dnes
Úterý - jasno
26°C
zítra
Středa - skorojasno
26°C
pozítří
Čtvrtek - skorojasno
29°C
Zpravodajství

Ďáblická hvězdárna slaví šedesát let, představila světově unikátní projekt pro handicapované

Hvězdárna Ďáblice v rámci oslav šedesátého výročí svého provozu představila unikátní projekt pro bezbariérové astronomické pozorování. Hvězdárna tak jako jediná v České republice umožňuje přímé astronomické pozorování velkým dalekohledem handicapovaným lidem z invalidního vozíku. Tento projekt je ojedinělý i v evropském a světovém měřítku.

„Handicapovaným spoluobčanům věnujeme dlouhodobě pozornost. Planetárium Praha i Štefánikova hvězdárna má systém bezbariérového pohybu ve veřejně přístupných prostorách delší dobu. Ročně nás navštíví přes 300 handicapovaných ať už jako jednotlivci nebo v rámci organizovaných skupin. Bezbariérové astronomické pozorování na hvězdárně Ďáblice je dalším logickým krokem. Zbývá jen vyřešit obslužnou komunikaci, o kterou na Ďáblické hvězdárně usilujeme přes 50 let,“ dodal Marcel Grün, ředitel Hvězdárny a planetária hl. m. Prahy.  
 
V drtivé většině případů se okulár dalekohledu pohybuje v závislosti na nastavení dalekohledu a jeho velikosti až o jednotky metrů. Je zcela běžné, že vlastní pozorování probíhá ze schůdků nebo žebříčků. Aby mohl handicapovaný pozorovat oblohu, bylo by ho nutné vyzdvihnout do výšky a přiblížit ho k okuláru.

Vzhledem k velikosti oblasti, ve které se okulár pohybuje, je nutný nejenom vertikální pohyb, ale také pohyb horizontální, popřípadě natáčení. Takové zařízení se pokusili vyrobit na několika hvězdárnách ve světě, ale zkušenosti s provozem nebyly doposud příliš dobré.

V rámci projektu byl v ďáblické hvězdárně vybudován bezbariérový přístup do objektu hvězdárny. Plošina dopraví vozíčkáře až k dalekohledu a díky vylepšeným prvkům původního dalekohledu umožní pozorování oblohy i z invalidního vozíku bez nutnosti pohybu.

Za ideálních podmínek je možné vidět například mlhavé obláčky galaxie vzdálené 20 miliónů světelných let. „Díky unikátní dalekohledové montáži, která zajišťuje, že se okulár při pohybu dalekohledu nehýbe, stačilo jenom vyřešit dopravu k dalekohledu,“ řekl zástupce ředitele Hvězdárny a planetária hlavního města Prahy Jan Šifner.


První zářijový víkend Kampa opět ožije tradičními hrnčířskými trhy

Včera ve 14:05

Ve dnech 1. – 2. září od 10 do 19 hodin zaplní Kampu stánky s keramikou renomovaných řemeslníků, nebude chybět oblíbená kavárna s hudebním doprovodem, letos pod názvem Cyklo Handy kavárna. Catering tradičně zajišťuje sociální podnik Café Therapy s vyhlášenými domácími dobrotami. Doprovodný program...

Další články
Nahoru