dnes
Pátek - obcasny-dest
8°C
zítra
Sobota - skorojasno
4°C
pozítří
Neděle - polojasno
7°C
Zpravodajství

Ďáblická hvězdárna slaví šedesát let, představila světově unikátní projekt pro handicapované

Hvězdárna Ďáblice v rámci oslav šedesátého výročí svého provozu představila unikátní projekt pro bezbariérové astronomické pozorování. Hvězdárna tak jako jediná v České republice umožňuje přímé astronomické pozorování velkým dalekohledem handicapovaným lidem z invalidního vozíku. Tento projekt je ojedinělý i v evropském a světovém měřítku.

„Handicapovaným spoluobčanům věnujeme dlouhodobě pozornost. Planetárium Praha i Štefánikova hvězdárna má systém bezbariérového pohybu ve veřejně přístupných prostorách delší dobu. Ročně nás navštíví přes 300 handicapovaných ať už jako jednotlivci nebo v rámci organizovaných skupin. Bezbariérové astronomické pozorování na hvězdárně Ďáblice je dalším logickým krokem. Zbývá jen vyřešit obslužnou komunikaci, o kterou na Ďáblické hvězdárně usilujeme přes 50 let,“ dodal Marcel Grün, ředitel Hvězdárny a planetária hl. m. Prahy.  
 
V drtivé většině případů se okulár dalekohledu pohybuje v závislosti na nastavení dalekohledu a jeho velikosti až o jednotky metrů. Je zcela běžné, že vlastní pozorování probíhá ze schůdků nebo žebříčků. Aby mohl handicapovaný pozorovat oblohu, bylo by ho nutné vyzdvihnout do výšky a přiblížit ho k okuláru.

Vzhledem k velikosti oblasti, ve které se okulár pohybuje, je nutný nejenom vertikální pohyb, ale také pohyb horizontální, popřípadě natáčení. Takové zařízení se pokusili vyrobit na několika hvězdárnách ve světě, ale zkušenosti s provozem nebyly doposud příliš dobré.

V rámci projektu byl v ďáblické hvězdárně vybudován bezbariérový přístup do objektu hvězdárny. Plošina dopraví vozíčkáře až k dalekohledu a díky vylepšeným prvkům původního dalekohledu umožní pozorování oblohy i z invalidního vozíku bez nutnosti pohybu.

Za ideálních podmínek je možné vidět například mlhavé obláčky galaxie vzdálené 20 miliónů světelných let. „Díky unikátní dalekohledové montáži, která zajišťuje, že se okulár při pohybu dalekohledu nehýbe, stačilo jenom vyřešit dopravu k dalekohledu,“ řekl zástupce ředitele Hvězdárny a planetária hlavního města Prahy Jan Šifner.


Milovníci koček se sejdou v Praze 11

Včera ve 13:11

Chovatelé a milovníci koček se mohou od 2. do 3. března těšit na propagační výstavu koček. Výstava Spring Star Show 2019 proběhne v Kongresovém centru TOP HOTEL Praha, Blažimská 4, Praha 11 – Chodov.

Praha 2 pomáhá dávat odpovědi na řešení životních situací

19. února 2019 v 09:19

Sociální, právní i výchovnou pomoc při překonávání obtížných životních situací nabízí všem zájemcům diskusní semináře, které už osm let hostí radnice Prahy 2. Pořádá je zde bezplatně občanská poradna Společnou cestou ve spolupráci s humanitním odborem ÚMČ...

Další články
Nahoru