dnes
Sobota - oblacno
4°C
zítra
Neděle - prehanky-snih
3°C
pozítří
Pondělí - snih
2°C
Další pokus: V ulicích Prahy bude jezdit na zkoušku elektrobus
Testovaný elektrobus bude jezdit o prázdninách bez cestujících. Foto: DPP

Další pokus: V ulicích Prahy bude jezdit na zkoušku elektrobus

Pražský dopravní podnik (DPP) bude rok testovat nový elektrobus. Testovací provoz bez cestujících začne v polovině července, s cestujícími vyjede ekologický autobus v září. Podnik v minulosti elektrobusy již vesměs neúspěšně testoval.

„Cílem je ověřit provozní, technické a ekonomické parametry vozidla, které je z hlediska obsaditelnosti již srovnatelné se standardními dvanáctimetrovými autobusy. Důležitým požadovaným parametrem je plně elektrický systém vytápění vozidla, který zajistí zcela nulové emise,“ uvedl mluvčí dopravního podniku Jiří Štábl.

Pro zajištění potřebného denního dojezdu bude elektrobus nabíjen nejen v noci, ale také během provozních přestávek v obratišti Želivského. Průběžné denní nabíjení bude probíhat pomocí dvoupólového pantografového sběrače na střeše vozidla z krátkého úseku speciálně vybudované trolejbusové troleje. Nabíjecí úsek ze speciální troleje bude napájen z přilehlé tramvajové sítě.

Prototyp vozidla SOR EBN 11 se poprvé představil na výstavách v německém Hannoveru a polských Kielcích. Premiérou pro českou veřejnost byla výstava CzechBus, která se konala loni v listopadu 2014.

Jedná se o bezemisní jedenáctimetrové nízkopodlažní dvounápravové třídveřové vozidlo vybavené elektrickým topením a klimatizací. Motor o výkonu 120 kW a baterie s kapacitou 172 kWh zajišťují základní dojezd elektrobusu podle náročnosti provozu v rozsahu 120 až 150 kilometrů.

Celková obsaditelnost elektrobusu je 93 cestujících, z toho 29 míst je k sezení. Maximální rychlost je 80 kilometrů za hodinu.

Pražský dopravní podnik testoval dva elektrobus naposledy v roce 2014, jeden z nich ale ujel na jedno nabití krátkou vzdálenost, druhý byl poruchový. Dva elektrobusy dopravce zkoušel také v roce 2010 na lince číslo 292. Kvůli poruchovosti ale musely být vyřazeny z provozu.


Další články
Nahoru