Dnes Pátek - jasno 0°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 3°C
Pátek 21. 1. 2022
Svátek má Běla
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Další loď určená bezdomovcům v Praze by měla letos zahájit provoz
Loď Hermes kotví už patnáct let pod Štefánikovým mostem. Foto: ŠJů / Wikimedia Commons - CC BY-SA 3.0

Další loď určená bezdomovcům v Praze by měla letos zahájit provoz

Nízkoprahové denní centrum pro lidi bez domova v Praze by se mělo otevřít letos na lodi Janus. Zařízení bude mít na starost Centrum sociálních služeb Praha (CSSP), které je příspěvkovou organizací hlavního města. Na dotaz ČTK to dnes uvedl ředitel CSSP Martin Šimáček. CSSP na Vltavě provozuje také loď Hermes, kde mohou lidé bez domova přenocovat.

„Budeme na ní (na lodi Janus) provozovat nízkoprahové denní centrum, což je jedna z klíčových služeb pro lidi bez domova v Praze. Těchto služeb je stále málo a potřebují kapacitně posílit. Proto je zahájení fungování lodi Janus jedna z našich priorit," uvedl ředitel CSSP.

Provoz denního centra na lodi Janus měl být podle dřívějších vyjádření zástupců pražského magistrátu zahájen v roce 2021. Zdržení podle Šimáčka způsobilo především to, že ukotvení lodi bylo technicky náročnější, než se předpokládalo.

Nízkoprahová denní centra jsou určená zvláště lidem bez domova a osobám v nepříznivé finanční a sociální situaci. Zařízení jsou otevřená v denních hodinách a nabízí obvykle možnost osobní hygieny, ošacení a stravu.

V Praze tato zařízení nyní provozují například Armáda spásy, Arcidiecézní charita Praha nebo Naděje. K největším denním centrům v metropoli patří středisko U Bulhara v centru Prahy, které podle informací na webu organizace Naděje má denní kapacitu 350 osob, a Centrum sociálních služeb Bohuslava Bureše, které v Praze 7 zřizuje Armáda spásy.

Noclehárna na lodi Hermes funguje od začátku února roku 2007. Nynější kapacita lodi umožňuje přenocování až 180 lidem bez domova. Loď Hermes byla postavena v roce 1962 jako plavidlo určené pro přepravu zboží. Na konci roku 2006 nechal pražský magistrát loď Hermes přestavět na ubytovací zařízení s cílem, že se plavidlo bude využívat jako noclehárna pro osoby bez přístřeší.


Autor: ČTK

Po stopách Ludvíka Očenáška se vydají studenti společně se seniory

19. ledna 2022 v 09:29

Ludvík Očenášek, konstruktér, vynálezce a odbojář za první světové války působil nedaleko dnešní litevské ambasády v Praze 5. Očenášek zde instaloval tajnou telefonní stanici, díky které mohl odposlouchávat rozhovory na žhavé lince Vídeň–Berlín. Zprávy pak předával odbojové organizaci Maffie pod...

Praha má Strategii pro přechod na cirkulární ekonomiku

19. ledna 2022 v 07:53

Rada hl. m. Prahy dnes schválila klíčovou strategii, která má za cíl v hlavním městě výrazně snížit spotřebu primárních surovin, produkci odpadů a emisí skleníkových plynů. Strategie cirkulární ekonomiky neboli oběhového hospodářství navazuje na Klimatický plán Prahy do roku 2030. Principy...

Praha 5 vydala speciální číslo radničních novin, chce přiblížit problematiku územního rozvoje

18. ledna 2022 v 19:45

Ukázat komplexní proces od myšlenky k realizaci stavebního projektu včetně pravomocí městské části zasahovat do procesu výstavby na svém území. To je hlavní idea speciálu radničního časopisu Pětka, který se rozhodla vydat Praha 5.

Pětice aktivistů se spoutala řetězem na Nuselském mostě

18. ledna 2022 ve 14:56

Na Nuselském mostě se dnes ráno pět lidí spoutalo řetězem a zablokovali automobilovou dopravu ve směru do centra.

Pražská propagace očkování se stala nejlepší reklamní kampaní v Česku za rok 2021

18. ledna 2022 ve 13:18

Odborníci na marketing v rámci dlouhodobého projektu Reklamní katovna na webu mediar.cz vyhodnotili kampaň k očkování Magistrátu hl. m. Prahy od agentury DDB Prague jako jednu ze dvou nejlepších v České republice za uplynulý rok.

Ohlédnutí: Komunikace magistrátu se loni soustředila na očkování, podporu bydlení a pomoc lidem v nouzi

18. ledna 2022 v 11:12

Hlavní město se v roce 2021 při své komunikaci soustředilo mimo témata týkající se koronaviru a očkování také na jiné důležité aspekty života v hlavním městě. Kromě pandemie metropole nejvíce akcentovala podporu pro lidi ve finanční nouzi, ale také energetickou krizí. Ke konci roku převládla také...

Soutěž Popiš památku na české Wikipedii

18. ledna 2022 v 07:33

Jubilejní pátý ročník oblíbené editační soutěže byl zahájen 15. ledna. Až do konce února mohou dobrovolní editoři bojovat o hodnotné ceny. Stačí k tomu jediné – obohatit českou Wikipedii novými články o kulturním dědictví. Je určena jak starým harcovníkům, tak i novým editorům Wikipedie bez...

Další články
Nahoru