Dnes Neděle - jasno 16°C
Zítra Pondělí - prehanky-dest 18°C
Neděle 26. 6. 2022
Svátek má Adriana
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Další přivítaní občánci v Praze 8
Foto: Praha 8

Další přivítaní občánci v Praze 8

V obřadní síni na Libeňském zámku se v pondělí 14. a v úterý 15. června sešly rodiny s dětmi na tradičním vítání občánků. Nové přírůstky do městské části Praha 8 přivítali starosta Ondřej Gros, místostarosta Tomáš Tatranský a radní Michal Švarc. Jejich přání do života i upomínkové dárky si odnesli rodiče 170 dětí, z toho dvou dvojčátek. V celkovém počtu těsně převládli kluci, kterých bylo 87. Holek tedy o čtyři méně.

„Po dlouhé, opravdu dlouhé době jsem měl příležitost uvítat několik desítek nových občánků. Po tom, co se tento milý akt rušil a odsouval v důsledku koronaviru, se na Libeňském zámku sešlo opravdu mnoho malých dětí s milými rodiči,“ s potěšením konstatoval starosta Prahy 8 Ondřej Gros (ODS).

Ceremoniálu se zúčastnily i rodiny, pro které bylo vítání původně připraveno na březen, avšak bylo zrušeno. „Standardně, pokud například není koronavirus, se dělá vítání občánků třikrát ročně, to znamená v březnu, červnu a říjnu. Každý rok uvítáme přibližně 450 občánků,“ doplnil místostarosta Tomáš Tatranský (TOP 09). „Vítání občánků je pro mě potěšením, když vidím, jak nová osmičková miminka a batolata vždy prozáří obřadní síň,“ vnímá tuto tradici radní Michal Švarc (Patrioti).

Rituál vítání dětí v Praze 8 vychází ze skutečných rituálů v dávné minulosti, tak jak byl původně zamýšlen v dějinách. Původně se jednalo o tzv. přechodový čili iniciační obřad, jehož základem bylo vítání či přijímání dětí do společenství. Ovšem nejen dítěte, také v určité míře i matky a případně otce, po specifické době těhotenství a šestinedělí. Při vítání dětí společenství, zastoupené a symbolizované radnicí, slibuje novému dítěti, že k němu bude chovat úctu a bude připraveno mu pomoci. Slib a poskytnutí pomoci ze strany společenství, opět symbolicky, provádí starosta podáním ruky matce.

„Vítáním dětí chceme dát lidem najevo, že vnímáme důležitou událost v jejich osobním životě a že je pro nás důležité, aby obyvatelé získali vztah k místu, kde žijí," uzavírá starosta Ondřej Gros. 

 

 


Autor: TZ, red

Praha 6 rozdělí dětem na tábory tři miliony

23. června 2022 v 08:34

Stejně jako v uplynulých letech, i letos před prázdninami spustila Praha 6 program Šestka táborová. Prostřednictvím portálu Aktivní město přispěje rodičům dětí na tábory, příměstské kempy, sportovní soustředění a další prázdninové volnočasové aktivity.

Dvojka srdcem pošle děti na tábor

23. června 2022 v 07:48

Další žádosti o příspěvky na dětské letní tábory, které byly podány do uzávěrky druhého kola 15. června, schválila na svém jednání správní rada nadačního fondu Dvojka srdcem.

V Praze 14 se bude malovat na chodník

20. června 2022 ve 13:38

Tradiční malování na chodníku se koná ve čtvrtek 30. června od 9 do 11:30 hodin před ZŠ Bratří Venclíků na Černém Mostě, u stanice metra Rajská zahrada. Pro všechny účastníky jsou připraveny barevné křídy a odměny.

Pohádka Na Dvorečku: Zvířátka a medvěd

19. června 2022 ve 21:06

Sedmnáctý ročník oblíbených Pohádek Na Dvorečku se koná tradičně v Obecním domě v Jandově ulici ve Vysočanech.

Den dětí z Ukrajiny

16. června 2022 v 08:23

Nadace Pražské děti ve spolupráci s radnicí Prahy 1 a Nadačním fondem Děti Ukrajiny zvou na Den dětí z Ukrajiny.

Na Palmovce vzniká nová pohádka pro děti

14. června 2022 ve 20:33

V Divadle pod Palmovkou bude mít v polovině června premiéru nová česko-ukrajinská pohádka Kouzelné sny pro děti od 5 do 9 let. Inscenace vzniká ve společné práci českých a ukrajinských umělců, kteří chtějí pohádkou vrátit dětem důvěru ve sny a kouzla. 

Pohádka Na Dvorečku v Praze 9

12. června 2022 v 11:00

Sedmnáctý ročník oblíbených Pohádek Na Dvorečku se koná tradičně v Obecním domě v Jandově ulici ve Vysočanech.

Praha 15: Audiokniha dětem zdarma

11. června 2022 v 08:14

Radnice připravila již druhou audioknihu pro děti.

Další články
Nahoru