dnes
Pondělí - jasno
23°C
zítra
Úterý - jasno
22°C
pozítří
Středa - jasno
20°C
Další přehmat Borhyové? Měsíc asi úřadovala na radnici Prahy 8 bez mandátu
Alena Borhyová (vpravo) v rozhovoru s primátorkou Adrianou Krnáčovou. Foto: Facebook

Další přehmat Borhyové? Měsíc asi úřadovala na radnici Prahy 8 bez mandátu

Místostarostka a zastupitelka Prahy 8 Alena Borhyová (ANO) zřejmě měsíc úřadovala bez mandátu. Chtěla odstoupit k 31. říjnu, mandát jí ale skončil již 30. září. Vyplývá to z dopisu ředitelky magistrátu Martiny Děvěrové adresovaného opoziční zastupitelce Prahy 8 Petře Hainzové (TOP 09), který má ČTK k dispozici.

Případná rozhodnutí místostarostky v úřadu po 30. září tak mohou být neplatná. Borhyová odchází kvůli problému s trvalým bydlištěm, přehlásila se totiž mimo volební obvod, v němž kandidovala.

Vedení magistrátu den zániku mandátu odvodil z toho, kdy byl rezignační dopis Borhyové doručen radnici. „Mandát členky zastupitelstva městské části Praha 8 zanikl paní Aleně Borhyové ze zákona dnem 30. září 2016, a to bez ohledu na skutečnost, že v rezignaci paní Alena Borhyová uvedla, že se vzdává mandátu ke dni 31. října 2016," píše se v dopisu.

Děvěrová v dopise rovněž píše, že vzhledem k tomu, že dnes již bývalá místostarostka rezignovala, starosta Prahy 8 nemusí svolávat mimořádné zasedání zastupitelů, kteří by o zániku mandátu hlasovali. Ředitelka zároveň uvedla, že všechny kroky Borhyové až do konce září jsou platné, a to navzdory tomu, že měla část roku trvalé bydliště mimo Prahu 8.

Borhyová si loni v prosinci přehlásila trvalé bydliště do Dolních Chaber mimo volební obvod Prahy 8, což zákon neumožňuje. Opozice ji několikrát vyzvala k odstoupení. Borhyová v září uvedla, že nechce komplikovat situaci svým kolegům a odstoupí. Trvalý pobyt mimo volební obvod Prahy 8 měla od prosince 2015 do letošního 24. září, od kdy má zapsánu novou libeňskou adresu.

Mandát zastupitele po Borhyové vznikne v den dalšího jednání zastupitelstva náhradníkovi z ANO. Stejně tak bude ANO vybírat kandidáta na uvolněné místo v radě.

Po komunálních volbách v roce 2014 vznikla v Praze 8 menšinová koalice ANO, ČSSD a Strany zelených, která vládne s podporou komunistů. Starostou se stal Roman Petrus (ČSSD) a Borhyová místostarostkou pro kulturu. ODS a TOP 09, které vládly v Praze 8 minulé volební období, přešly do opozice.


Další články
Nahoru