9.

Prázdninová soutěž Bezpečné léto pokračuje

23. července 2021 v 06:59

V Praze 8 pokračuje prázdninová soutěž odbor zdravotnictví a sociálních služeb Bezpečné léto.

Píšete si prázdninový deník? V Praze 8 můžete soutěžit

20. července 2021 v 08:51

Píšete, malujete, fotíte a tvoříte rádi? Pokud zachytíte své prázdniny do deníku a ten pošlete na radnici Prahy 8, můžete soutěžit.

Praha 9 pro děti: O pejskovi a kočičce

19. července 2021 v 09:41

Na pohádku pro nejmenší zve 27. července radnice Prahy 9.

Festival divadla a hudby DejVícePraze pomáhá dětské podpůrné a paliativní péči

13. července 2021 ve 20:33

Spejbl a Hurvínek, Divadlo Sklep, koncerty mnoha žánrů. Do konce července toho festival DejVícePraze nabídne ještě hodně.

Soutěž: Prarodiče tvoří s vnoučaty

13. července 2021 ve 12:00

Odbor zdravotnictví a sociálních služeb radnice Prahy 8 vyhlásil prázdninovou soutěž v rámci tvořivé mezigenerační výzvy.

Praha 9 zve do parku Přátelství na Proseku

13. července 2021 v 10:38

Ve čtvrtek 26. srpna od 14 do 18 hodin bude v parku Přátelství na Proseku pro dětské návštěvníky i jejich dospělý doprovod připravena zdarma celá řada aktivit. Svoji kreativitu si budou moci vyzkoušet ve výtvarné dílně nebo při graffiti art. 

Praha 9 pro děti: Pohádka Na Dvorečku

12. července 2021 v 09:37

Na pohádku pro nejmenší zve 14. července radnice Prahy 9.

Dětské trhy na Šesťáku: Výrobky, hračky, dobrůtky

8. července 2021 v 15:25

Děti prodávají svoje výrobky a Praha 6 podporuje dětskou gramotnost.

Příručka pro moderní holky

7. července 2021 ve 14:56

Nápady, tipy a informacemi nadupaná příručka pro všechny dnešní holky, ať už je baví cokoli – kreslení, tvoření, vyrábění, móda, sport, dobrodružství…

Léto na Čtyřce

7. července 2021 v 10:47

Praha 4 zve děti na horolezeckou stěnu v pondělí 12. července v 15 hodin.

Pro děti: Pohádky Na Dvorečku v Praze 9

2. července 2021 v 10:14

Na již 19. ročník pohádek pro nejmenší zve radnice Prahy 9. Pohádky Na Dvorečku se budou hrát v prostoru “vysočanského dvorku“ vždy ve středu v 16 hodin. Vstup zdarma.

Další články
Nahoru