Další Příběhy našich sousedů objevili žáci z Prahy 1
Do projektu Příběhy našich sousedů, který se na Praze 1 konal letos popáté, se zapojilo celkem osm žákovských týmů ze dvou základních škol a dvou gymnázií. Pod vedením svých učitelů zaznamenali pamětnická vyprávění žáci ze ZŠ J. G. Jarkovského, ZŠ Brána jazyků, z Gymnázia J. G. Jarkovského a z Malostranského gymnázia.
V průběhu sedmi měsíců žáci nejprve natáčeli vyprávění pamětníků a dohledávali dokumentární materiály k jejich příběhům. Ze shromážděných podkladů pak vytvořili vlastní dokumentární díla, která odborné i široké veřejnosti představí právě na slavnostní prezentaci. Vzniklo šest rozhlasových reportáží, jedna video reportáž a jedna animace.
Děti zpovídaly například volyňskou Češku Drahoslavu Rút Nývltovou, která prožívala své dětství v české obci Michalovka (dnes území Ukrajiny) a do svých deseti let zažila čtyři režimy nebo milovníka big beatu, dětského psychologa a zakladatele hudebního vydavatelství Black Point Music Oldřicha Šímu. V zajímavé mozaice letošních pamětníků najdete také Rodriga Katschnera, který se narodil v Brazílii, ale kořeny má české nebo Zdenku Skorunkovou, která se zase z Českého Krumlova dostala až do Florencie, kde dodnes žije a založila zde českou školu.
V rámci slavnostního podvečera odborná porota ve složení Eduard Stehlík (historik), Ladislav Dvořák (editor ČRO), Jaroslava Vaňková (pedagožka ZŠ) posoudí zpracovaná dokumentární díla žáků i jejich prezentace před publikem, a dá jim zpětnou vazbu, projekt je letos nesoutěžní. Prezentace, kterou bude v Brožíkově sále na adrese Staroměstské náměstí 1/3, Praha 1 moderovat Lucie Strejčková, je přístupná veřejnosti.
Jsme moc rádi, že na Praze 1 se projekt stal již tradicí a je velmi oblíbený. Zpřístupňuje moderní dějiny širokému okruhu žáků; je to zkrátka hezká ukázka moderní vzdělávací metody, která všechny zúčastněné baví,“ řekla Michaela Vencová, vedoucí odboru školství radnice Prahy 1.