Dnes Středa - skorojasno 31°C
Zítra Čtvrtek - oblacno 33°C
Středa 17. 8. 2022
Svátek má Petra
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Dagmar (81): Po diagnostice nevyléčitelné nemoci radikálně změnila život a je v dobré formě
V důchodu jí nedělalo problém během jednoho dne ujet na kole 50 až 60 kilometrů. Věří, že se po prodělání covidu-19 letos zase ke svému koníčku vrátí. Foto: se souhlasem paní Dagmar

Dagmar (81): Po diagnostice nevyléčitelné nemoci radikálně změnila život a je v dobré formě

Paní Dagmar (81) kouřila po většinu života. Když jí lékaři v roce 2000 společně se zápalem plic diagnostikovali chronickou obstrukční plicní nemoc (CHOPN), věděla, že musí okamžitě přestat, pokud se chce vyhnout dalším komplikacím. Více než 20 let bez jediné cigarety a důsledná léčba nakonec vedly k tomu, že postup choroby výrazně zpomalil a paní Dagmar je v dobré formě.  

„S dýcháním jsem do roku 2000 žádné problémy neměla, maximálně jsem si občas odkašlala. Ale zápal plic mě položil. Vůbec jsem nemohla dýchat a dost mě to vyděsilo,“ popisuje paní Dagmar. 

„V nemocnici mi pak lékaři objevili CHOPN a doporučili přestat okamžitě kouřit, jinak se nemoc bude jen zhoršovat,“ pokračuje. Chronická obstrukční plicní nemoc je nevyléčitelné onemocnění, u kterého dochází k zužování (obstrukci) dýchacích cest vlivem chronického zánětu.

Kouření je jedním z hlavních rizikových faktorů. „Kouřila jsem celý život, začala jsem asi ve dvaceti letech, minimálně krabičku denně. Ale přestat zas tak těžké nebylo. Po zápalu plic jsem na cigarety neměla ani pomyšlení a jenom z představy, že bych si měla zapálit, se mi dělalo špatně,“ popisuje paní Dagmar, která se před důchodem živila jako prodavačka. 

Lékaři jí tehdy předepsali inhalační léčbu, jež pomáhá zklidňovat zánět a znovu zprůchodňovat dýchací cesty. „Nikdy jsem nebyla žádný velký sportovec, ale časem jsem si koupila kolo a začala na něm jezdit, v důchodu jsem na to měla spoustu času. Nedělalo mi problém ujet 50 až 60 kilometrů a cítila jsem se moc dobře,“ říká. 

Díky odložení cigaret a dodržování léčby se paní Dagmar podařilo nemoc za 20 let výrazně zpomalit a na kontrolách se jí od plicních lékařů dostává jen slov chvály.

Loni však musela cyklistika nedobrovolně trochu stranou. „Na začátku roku 2021 jsem prodělala covid a stále se z něj snažím vzpamatovat. Naštěstí se mi nedostal na plíce, to by bylo hodně špatné. Ale i tak jsem marodila snad tři týdny a bylo to opravdu hodně nepříjemné,“ popisuje. 

Nechala se naočkovat a věří, že brzy nabere zpět ztracenou formu. „Loni to nebylo nic moc, byla jsem ráda, když jsem ujela 30 kilometrů. Spokojená s tím nejsem, ale věřím, že se to poddá a postupně zlepší,“ uzavírá Dagmar.


Autor: Lucie Rychlá

Praha 11: Týden otevřených kroužků

8. srpna 2022 v 15:24

Prázdniny se přehouply do své druhé poloviny. Již nyní si ale můžete vybírat z nabídky kroužků v KC Zahrada v Praze 11, které jsou určeny dětem i dospělým. Od pondělí 5. září začíná Týden otevřených kroužků, kdy můžete vyzkoušel ukázkové lekce zdarma.

Nejen ruce a nohy, nahradit lze i jiné části těla. Nejnáročnější je docílit správného statického pohledu, říká anaplastoložka Allison Vestová

27. července 2022 v 10:38

Dnešní medicína dokáže zázraky takřka na počkání. Vděčíme za to vývoji vědy a techniky, ale především umu skutečných odborníků v medicínské oblasti. Řadí se k nim také anaplastoložka Allison Vestová. Ta se zabývá výrobou a následnou aplikací umělých protéz méně tradičních částí lidského těla,...

PVK: Teploty stoupají, voda v bazénu si zaslouží kontrolu

21. července 2022 v 09:42

Horké léto právě vrcholí a teploty v těchto dnech i metropoli přesahují třicet stupňů celsia. To vše vybízí ke koupání v přírodních zdrojích i v domácích bazénech. Proto Pražské vodovody a kanalizace doporučují majitelům soukromých bazénů pravidelnou...

Vzácná nemoc lidem bere schopnost dýchat i polykat

20. června 2022 v 11:39

Dvojité vidění, neschopnost hýbat se, mluvit, polykat, nebo dokonce dýchat – to vše patří mezi projevy vzácného autoimunitního onemocnění myastenie gravis (MG), kterým v Česku trpí 2 500 až 3 000 lidí. Tělo při něm samo vytváří protilátky, které brání přenosu impulsů z nervů do svalu. Lidé, kteří...

Další články
Nahoru