Dnes Středa - jasno 21°C
Zítra Čtvrtek - jasno 26°C
Středa 18. 5. 2022
Svátek má Nataša
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Další lockdowny? Podle odborné společnosti časovaná bomba a hrozba pro zdraví lidí
Při lockdownech se pražské ulice vyprázdnily, lidé přestali chodit do práce. Přitom v ulici 28. října běžně není k hnutí. Foto: Jan Puci

Další lockdowny? Podle odborné společnosti časovaná bomba a hrozba pro zdraví lidí

Další vlna covidu-19 rychle plní ordinace, plyne z informací poskytnutých praktickými lékaři. Skokový nárůst pacientů nakažených koronavirem a znovu nastartovaný zájem o očkování společně s testováním je dostal na hranici přetížení. Uvedla to odborná Společnost všeobecného lékařství (SVL) ČLS JEP a sami oslovení lékaři. Ti se kromě péče o nakažené navíc starají o své necovidové pacienty a zajišťují preventivní péči. Podle nich také roste počet zájemců o očkování proti chřipce.

Podle praktické lékařky Ludmily Bezdíčkové se již nyní leckteré ordinace pohybují na hranici své kapacity. „Je toho na nás naloženo opravdu hodně, v mé ordinaci ošetříme fyzicky až 60 pacientů denně, navíc ještě provádíme distanční konzultace. Je to kombinace ošetření covid pozitivních pacientů, očkování a samozřejmě i řešení běžných respiračních infekcí a necovidová péče. Pokračujeme i s preventivními a dispenzárními prohlídkami – při objednávání dbáme na rozdělení infekčního a neinfekčního provozu. Zátěž je tak v podstatě dvojnásobná oproti obvyklému provozu,“ řekla.

Mnozí praktici jsou tak už nyní mnohem vytíženější než v době nejhorší situace v minulých vlnách pandemie. „Tehdy jsme neočkovali a v porovnání s nynějším stavem méně testovali. Nyní navíc ve větší míře posíláme pacienty k aplikaci monoklonálních protilátek, s čímž je také spojena administrativa a logistika, zejména zajištění převozu infekčního pacienta do nemocnice a zpět. Je možné, že do budoucna budeme muset opět omezit různé výkony typu pracovně lékařské péče nebo posudkovou činnost tak, abychom všechno zvládali,“ uvedla v prohlášení SVL ČLS JEP. 

Lékaři si z důvodu vytíženosti mnohdy do ordinací během pandemie přivzali posily – lékaře, studenty, sestry i administrativní pracovníky. S pandemií, která znovu nabírá na síle, roste podle praktiků i poptávka po vakcínách. 

„Více než polovinu zájemců o očkování tvoří lidé, kteří jdou vůbec poprvé. Velký zájem je o jednodávkovou vakcínu, hlavně u mladých lidí – přičítám to zrušení proplácení testů z preventivní indikace, ale i strachu z nemoci. Hlásí se nám lidé, kteří vakcínu v minulosti několikrát odmítli, ale ve světle aktuální situace si to rozmysleli. To samozřejmě vítáme,“ sdělila Bezdíčková s tím, že pacienti si často vybírají, kterou vakcínu chtějí.

Praktici se v následku pandemie obávají případných dalších lockdownů, protože ty nechaly na zdraví pacientů mnohdy velmi neblahé následky. „Lidé při lockdownech výrazně omezili pohyb, nechodili například pěšky do práce, což často představovalo jejich jedinou denní pohybovou aktivitu,"  sdělil praktický lékař a místopředseda SVL ČLS JEP Igor Karen, který o tématu promluví na nadcházející konferenci praktiků. Ta startuje ve středu 10. listopadu ve Zlíně.

„Stres a nejistota navíc často vedla lidi k přejídání, což je společně s nedostatkem fyzické zátěže ideálním podhoubím pro rozvoj prediabetu a následně diabetu druhého typu. Je to opravdu časovaná bomba a v rámci civilizačních chorob velká hrozba do budoucna," dodal Karen.


Autor: Karel Netolický

Albertovský den podpoří pacienty po úrazech mozku

14. května 2022 v 19:49

Chcete se pobavit, zasoutěžit si a zároveň proniknout do života lidí po poškození mozku? Zajímá vás, jak nejlépe pečovat o pacienty po úrazech mozku a cévních mozkových příhodách a jak je pomoci začlenit zpět do běžného života? Nenechte si ujít Albertovský den, který 18. května pořádají Klinika...

Zelenou polévku vaří Jan Punčochář

29. dubna 2022 v 09:37

Pokud plánujete o víkendu vyrazit na sběr jarních bylin, můžete vedle kopřiv sbírat i populární medvědí česnek. Známý šéfkuchař a také ambasador Veolie Jan Punčochář připravil recept na krémovou polévku z medvědího česneku a špenátu.

Další články
Nahoru