Dnes Čtvrtek - zatazeno 18°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 18°C
Čtvrtek 23. 3. 2023
Svátek má Ivona
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Pražský život

Další kontejner na použité stříkačky v Praze 4

Na území Prahy 4 byl umístěn již druhý bezpečnostní koš na použité injekční stříkačky a jiný infekční materiál. Speciální kontejner byl v rámci programu Fixpoint instalován na začátků schodů z Nuselské ulice směrem na Jezerku.
kontejner-strikacky

Kontejner na stříkačky u schodů z Nuselské ulice. Foto: P4

Smyslem bezpečnostních košů je odstranit z veřejného prostranství především injekční stříkačky použité lidmi, kteří jsou závislí na drogách. První takový koš instalovali zástupci organizace Progressive u železniční trati v Mečislavově ulici již v roce 2022. Pracovníci resocializačního programu Fixpoint sami vybírají obsah koše a zajišťují bezpečnou likvidaci stříkaček. Kromě toho také uklízejí od jehel i okolí kontejnerů a monitorují nově zasažené lokality.

„Jsou to lidé na substituci, kteří hledají své místo ve společnosti a snaží se být znovu užiteční,“ uvedla předsedkyně Výboru pro bezpečnost Zastupitelstva MČ Praha 4 Lucie Michková (ODS). „Podpora zaměstnávání lidí, kteří se propadli až na dno, má smysl v případě, že jsou motivovaní a opravdu chtějí změnit svůj život. Mnozí z nich skončili na ulici v důsledku závislosti, před kterou je nikdo neochránil už ve školním věku. Proto nám tak záleží na kvalitních preventivních programech ve školách,“ dodala Michková.

Bezpečnostní kontejnery se instalují na místech, kde dochází k častým nálezům injekčního materiálu. Tyto speciální koše jsou přístupné po celý den bez omezení. Neslouží ovšem jen uživatelům návykových látek, ale i strážníkům městské policie při likvidaci nalezeného infekčního materiálu. Využívat je může také veřejnost.

Stříkačky používají například i lidé s cukrovkou nebo se špatnou srážlivostí krve, injekce využívají také majitelé k ošetření svých zvířat. Ve všech těchto případech může kontejner pomoci k bezpečné likvidaci použitého materiálu.

Program Fixpoint nabízí pracovníkům z řad závislých lidí, kteří chtějí změnit svůj životní styl, tréninkové pracovní místo. Tím je také možné částečně předcházet kriminalitě. Jen na území Prahy 4 bylo sesbíráno pracovníky Progressivu 204 použitých stříkaček.Autor: Alo

Pražský festival piva představí 50 pivovarů

Dnes v 11:09

Ve dnech 31. března a 1. dubna se v areálu Pražské tržnice v Holešovicích v hale 13 a v přilehlém okolí koná Pražský festival piva.

Den Země Prahy 14: Městská část chystá bohatý program

Včera v 10:07

Hry, soutěže i poučení a bohatý doprovodný program v podobě nejrůznějších vystoupení. To všechno vás čeká ve čtvrtek 20. dubna na Dni Země Prahy 14 na prostranství u stanice metra Rajská zahrada.

Mezinárodní výstava koček 2023

Včera v 09:43

Mezinárodní výstava ušlechtilých koček se uskuteční ve dnech 1. a 2. dubna v tělocvičně ZŠ Bří Venclíků na Černém Mostě.

Zoo Praha zahájí v sobotu hlavní sezónu

Včera v 09:12

V sobotu 25. března zahájí Zoo Praha svou 92. hlavní sezónu. Slavnostní program začne v 11 hodin na terase Vzdělávacího centra.

Vtípečky se zelím a vodní dýmky

Včera v 08:59

Spojení humoru a vodních dýmek nabízí akce komediální skupiny Vtípečky se zelím, která se koná v sobotu 25. března od 20 hodin v pražském podniku Mopra Lounge & Bar. Do shisha baru zavítá celkem šest neokoukaných tváří českého stand upu – Lukáš Kaňka, Jiří Štraub, Zdeněk Hruška, Ondřej Cabal,...

Čarodějnice Prahy 14

Včera v 06:44

V Parku U Čeňku se v neděli 30. dubna od 14 do 22 hodin budou pálit čarodějnice. Pro děti jsou připraveny malování na obličej a skákací loď, dospělí se mohou těšit na Pavla Čadka a ve 21 hodin vystoupí VOXEL. Na místě budou čtyři ohniště na opékání buřtů. Vstup je...

Komentovaná prohlídka Starého židovského hřbitova na Žižkově

20. března 2023 v 17:54

Komentované prohlídky Starého židovského hřbitova na Žižkově v Mahlerových sadech, který sloužil v mezidobí let 1787–1890 jako hlavní pohřebiště pražské židovské obce, se můžete účastnit v neděli 26. března v 16 hodin.

Divadelní Bazaar Festival přináší výrazné hlasy z Pobaltí

20. března 2023 v 16:58

V programu letošního divadelního a tanečního Bazaar Festivalu je výrazná estonská stopa. Festival zahájí svou poeticko-dokumentární performance výtvarnice a vypravěčka Kristina Norman, která v loňském roce reprezentovala Estonsko na Benátském bienále. Sobotní festivalový večer pak bude v režii...

Příběhy našich sousedů z Prahy 2

20. března 2023 v 08:47

Prezentace projektu, který dětem přibližuje vzpomínky deseti proslulých i méně známých pamětníků z Prahy 2, jejichž životy významně ovlivnily dějinné události 20. století, se bude konat 3. dubna na Novoměstské radnici.

Další články
Nahoru