Dnes Úterý - jasno 30°C
Zítra Středa - polojasno 31°C
Úterý 16. 8. 2022
Svátek má Jáchym
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Další pamětníci doby dinosaurů rozšířili sbírky trojské botanické zahrady
Skleník ukrývá i velmi vzácný Cycas wadei. Foto: BZHMP

Další pamětníci doby dinosaurů rozšířili sbírky trojské botanické zahrady

Ve sbírkách Botanické zahrady hlavního města Prahy (BZHMP) jsou nově vzácné cykasy rodu Encephalartos. Nově jsou v Troji k vidění rovněž druhy cykasů původem z Mexika či Austrálie, které ve sbírkách zahrady dosud chyběly. V kolekci je tak nyní asi 130 druhů těchto rostlin. Návštěvníci zahrady se s nimi mohou seznámit v tropickém skleníku Fata Morgana.

Do trojské botanické zahrady tento týden doputovaly vzácné cykasy, které obohacují místní rozsáhlou sbírku těchto nádherných a populárních rostlin. Nové exempláře pocházejí od německého pěstitele Petera Wisbara, se kterým zahrada dlouhodobě spolupracuje a získává od něho mnohé cenné výpěstky.

Nejvýznamnějším přírůstkem jsou druhy afrického rodu Encephalartos. Sbírka cykasů botanické zahrady v Troji čítá přes 130 druhů a patří mezi nejrozsáhlejší kolekce v České republice.

Všechny druhy cykasů jsou jedovaté a jejich zástupci byli součástí výstavy jedovatých cykasů a sukulentů v rámci tematického projektu trojské zahrady Jedovatá sezóna.

„Na světě je popsáno přes 300 druhů těchto zajímavých rostlin. V naší kolekci máme zhruba třetinu zástupců, tedy přes 130 druhů cykasů. Díky vzájemné spolupráci s botanickými zahradami a pěstiteli, se kterými kromě zkušeností sdílíme i semena, případně mladé rostliny, se nám stále daří naši sbírku rozšiřovat. Nyní přibyly velmi vzácné druhy, které prozatím chyběly. Cykasy jsou pamětníci doby dinosaurů, a tak u nás návštěvníky, kromě botanické cesty kolem světa, čeká i putování časem,“ říká Bohumil Černý torjské zahrady.

Vzácné druhy z Afriky v Praze

Mnoho cykasů je v přírodě výrazně ohroženo vyhubením. Mezi velmi vzácné druhy patří africké cykasy rodu Encephalartos. Tyto rostliny se v přírodě vyskytují ve velmi malých počtech, v kultuře naštěstí funguje množení.

„Přímo v Africe vznikají semenné sady pro některé druhy. Díky tomuto způsobu množení se nám podařilo získat rostliny Encephalartos dolomiticus, Encephalartos inopinus a Encephalartos cupidus. Poslední z nich má jméno vystihující jeho půvab, cupidus znamená ‚toužebný‘. Trochu to vyjadřuje i zájem, jaký o tyto rostliny je. V přírodě zbývá přibližně 400 jedinců na nevelkém území v Jihoafrické republice. Ze stejné oblasti jsou i další zmiňované druhy, přičemž u Encephalartos inopinus již v přírodě zbývá pouhých 81 exemplářů,“ popisuje Vlastik Rybka, náměstek pro odbornou činnost v Botanické zahradě hl. m. Prahy.

Z dalších získaných druhů stojí za zmínku mexický druh Dioon stevensonii, popsaný až v roce 2008, a několik australských druhů z rodu Macrozamia s působivými úzkými sivými listy.

Záchrana ohrožených druhů v botanických zahradách

Mnoho druhů cykasů je v přírodě na hranici přežití, a to i kvůli své mimořádné kráse a zajímavosti. Botanické zahrady v tomto ohledu plní svou úlohu v záchraně genofondu a udržují kolekce těchto pozoruhodných rostlin. Důležitou kapitolou je množení. Jde o náročný úkol.

Cykasy jsou dvoudomé, takže je nutné mít jedince obou pohlaví nebo si vyžádat pyl od některých významných center, kde mají rozsáhlé cykasové sbírky. I samotné opylení je docela pracné, jednak z důvodu správného načasování, ale i kvůli manipulaci s pylem. Je nutné jej dostat na správné místo, tj. přímo na vajíčka těchto nahosemenných rostlin. Další nelehký úkol znamená dopěstování cykasových rostlin do dospělosti.

„Význam sbírky naší zahrady podtrhuje fakt, že zástupci osmi z deseti existujících cykasových rodů u nás již vytvořili šištici. Množíme však zatím jen druhy z rodu Zamia. Celkově pěstujeme 132 druhů cykasů a 22 z nich  je označeno v mezinárodním červeném seznamu ohrožených druhů jako kriticky ohrožený a 32 je v druhé nejvyšší kategorii, tedy ohrožený,“ doplňuje Vlastik Rybka.

Krásné, ale jedovaté

Všechny cykasy a všechny jejich části jsou jedovaté. Obsahují hned několik typů toxinů a otrava cykasy může být smrtelná. Nebezpečné je zejména přímé pojídání rostlin, hlavně vnitřku semen po „vypeckování“. Jed může způsobit selhání jater a ledvin, případně některá neurologická onemocnění.

Přesto cykasy byly a stále jsou zdrojem potravy pro domorodce, kteří připravují placky ze škrobovitého středu kmene, případně semen. V Africe a v Japonsku se praktikuje i kvašení pro výrobu alkoholických nápojů. S rostlinnými jedy seznamovaly v letošním roce návštěvníky botanické zahrady v Troji výstavy a akce v rámci celoročního tematického projektu Jedovatá sezóna.

Do pravěku ve skleníku Fata Morgana

Cykasy ze sbírek trojské botanické zahrady najdou návštěvníci ve všech částech tropického skleníku Fata Morgana. V polopoušti je k vidění sivý Encephalartos horridus s výraznými pichlavými listy, který je v češtině uváděn jako píchoš hrozný.

V tropické zóně lze v nové epifytní oblasti u jezírka nalézt jediný epifytně rostoucí cykas Zamia pseudoparasitica. Na skále se přes svou značnou velikost ukrývají Dioon mejiae a Ceratozamia latifolia. V části expozice, která prezentuje flóru Vietnamu, je umístěn například velmi vzácný druh Cycas aculeata a dále Cycas micholitzii a Cycas debaoensis, které ale na první pohled jako cykasy nevypadají. Skleník ukrývá i velmi vzácný Cycas wadei z malého filipínského ostrova Culion. V horské části expozice návštěvníci najdou menší druh Ceratozamia mexicana.


Autor: puc
Další články
Nahoru