Dnes Pondělí - prehanky-snih 2°C
Zítra Úterý - obcasny-dest 3°C
Pondělí 30. 1. 2023
Svátek má Robin
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Dagmar (81): Po diagnostice nevyléčitelné nemoci radikálně změnila život a je v dobré formě
V důchodu jí nedělalo problém během jednoho dne ujet na kole 50 až 60 kilometrů. Věří, že se po prodělání covidu-19 letos zase ke svému koníčku vrátí. Foto: se souhlasem paní Dagmar

Dagmar (81): Po diagnostice nevyléčitelné nemoci radikálně změnila život a je v dobré formě

Paní Dagmar (81) kouřila po většinu života. Když jí lékaři v roce 2000 společně se zápalem plic diagnostikovali chronickou obstrukční plicní nemoc (CHOPN), věděla, že musí okamžitě přestat, pokud se chce vyhnout dalším komplikacím. Více než 20 let bez jediné cigarety a důsledná léčba nakonec vedly k tomu, že postup choroby výrazně zpomalil a paní Dagmar je v dobré formě.  

„S dýcháním jsem do roku 2000 žádné problémy neměla, maximálně jsem si občas odkašlala. Ale zápal plic mě položil. Vůbec jsem nemohla dýchat a dost mě to vyděsilo,“ popisuje paní Dagmar. 

„V nemocnici mi pak lékaři objevili CHOPN a doporučili přestat okamžitě kouřit, jinak se nemoc bude jen zhoršovat,“ pokračuje. Chronická obstrukční plicní nemoc je nevyléčitelné onemocnění, u kterého dochází k zužování (obstrukci) dýchacích cest vlivem chronického zánětu.

Kouření je jedním z hlavních rizikových faktorů. „Kouřila jsem celý život, začala jsem asi ve dvaceti letech, minimálně krabičku denně. Ale přestat zas tak těžké nebylo. Po zápalu plic jsem na cigarety neměla ani pomyšlení a jenom z představy, že bych si měla zapálit, se mi dělalo špatně,“ popisuje paní Dagmar, která se před důchodem živila jako prodavačka. 

Lékaři jí tehdy předepsali inhalační léčbu, jež pomáhá zklidňovat zánět a znovu zprůchodňovat dýchací cesty. „Nikdy jsem nebyla žádný velký sportovec, ale časem jsem si koupila kolo a začala na něm jezdit, v důchodu jsem na to měla spoustu času. Nedělalo mi problém ujet 50 až 60 kilometrů a cítila jsem se moc dobře,“ říká. 

Díky odložení cigaret a dodržování léčby se paní Dagmar podařilo nemoc za 20 let výrazně zpomalit a na kontrolách se jí od plicních lékařů dostává jen slov chvály.

Loni však musela cyklistika nedobrovolně trochu stranou. „Na začátku roku 2021 jsem prodělala covid a stále se z něj snažím vzpamatovat. Naštěstí se mi nedostal na plíce, to by bylo hodně špatné. Ale i tak jsem marodila snad tři týdny a bylo to opravdu hodně nepříjemné,“ popisuje. 

Nechala se naočkovat a věří, že brzy nabere zpět ztracenou formu. „Loni to nebylo nic moc, byla jsem ráda, když jsem ujela 30 kilometrů. Spokojená s tím nejsem, ale věřím, že se to poddá a postupně zlepší,“ uzavírá Dagmar.


Autor: Lucie Rychlá

Pět nejčastějších chyb při dávání novoročního předsevzetí. Děláte je také?

20. ledna 2023 ve 13:48

Zhubnu do plavek, začnu si hlídat stravu nebo konečně přestanu kouřit. Také patříte mezi ty, kteří si s příchodem ledna dávají nové životní cíle? Ať už jsou tato novoroční předsevzetí jakákoliv, šance na jejich dodržení bývá obvykle malá. Víte proč? Toto je pět nejčastějších chyb, kterých se...

Fashion market v Praze 11

16. ledna 2023 ve 12:02

V sobotu 21. ledna se od 10 do 14 hodin koná Fashion market v Kulturním centru a kavárně Mezi Domy.

Pacienti s HAE trpí nebezpečnými otoky. Dárci plazmy jim dávají šanci na lepší život

27. prosince 2022 v 08:02

Pod zkratkou HAE se ukrývá vzácné onemocnění, které postihuje přibližně jednoho z 50 000 lidí. Projevuje se otoky na různých částech těla, jež mohou výrazně komplikovat život, nebo jej dokonce ohrozit. Pomoc těmto pacientům přinášejí i léky vyráběné z krevní plazmy. Její dárci v rámci akce Giving...

ORL ambulance pro dospělé i děti v Nemocnici Na Františku

21. prosince 2022 ve 13:13

V prostorách Nemocnice Na Františku otevře 2. ledna svoji ORL ambulanci profesor Jan Betka, mezinárodně uznávaný odborník na ušní, nosní a krční onemocnění.

Další články
Nahoru