dnes
Čtvrtek - zatazeno
6°C
zítra
Pátek - prehanky-snih-dest
5°C
pozítří
Sobota - prehanky-snih
4°C
Další blesky na Hudečkův Metropolitní plán
Z radnice Prahy 13 (stavba uprostřed) zazněla ostrá kritika k Metropolitnímu územnímu plánu. Foto: Petr Šmerkl, Wikipedia

Další blesky na Hudečkův Metropolitní plán

Na přípravu nového územního plánu, který si stanovilo současné vedení města za jednu ze svých priorit, se z městských částí již dlouho snáší kritika. Zatím jako poslední se vyhranila Praha 13, kde byla kvůli plánu názorová bouře na pátečním zastupitelstvu.

Opoziční zastupitelé Prahy 13 z TOP 09, SZ či SNK-ED kritizovali, že se do přípravy Metropolitního plánu nemůže zapojit zastupitelstvo městské části ani veřejnost. Místní koaliční zastupitelé z ODS a ČSSD si to nemyslí.

Opozice chce zahájit debatu a připomínkovat stanovisko vedení městské části k připravovanému Metropolitnímu plánu. Prosazuje také ustavení výboru územního rozvoje, který existuje v jiných městských částech.

Proto se rozhodla na uplynulý pátek svolat mimořádné jednání zastupitelstva Prahy 13. Záměr podpořil i zastupitelský Klub pro výstavbu domova pro seniory. Pražský patriot byl na místě pátečního jednání a zažil poměrně bouřlivou atmosféru. 

„To, že naše městská část nemá výbor pro územní rozvoj, je zarážející, protože na území Prahy 13 je stále hodně míst, kde je nutné pečlivě zvážit, jak bude probíhat jejich další rozvoj a jak budeme chránit zeleň. Ze strany vedení radnice to vypadá jako záměr. Zasedání výborů jsou totiž veřejná a mohou v nich zasedat i odborníci,“ uvedla opoziční zastupitelka Olga Sedláčková (SNK-ED).

Raději s developery než s opozicí?

„Vedení radnice v čele se starostou Vodrážkou se asi daleko radši ´radí´ se spřátelenými developery než s členy vlastního zastupitelstva a se svými občany,“ dodala.

„Návrh zadání Metropolitního plánu, který byl předložen městským částem k vyjádření, potřebuje doplnit o konkrétní úkoly, které by měl územní plán řešit. V Praze 13 je to například požadavek na nezastavování dalších zelených ploch či zpřesnění regulace pro zahušťování stávající zástavby,“ řekla opoziční zastupitelka Zuzana Drhová (SZ). Podle ní nyní neexistuje mechanismus, jak zastupitele a veřejnost zapojit.

Zastupitelé Prahy 13 přijali usnesení opozičního zastupitele Jana Zemana (KSČM), aby byl v rámci Metropolitního plánu do okrajových částí Prahy zanesen zelený prstenec.

Diskuse na mimořádném jednání trvala asi dvě hodiny. Zastupitel Miloš Gregar (ODS) kritizoval celou tvorbu Metropolitního plánu, podle něj jsou málo zapojovány městské části. Útvar hlavního architekta si podle něj v minulosti nedovolil jakékoli městské části předložit návrh, aniž by přišel a představil ho.

Vodrážkův politický útok?

To, že náměstek pražského primátor Tomáš Hudeček (TOP 09), který vznik Metropolitního plánu inicioval, na městské části nechodí a není tam možná širší diskuse, kritizovali i jiní zastupitelé. Zastupitelka Kateřina Helikarová (TOP 09) reagovala, že Hudeček pozval zástupce městských částí k debatě na magistrát.

S tím, jak je Metropolitní plán připravován, vyslovil nesouhlas i starosta Prahy 13 David Vodrážka (ODS). Navrhl usnesení, že plán je chystán v rozporu s částí stavebního zákona, zastupitelstvo usnesení přijalo.

Podle některých opozičních hlasů ale Vodrážka místo toho, aby umožnil konstruktivní zapojení městské části k Metropolitnímu plánu, na plán jen politicky zaútočil.

Zastupitelka Erika Prausová (VV) uvedla, že Vodrážka vůbec nereagoval na přednesené příspěvky zastupitelů. Petr Kužel (ODS) kritizoval, že z města přišlo oznámení o tom, aby se zastupitelé k dokumentaci Metropolitnímu plánu vyslovili, pozdě – za 35 dnů.

Vodrážka sdělil, že zastupitelé se budou moci k plánu vyjadřovat i po 18. dubnu, kdy končí termín pro připomínky do textové části. Další projednávání plánu podle něj není časově omezeno.

Potřeba spolupráce napříč městskými částmi

Podle opozice Prahy 13 je při tvorbě Metropolitního plánu nutná i spolupráce se sousedícími městskými částmi – třeba v otázce dopravy či parkování.

S Prahou 13 sousedí například Praha 5 – tam se jedná o budoucnosti chráněných oblastí Vidoule, kde je plánována výstavba, či o Motolu, kde má být rozšířeno golfové hřiště.

Spolupráce různých městských částí by se podle opozice Prahy 13 měla týkat i Jinonic, Prokopského údolí či řešení centrální čistírny odpadních vod v Tróji.

Ačkoli je náměstek Tomáš Hudeček za přípravu Metropolitního plánu kritizován z různých městských částí, neustále opakuje, že magistrátní koalice TOP 09 a ODS razí heslo, že změny pro územní plán mají vycházet zespodu. „Musí je iniciovat příslušná městská část, aby se jimi magistrát vůbec zabýval,“ řekl nedávno.

Dodal, že uvažuje o projektu, v jehož rámci by občanská sdružení, která se změnami územního plánu zabývají, měla k dispozici servis, jak efektivně postupovat – aby věděla, na koho se správně obrátit, kdy je třeba dostavit se na jednání výboru či zastupitelstva.


Autor: Anna Skálová
Další články
Nahoru