Dnes Úterý - skorojasno 30°C
Zítra Středa - polojasno 31°C
Úterý 16. 8. 2022
Svátek má Jáchym
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Další loď určená bezdomovcům v Praze by měla letos zahájit provoz
Loď Hermes kotví už patnáct let pod Štefánikovým mostem. Foto: ŠJů / Wikimedia Commons - CC BY-SA 3.0

Další loď určená bezdomovcům v Praze by měla letos zahájit provoz

Nízkoprahové denní centrum pro lidi bez domova v Praze by se mělo otevřít letos na lodi Janus. Zařízení bude mít na starost Centrum sociálních služeb Praha (CSSP), které je příspěvkovou organizací hlavního města. Na dotaz ČTK to dnes uvedl ředitel CSSP Martin Šimáček. CSSP na Vltavě provozuje také loď Hermes, kde mohou lidé bez domova přenocovat.

„Budeme na ní (na lodi Janus) provozovat nízkoprahové denní centrum, což je jedna z klíčových služeb pro lidi bez domova v Praze. Těchto služeb je stále málo a potřebují kapacitně posílit. Proto je zahájení fungování lodi Janus jedna z našich priorit," uvedl ředitel CSSP.

Provoz denního centra na lodi Janus měl být podle dřívějších vyjádření zástupců pražského magistrátu zahájen v roce 2021. Zdržení podle Šimáčka způsobilo především to, že ukotvení lodi bylo technicky náročnější, než se předpokládalo.

Nízkoprahová denní centra jsou určená zvláště lidem bez domova a osobám v nepříznivé finanční a sociální situaci. Zařízení jsou otevřená v denních hodinách a nabízí obvykle možnost osobní hygieny, ošacení a stravu.

V Praze tato zařízení nyní provozují například Armáda spásy, Arcidiecézní charita Praha nebo Naděje. K největším denním centrům v metropoli patří středisko U Bulhara v centru Prahy, které podle informací na webu organizace Naděje má denní kapacitu 350 osob, a Centrum sociálních služeb Bohuslava Bureše, které v Praze 7 zřizuje Armáda spásy.

Noclehárna na lodi Hermes funguje od začátku února roku 2007. Nynější kapacita lodi umožňuje přenocování až 180 lidem bez domova. Loď Hermes byla postavena v roce 1962 jako plavidlo určené pro přepravu zboží. Na konci roku 2006 nechal pražský magistrát loď Hermes přestavět na ubytovací zařízení s cílem, že se plavidlo bude využívat jako noclehárna pro osoby bez přístřeší.


Autor: ČTK

Letní trhy na náměstí Republiky

Včera v 10:15

Náměstí Republiky se proměnilo v rozkvetlou louku. Trhovci nabízí ve dvanácti letně nazdobených stáncích vybrané pochutiny a drobné řemeslné výrobky. Návštěvníci centra Prahy se tak mohou občerstvit při procházkách hlavním městem až do 28. srpna.

PVK: Přehled plánovaných výluk na 33. týden

13. srpna 2022 ve 12:25

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Další články
Nahoru