dnes
Sobota - oblacno
3°C
zítra
Neděle - zatazeno
3°C
pozítří
Pondělí - snih
1°C
Dalibor Janda vyrazil na vánoční turné, v Lucerně představí dvě písně z chystaného alba
Dalibor Janda čile koncertuje, právě vyrazil na předvánoční turné. Foto: archiv

Dalibor Janda vyrazil na vánoční turné, v Lucerně představí dvě písně z chystaného alba

Jak se u něj stalo zvykem, i letos vyrazil zpěvák Dalibor Janda v adventní době na vánoční turné. Galakoncerty připravil pro Bratislavu, Brno, Prahu a Plzeň. Server Pražský patriot si s ním povídal po pondělním koncertu ve slovenské metropoli.

Vánoční galakoncerty s kapelou Prototyp

První vánoční galakoncert Dalibora Jandy se uskutečnil 30. listopadu v Bratislavě. Další následují tuto v sobotu v Brně, ve středu 9. prosince v Praze a v úterý 15. prosince  v Plzni.

Vstupenky lze koupit zde.

Další info na www.daliborjanda.cz 

Jaký byl koncert na Slovensku?
Úžasný, hala byla plná, lidé nás dostali do varu. I když jsem byl trochu nachlazený po nedávném natáčení klipu k novému singlu, díky atmosféře jsem ze sebe vydal všechno. Pod pódiem se tančilo, jedna mladá paní mě skoro stáhnula z pódia (směje se).

Je rozdíl mezi českým a slovenským publikem?
Slováci jsou srdečnější, víc ukazují své emoce. U nás jsou lidé opatrnější a mají větší tendence kritizovat, když třeba nezazpívám píseň, na kterou se těšili. Ale koncert má zhruba dvě hodiny, známých songů je tolik, že se všechny na playlist nevejdou.

Na co se mohou návštěvníci vánočních koncertů těšit?
Na spoustu starších i nových písniček. Budu vystupovat s původní kapelou Prototyp, pár svých písniček zazpívá dcera Jiřina Anna, bez které jako hosta si už koncerty nedokážu představit. Pro Prahu máme připraveno jedno překvapení.

dalibor-janda-dalsi-clanek_1-nahled Zkuste čtenářům serveru Pražský patriot alespoň naznačit…
V Lucerně pokřtím a představím nový singl. Po pěti letech dvě nové písně z alba, které vyjde příští rok. Při koncertu zazní dvě novinky. Takový ten pro mne tradiční ploužák, ale také svižná píseň s jednoduchou melodií, která by se časem mohla lidem dostat pod kůži. Je to podle ohlasů kamarádů z hudební branže trochu něco jiného, než na co jsou u mne fanoušci zvyklí.  

Je šance, že se dočkáme nějakých hitovek?
To se teprve ukáže, ale například u té rychlejší písně, kterou představíme v Lucerně, by se to mohlo podařit.

Vraťme se ještě k vaší dceři Jiřině Anně Jandové. Jakou jí předvídáte pracovní budoucnost?
Věřím, že až se jí jednou chytne v rádiích píseň, díky které vstoupí u posluchačů do většího podvědomí, tak bude mít vyhráno. Má totiž složeno a připraveno dost písní, které čekají na objevení. S odkazem na moji osobní zkušenost ji vyzývám k trpělivosti. Já jsem od vojny až do třiceti let vystupoval po různých zábavách a přitom si skládal a na audiokazety nahrával spoustu písní, z některých se později staly známé hity. Jahodový koktejl se stal mým prvním hitem v roce 1983 a pak v rychlém sledu následovaly další, „jen“ jsem je tahal z onoho pověstného šuplíku. Ještě se vrátím k dceři. Právě vydala nové album s názvem V muzeu lásky a mohu ho posluchačům doporučit. Má na něm oproti debutu dospělejší hlas, umělecky dozrála.Co pro vás znamená Lucerna, kde vystoupíte ve středu 9. prosince?
Už se těším, má skvělou atmosféru, lidé ji mají odjakživa rádi. Jsou tam takoví živí, dokážou se odvázat, což, věřím, bude i při mém koncertu. Proto moc nerad vystupuji v divadle, kde je komorní atmosféra. Sedí se tam a nikdo nechce být moc rušen hlasitými projevy fanoušků. Přitom takové to spontánní nadšení na koncerty patří.

