Dnes Čtvrtek - jasno 10°C
Zítra Pátek - oblacno 15°C
Čtvrtek 25. 4. 2024
Svátek má Marek
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Pražský život

Další Příběhy našich sousedů objevili žáci z Prahy 1

29. 3. 2023
Ve středu 29. března od 17 hodin se v Brožíkově sále Staroměstské radnice uskuteční slavnostní prezentace dokumentaristického projektu Příběhy našich sousedů, který mladým lidem i veřejnosti přibližuje vzpomínky osmi proslulých i méně známých pamětníků, jejichž životy významně ovlivnily dějinné události 20. století.

Do projektu Příběhy našich sousedů, který se na Praze 1 konal letos popáté, se zapojilo celkem osm žákovských týmů ze dvou základních škol a dvou gymnázií. Pod vedením svých učitelů zaznamenali pamětnická vyprávění žáci ze ZŠ J. G. Jarkovského, ZŠ Brána jazyků, z Gymnázia J. G. Jarkovského a z Malostranského gymnázia.

V průběhu sedmi měsíců žáci nejprve natáčeli vyprávění pamětníků a dohledávali dokumentární materiály k jejich příběhům. Ze shromážděných podkladů pak vytvořili vlastní dokumentární díla, která odborné i široké veřejnosti představí právě na slavnostní prezentaci. Vzniklo šest rozhlasových reportáží, jedna video reportáž a jedna animace.

Děti zpovídaly například volyňskou Češku Drahoslavu Rút Nývltovou, která prožívala své dětství v české obci Michalovka (dnes území Ukrajiny) a do svých deseti let zažila čtyři režimy nebo milovníka big beatu, dětského psychologa a zakladatele hudebního vydavatelství Black Point Music Oldřicha Šímu. V zajímavé mozaice letošních pamětníků najdete také Rodriga Katschnera, který se narodil v Brazílii, ale kořeny má české nebo Zdenku Skorunkovou, která se zase z Českého Krumlova dostala až do Florencie, kde dodnes žije a založila zde českou školu.

V rámci slavnostního podvečera odborná porota ve složení Eduard Stehlík (historik), Ladislav Dvořák (editor ČRO), Jaroslava Vaňková (pedagožka ZŠ) posoudí zpracovaná dokumentární díla žáků i jejich prezentace před publikem, a dá jim zpětnou vazbu, projekt je letos nesoutěžní. Prezentace, kterou bude v Brožíkově sále na adrese Staroměstské náměstí 1/3, Praha 1 moderovat Lucie Strejčková, je přístupná veřejnosti.

Jsme moc rádi, že na Praze 1 se projekt stal již tradicí a je velmi oblíbený. Zpřístupňuje moderní dějiny širokému okruhu žáků; je to zkrátka hezká ukázka moderní vzdělávací metody, která všechny zúčastněné baví,“ řekla Michaela Vencová, vedoucí odboru školství radnice Prahy 1.
Autor: Alo

Dyzajn market Máj

Včera v 15:48

Dyzajn market Máj se koná 18. a 19. května na Výstavišti v Holešovicích, oba dny od 10 do 18 hodin. Vstup je zdarma a bez bariér.

Seafood & Prosecco opět na Grébovce

Včera ve 13:44

Nejlepší kalamáry, krevety, chobotnice, tuňáka, pražmu, mořského vlka a další laskominy z grilu na dřevěném uhlí v neděli 28. dubna od 12 hodin. Chybět nebudou ani oblíbené předkrmy v podobě oblíbených tataráků a pomazánek.

Čarodějnický rej u sokolovny v Praze 15

Včera v 10:36

Před Švehlovou sokolovnou se 30. dubna slétnou čarodějnice. Soutěže, sladké ceny, buřtíky a oheň, začíná se v 17 hodin.

Pražská lítačka letos již podvanácté

Včera v 08:58

V pátek 26. dubna se koná  12. ročník závodu Pražská lítačka. Nově lze jako dopravní prostředek použít trolejbus nebo sdílené kolo. Registrace účastníků je od 15 hodin v Muzeu MHD ve Střešovicích, kde se také nachází cíl.

Praha 1: Den otevřených dveří Střediska sociálních služeb

Včera v 07:36

Zájemci z řad seniorů a jejich rodin se mohou přijít podívat do Střediska sociálních služeb v pondělí 29. dubna.

Komentovaná vycházka: Vršovice plné umění i průmyslu

23. dubna 2024 v 19:54

Vydejte se na průzkum desáté městské části a objevujte ji hned několika způsoby. Praha 10 nabízí svým obyvatelům možnost objevovat a poznávat místní rozmanitosti a zajímavosti.

Jarní Karlínský street food festival

23. dubna 2024 ve 13:53

Jarní Karlínský street food festival se uskuteční v neděli 28. dubna na Karlínském náměstí. Těšit se můžete na více než 50 stánků s nabídkou té nejlepší moderní gastronomie. Ke skvělému jídlu a pití patří i parádní živá muzika a DJská vystoupení.

Návrhy designérů na Viadukt Karlín najdete na výstavě

23. dubna 2024 v 08:39

Výstava všech návrhů nové identity Viaduktu Karlín nabídne všech 78 návrhů od designérů a designérek.

Street food + Amerika na Smíchovské náplavce

23. dubna 2024 v 08:26

Projíst se Amerikou křížem krážem můžete 27. dubna na Smíchovské náplavce. Cesta povede od šťavnatých burgerů, hot dogu či corndogu, trhaného vepřového, přes mac´n´cheese, mexické tacos, empanadas, argentinské steaky až po pikantní kuřecí křídla.

Dny dobrovolnictví 2024

23. dubna 2024 v 07:10

Česká republika se chystá na událost, která na konci dubna propojí dvanáct krajů, stovky organizací a tisíce lidí ve prospěch společného dobra. Součástí bude i Praha 4, která dobrovolnictví dlouhodobě podporuje. Dny dobrovolnictví proběhnou ve dnech 25. – 28. dubna a jejich součástí bude...

Evakuace na kole a retro peloton

23. dubna 2024 v 07:03

Praha 13 zve na 18. ročník akce Evakuace na kole. Akce je určena pro širokou veřejnost. Každý účastník dostane mapu s vyznačenou trasou. Trať vede převážně rovinatým terénem.

Další články
Nahoru