dnes
Středa - snih
3°C
zítra
Čtvrtek - obcasny-dest
6°C
pozítří
Pátek - snih
4°C
Pražská kultura

Další díl 8@8 uvede hru Anny Jablonské

V dalším díle cyklu scénických skic 8@8 představí Divadlo LETÍ text tragicky zesnulé ukrajinské autorky Anny Jablonské Bermudský čtyřúhelník. Scénická skica poetické hry v režii Mikoláše Tyce bude uvedena v pondělí 9. května od 20 hodin ve VILE Štvanice.

Dramatická báseň o lásce, divadle, hvězdách, víře a poezii. Poetická hra o dramatech na divadle i v životě.

Byla jednou jedna dívka. Chtěla se stát herečkou, ale říkali jí, že je na to příliš chytrá. A tak psala básně. Toužila po lásce, protože tušila, že láska je počátkem všeho. Její příběh na jevišti vypráví i režíruje několik postav zároveň a dívka je většinou loutkou, se kterou si všichni pohrávají. Dokud a pokud jim to dovolí.

Experimentální tvar, jakési divadlo na divadle, kde není zcela zřejmé, co jsou skutečné scénické poznámky, co je součást dialogů, kde začíná a kde končí samotné divadlo, má silné autobiografické rysy a jasný rukopis mladé ukrajinské autorky, která tragicky zahynula při teroristickém útoku na letišti Domodedovo v Moskvě v roce 2011, a která i přes nízký věk, kterého se dožila, zanechala podstatné dědictví současné dramatice.
Hrají: Tereza Nádvorníková, Ivana Krmíčková, Petr Tlustý, Petr Jarčevský

Anna Jablonská (1981 – 2011)
Ukrajinská autorka Anna Jablonská tragicky zahynula při teroristickém útoku na letišti Domodedovo v Moskvě v roce 2011. I přes nízký věk, kterého se dožila, však zanechala podstatné dědictví současné dramatice. Byla jedním z nejvýraznějších hlasů své generace. Ačkoli v rodné Ukrajině nebyla téměř uváděna, její dílo se těšilo úspěchům po celém Rusku a bylo oceněno i četnými nominacemi na prestižní dramatické ceny. Patřila ke skupině umělců přidružených k divadlu Teatr.doc, k nimž se řadí především u nás známější Ivan Vyrypajev. Na rozdíl od svých kolegů se však do Moskvy nikdy nepřestěhovala, ale čerpala z prostředí rodné Odessy, inspirována „malými lidmi s velkými sny“. Její hry nabízející naději a příchod světlejších zítřků působí v kontextu současné ruské dramatiky osvěžujícím dojmem. Kritik Pavel Rudnev její talent popisuje jako schopnost zachycovat zdánlivě bezvýchodné situace jako „pád kočky, která nakonec přistane na všechny čtyři“. Jako vrchol její kariéry bývá označována hra Pohani, která byla v české premiéře uvedena v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích. V roce 2010 se Jablonská zúčastnila mezinárodní rezidence v Royal Court Theatre, kde si svým talentem a pokorou získala tehdejší umělecké vedení.

Cyklus scénických skic 8@8
Pod názvem „8@8“ se skrývá seriál osmi „scénických skic“ nových českých i zahraničních her. Je to něco mezi scénickým čtením a regulérní inscenací – forma, která nezabere tolik času, a proto umožňuje, aby se divák seznámil s opravdu „horkými“ novinkami domácího i světového divadla. Od ledna 2016 je projekt, vedle speciálních site-specific verzí, realizován ve VILE Štvanice.

Bermudský čtyřúhelník: 9. května 2016 od 20 hodin ve VILE Štvanice.

Rezervace vstupenek na www.goout.cz nebo na e-mailové adrese produkce@divadlo-leti.cz. Jednotná cena vstupenek: 80,– Kč.

Více informací na www.divadlo-leti.cz, www.vilastvanice.cz



Rádio Expres FM představuje netradiční večerní show a nového moderátora Martina Vévodu

11. ledna 2018 v 11:47

Pražské rádio Expres FM zahajuje rok 2018 velkými změnami. Programové schéma od ledna doplňuje nová večerní show Večer na Expres FM pod taktovkou moderátorské dvojice Veronika Koloušková a Vladimír „Vlado“ Pavlík. Večerní show bude Expres FM vysílat každý všední den od 17 do...

Provokují: Politici, homosexuálové, pravdoláskaři, Brňáci, pražská kavárna, uprchlíci i Romové patří na Jatka!

10. ledna 2018 v 08:41

Patří politici, homosexuálové, intelektuálové, Brňáci, pražská kavárna nebo dokonce děti na Jatka? Rozhodně ano! Jatka78 v nové kampani reagují na aktuální situaci, kdy čeští politici a představitelé státu rozdělují společnost. Místo pro nové umění v pražských Holešovicích naopak vyzývá k tomu,...

Napůlkočkanapůlpes. Netradiční hrdina pobaví děti i dospělé

10. ledna 2018 v 08:08

Přední tlapky kočičí a zadní psí. Na zadečku dva ocásky, na hlavě jedno ucho vztyčené a druhé visící. Kožíšek napůl mourovatý, napůl hnědorezavý. Kouzelné vyprávění pro děti i dospělé je doplněné nádhernými ilustracemi od Lucie Dvořákové.

Otec pražské kanalizace W. H. Lindley

8. ledna 2018 v 07:00

Jméno Wiliama H. Lindleye, tvůrce pražské kanalizační sítě, se nesmazatelně zapsalo do historie hlavního města, ale i do dějin evropského technického myšlení. Zemřel na selhání srdce 30. prosince 1917 v Putney u Londýna. V Praze působil na přelomu 19. a 20. století. Složitost řešení odvodnění...

Další články
Nahoru