Jaké věkové kategorie posluchačů na vás chodí?
Maminky s dětmi, střední věk i senioři. Dáváme ocenění nejmladším i nejstarším hostům. V Bratislavě nebylo jednomu klukovi ani deset, nejstaršímu pánovi bylo 86 let.

dalibor-janda-clanek-nahled Jak jste pracovně prožíval období po roce 1989? V porevoluční době mnoho českých zpěváků zapadlo. Vy jste byl v té době na vrcholu popularity, měl jste za sebou tři vítězství po sobě v soutěži Zlatý slavík…
Tři měsíce před sametovou revolucí mi z Československé televize dopisem vytkli, že můj vzhled deformuje myšlení socialistického člověka, tři měsíce po revoluci jsem byl označen nomenklaturním umělcem. Asi jsem nedokázal zaklepat na správné dveře Občanského fóra. Ale obrovské pracovní nasazení pokračovalo, měli jsme třeba 25 koncertů měsíčně. Zpětně hodnotím jako špatné rozhodnutí založit vlastní vydavatelství.

Proč? Vždyť, kdo by nechtěl stát na vlastních nohách…
Prodávali jsme statisíce desek, tak jsem si řekl, proč si to neprodávat sám. Ale byla to katastrofa, do Česka přišli velcí zahraniční vydavatelé, kteří zaplavili hladový trh obrovským množstvím zahraničních interpretů. Často to nestálo za nic, ale zákazníci chtěli vše, co tu roky nebylo. S malým vydavatelstvím, které vydalo třeba dvě desítky desek za rok, jsme neměli šanci. A tím bylo i horší dostat se se svou muzikou do hitparád a potažmo s tím do žebříčků prodejnosti, které opanovali velcí hráči.

Kdy se to zlomilo?
Celé devadesátky byly divoké, ale na přelomu tisíciletí si mne začali s kapelou zvát na firemní večírky, vrátil se fenomén retra a vše se začalo v dobré obracet. A víte co je zajímavé?

Povídejte.
Že lidé si začali žádat třeba písně, které dřív takovými hity nebyly. Například píseň Žít jako kaskadér musíme hrát na některých akcích opakovaně, jak je žádaná. A v době vzniku to byla spíš okrajová záležitost, na kterou se při koncertech někdy ani nedostalo.

dalibor-janda-koncert_1-nahled

Jakou píseň ze svého repertoáru moc nemusíte?
Hráli jsme kličkovanou. Taková odrhovačka, kterou jsem od začátku neměl moc rád. Dokonce jsme vedli diskuse, jestli ji tehdy zařadit na desku. Ale lidé ji chtějí, někdy ji musíme na koncertech hrát dvakrát.

Začal advent, co pro vás předvánoční období znamená?
Mám ho moc rád. Rád si kupuji i takové ty pro někoho kýče, které mne však vracejí do dětství. Takže, až uvidíte Jandu se svítícím tučňákem v ruce, tak nebojte, nezbláznil se (smích).

Na co v souvislosti s Vánoci vzpomínáte?
Vzpomínek na dětství je hodně, nyní si vybavuji, jak jsem stále otvíral okno, aby k nám mohl Ježíšek. Táta ho zavíral, abychom se nenachladili. Maminka krotila emoce a přesvědčovala mne, že se Ježíšek dostane i přes zavřené okno.

dalibor-janda-na-slavikovi-nahled

Dalibor Janda s dcerou Jiřinou Annou, manželkou Jiřinou a manažerkou dcery Lucií Sinkovou (zcela vlevo)

Jak bude u Jandů vypadat štědrovečerní menu?
Těšíme se na smaženého kapra, kterého si dáváme jen jednou za rok o Vánocích. Manželka udělá výborný bramborový salát. Před tím si dáme hrachovou polévku, rybí bude následovat až první svátek vánoční.

A co dárky?
V rodině si jich dáváme hodně. Snažíme se vymýšlet různé kulišárny, třeba stylem balení, takže rozbalování je vždy velká legrace.  

Prozradíte plány na příští rok?
Budeme dál koncertovat. Termíny koncertů se lidé dozvědí z mých stránek www.daliborjanda.cz. V první polovině roku vydám novou desku. Posluchači se dočkají Jandy, který už nebude mít tak exponovaný hlas, už se mi nelíbí zpívat tak vysoko. Věřím, že to bude příjemná deska, žánrově trochu jiná, ale samozřejmě stále v poprockovém stylu. Šokovou terapii nechystám.


Další články
Nahoru