Dnes Pátek - zatazeno 18°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 18°C
Pátek 22. 9. 2023
Svátek má Darina
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Dagmar (81): Po diagnostice nevyléčitelné nemoci radikálně změnila život a je v dobré formě
V důchodu jí nedělalo problém během jednoho dne ujet na kole 50 až 60 kilometrů. Věří, že se po prodělání covidu-19 letos zase ke svému koníčku vrátí. Foto: se souhlasem paní Dagmar

Dagmar (81): Po diagnostice nevyléčitelné nemoci radikálně změnila život a je v dobré formě

Paní Dagmar (81) kouřila po většinu života. Když jí lékaři v roce 2000 společně se zápalem plic diagnostikovali chronickou obstrukční plicní nemoc (CHOPN), věděla, že musí okamžitě přestat, pokud se chce vyhnout dalším komplikacím. Více než 20 let bez jediné cigarety a důsledná léčba nakonec vedly k tomu, že postup choroby výrazně zpomalil a paní Dagmar je v dobré formě.  

„S dýcháním jsem do roku 2000 žádné problémy neměla, maximálně jsem si občas odkašlala. Ale zápal plic mě položil. Vůbec jsem nemohla dýchat a dost mě to vyděsilo,“ popisuje paní Dagmar. 

„V nemocnici mi pak lékaři objevili CHOPN a doporučili přestat okamžitě kouřit, jinak se nemoc bude jen zhoršovat,“ pokračuje. Chronická obstrukční plicní nemoc je nevyléčitelné onemocnění, u kterého dochází k zužování (obstrukci) dýchacích cest vlivem chronického zánětu.

Kouření je jedním z hlavních rizikových faktorů. „Kouřila jsem celý život, začala jsem asi ve dvaceti letech, minimálně krabičku denně. Ale přestat zas tak těžké nebylo. Po zápalu plic jsem na cigarety neměla ani pomyšlení a jenom z představy, že bych si měla zapálit, se mi dělalo špatně,“ popisuje paní Dagmar, která se před důchodem živila jako prodavačka. 

Lékaři jí tehdy předepsali inhalační léčbu, jež pomáhá zklidňovat zánět a znovu zprůchodňovat dýchací cesty. „Nikdy jsem nebyla žádný velký sportovec, ale časem jsem si koupila kolo a začala na něm jezdit, v důchodu jsem na to měla spoustu času. Nedělalo mi problém ujet 50 až 60 kilometrů a cítila jsem se moc dobře,“ říká. 

Díky odložení cigaret a dodržování léčby se paní Dagmar podařilo nemoc za 20 let výrazně zpomalit a na kontrolách se jí od plicních lékařů dostává jen slov chvály.

Loni však musela cyklistika nedobrovolně trochu stranou. „Na začátku roku 2021 jsem prodělala covid a stále se z něj snažím vzpamatovat. Naštěstí se mi nedostal na plíce, to by bylo hodně špatné. Ale i tak jsem marodila snad tři týdny a bylo to opravdu hodně nepříjemné,“ popisuje. 

Nechala se naočkovat a věří, že brzy nabere zpět ztracenou formu. „Loni to nebylo nic moc, byla jsem ráda, když jsem ujela 30 kilometrů. Spokojená s tím nejsem, ale věřím, že se to poddá a postupně zlepší,“ uzavírá Dagmar.


Autor: Lucie Rychlá

Den zdraví na Budějovické

17. září 2023 v 08:21

Věnujte deset minut svému zdraví. V Praze 4 na Budějovické si  v úterý 19. září můžete nechat změřit tlak, poradit se o výživě a program je připraven i pro děti.

Den zdraví na Poliklinice Prosek

16. září 2023 v 10:11

Poliklinika Prosek pořádá pod záštitou starosty Prahy 9 Tomáše Portlíka a ve spolupráci s oblastním spolkem Českého červeného kříže Praha 9 tradiční Den zdraví. Koná se 19. září od 9 do 16 hodin na prostranství před poliklinikou.

Nepatříte k 10 % Čechů s nemocnými ledvinami? Otestujte se zdarma a za pár minut

10. září 2023 v 08:42

Většina lidí má ve svém okolí někoho, kdo trpí chronickým onemocněním ledvin – postihuje totiž každého desátého Čecha, ale mnozí o své nemoci nevědí. Pokud není včas léčena, může vést k nevratnému selhání funkce ledvin, které vyžaduje doživotní dialýzu nebo transplantaci. Většinou je však možné...

Praha v rámci programu v oblasti zdravotnictví podpoří rozvoj paliativní péče

4. září 2023 v 15:22

Rada hl. m Prahy na svém pondělním jednání schválila vyhlášení Programu podpory v oblasti zdravotnictví pro rok 2024. Předpokládaný objem finančních prostředků určených pro tento účel je 67,5 milionů korun. Cílem záměru je prostřednictvím dotací podpora osob dlouhodobě nemocných nebo s postižením...

Další články
Nahoru