Dnes Úterý - jasno 26°C
Zítra Středa - skorojasno 24°C
Úterý 26. 9. 2023
Svátek má Andrea
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Pražský život

Další kontejner na použité stříkačky v Praze 4

Na území Prahy 4 byl umístěn již druhý bezpečnostní koš na použité injekční stříkačky a jiný infekční materiál. Speciální kontejner byl v rámci programu Fixpoint instalován na začátků schodů z Nuselské ulice směrem na Jezerku.
kontejner-strikacky

Kontejner na stříkačky u schodů z Nuselské ulice. Foto: P4

Smyslem bezpečnostních košů je odstranit z veřejného prostranství především injekční stříkačky použité lidmi, kteří jsou závislí na drogách. První takový koš instalovali zástupci organizace Progressive u železniční trati v Mečislavově ulici již v roce 2022. Pracovníci resocializačního programu Fixpoint sami vybírají obsah koše a zajišťují bezpečnou likvidaci stříkaček. Kromě toho také uklízejí od jehel i okolí kontejnerů a monitorují nově zasažené lokality.

„Jsou to lidé na substituci, kteří hledají své místo ve společnosti a snaží se být znovu užiteční,“ uvedla předsedkyně Výboru pro bezpečnost Zastupitelstva MČ Praha 4 Lucie Michková (ODS). „Podpora zaměstnávání lidí, kteří se propadli až na dno, má smysl v případě, že jsou motivovaní a opravdu chtějí změnit svůj život. Mnozí z nich skončili na ulici v důsledku závislosti, před kterou je nikdo neochránil už ve školním věku. Proto nám tak záleží na kvalitních preventivních programech ve školách,“ dodala Michková.

Bezpečnostní kontejnery se instalují na místech, kde dochází k častým nálezům injekčního materiálu. Tyto speciální koše jsou přístupné po celý den bez omezení. Neslouží ovšem jen uživatelům návykových látek, ale i strážníkům městské policie při likvidaci nalezeného infekčního materiálu. Využívat je může také veřejnost.

Stříkačky používají například i lidé s cukrovkou nebo se špatnou srážlivostí krve, injekce využívají také majitelé k ošetření svých zvířat. Ve všech těchto případech může kontejner pomoci k bezpečné likvidaci použitého materiálu.

Program Fixpoint nabízí pracovníkům z řad závislých lidí, kteří chtějí změnit svůj životní styl, tréninkové pracovní místo. Tím je také možné částečně předcházet kriminalitě. Jen na území Prahy 4 bylo sesbíráno pracovníky Progressivu 204 použitých stříkaček.Autor: Alo

Zámek Veleslavín i jeho park se otevřou veřejnosti

Dnes v 11:43

V rámci Dne architektury si lidé mají možnost v sobotu a neděli 30. září a 1. října prohlédnout i zámek Veleslavín na Praze 6. Dny architektury jsou v posledních letech prakticky jedinou příležitostí, kdy lze park i zámek navštívit.

Haló ven!

Dnes v 10:10

Spolek za Veselejší Střížkov zve na akci Haló ven kterou spolupořádá s radnicí Prahy 9. Akce proběhne 21. října od 16 hodin na Střížkově.

Břevnovské posvícení 2023

Dnes v 08:31

V pátek 6. října odpoledne bude u Břevnovského kláštera v provozu většina stánků, pouťové atrakce a večer se koná diskotéka a v sobotu 7. října začne od rána pravé posvícení. Ve stáncích si budete moci zakoupit pečená žebra, sýry, řeznické speciality, bramborové placky, burgery, šašlik, palačinky...

Tajemství Noci vědců bude ČVUT odhalovat na několika místech v Praze

Dnes v 07:34 | Aktualizováno v 11:34

Na dalším ročníku oblíbené vědecko-popularizační akce Noc vědců představí ČVUT v Praze coby jeden ze spolupořadatelů opravdové taje vědy. Noci vědců se zúčastní sedm z osmi fakult univerzity, k tomu Ústřední knihovna ČVUT, Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky, třešničkou na dortu...

Návštěvníci Vinobraní na Grébovce přispěli Dvojce srdcem částkou 12 778 korun

Včera ve 22:01

Během sobotního Vinobraní na Grébovce  přispěli návštěvníci do kasičky nadačního fondu Dvojka srdcem částkou 12 778 korun. „Díky tomu můžeme pomoci dalším obyvatelům Praha 2, kteří naši pomoc potřebují,“ poděkoval fond na svém facebookovém profilu.

Vinobraní na náplavce 2023

Včera v 08:55

Oslava babího léta, vína a pohody na Rašínově nábřeží. Projděte vinnou stezkou přímo na náplavce v pátek 29. a v sobotu 30. září.

Praha 1: Odkaz Karla Gotta připomene videomapping na Rudolfinu

Včera v 07:09

V úterý 3. října proběhne premiéra videomappingu s názvem Odkaz Karla Gotta.

Praha 6: Setkání k zeleni na Hanspaulce

24. září 2023 ve 12:32

Radnice Prahy 6 zve k procházce v centrální části Hanspaulky a následné diskuzi na téma péče o zeleň.

IDEA13: Maraton nápadů pro lepší Prahu 13

23. září 2023 v 10:43

Šestý ročník 24hodinových nápadových maratonů Prahy 13 je zpět. Jednotlivci i týmy se mohou hlásit s nápady na zlepšení školství, volnočasových aktivit, bezpečnosti nebo životního prostředí na Třináctce.

Přednáška: Ze srdce a kamene

23. září 2023 v 07:14

Přednáška z cyklu Rok Antonína Švehly Ze srdce a kamene Místa vzpomínek na Antonína Švehlu se koná v pondělí 2. října od 17 hodin.

Další články
Nahoru