dnes
Neděle - skorojasno
33°C
zítra
Pondělí - jasno
33°C
pozítří
Úterý - skorojasno
28°C
Dá se skloubit práce v parlamentu a na radnici? Názory pražských kandidátek se liší
Debata kandidátek do Poslanecké sněmovny. Foto: Monika Hoření

Dá se skloubit práce v parlamentu a na radnici? Názory pražských kandidátek se liší

Co žena, to názor. O tom se mohly přesvědčit návštěvnice diskuse s političkami kandidujícími v Praze do Poslanecké sněmovny. Zatímco jedna považuje za nebezpečí mešity, jiné chtějí prosadit sociální bydlení či fungování dlouhodobé péče o seniory. Odlišné názory mají i na to, zda lze skloubit práci poslankyně s prací komunální političky.

Největší chybu podle svých slov starostka Prahy 2 Jana Černochová (ODS) udělala, když krátce po zvolení do sněmovny v roce 2010 přestala v čele radnice působit. Posléze se tam zase vrátila. Podle ní je práce v komunální politice pro poslankyni důležitá v tom, aby se neuzavřela v parlamentním akváriu. Pokud by obhájila poslanecký mandát, za jednu z priorit označila nastavení pravidel pro migranty – obává se kupříkladu výstavby mešit.

S tím nesouhlasila kandidátka hnutí ANO – vysokoškolská pedagožka Helena Válková. Podle ní mohou naopak migranti v ČR zvýšit porodnost. V komunální politice sice nepůsobila, profesní životopis má ale pestrý – včetně práce v zahraničí. Ráda by podle svých slov odpolitizovala policii nebo Nejvyšší kontrolní úřad.

Zastupitelka hlavního města Prahy Marta Semelová (KSČM) je sice ráda, že komunální politikou prošla, v případě opětovného zvolení do sněmovny by však podle svých slov už do zastupitelstva nekandidovala. Podle ní je náročné s výkonem poslanecké práce skloubit další činnost – pokud člověk poslanecký mandát vykonává poctivě, zabere mu hodně času. Za svou prioritu považuje vedle školství i sociální oblast, především bydlení či regulaci cen vodného a stočného.

Dlouhodobá péče o seniory či porody doma

Lékařka Gabriela Pecková (TOP09) sice v komunální politice nepůsobila, i při výkonu poslaneckého mandátu si však ponechala praxi revmatoložky. Denně prý vstávala v pět hodin ráno. Je ale ráda, že je v kontaktu s pacientkami-seniorkami. Pomáhá jí to v poslanecké práci, kde se podle svých slov snaží zajistit pravidla pro fungování a financování dlouhodobé péče o seniory – ty, kteří potřebují jak zdravotnickou, tak sociální péči.

V případě zvolení by v komunální politice ráda zůstala místostarostka Prahy 2 Kateřina Jechová (SZ) . Pokud by zjistila, že to nezvládá, z komunální politiky by podle svých slov odešla. Věnovat by se chtěla například tomu, aby si žena sama mohla zvolit, jak a kde chce rodit. V současné době totiž porody, které neprovádí lékař, ale porodní asistentka, neproplácí pojišťovny. Nemajetné ženy si to proto nemohou dovolit.

Kdo chce, aby tady žily děti?

Pražskou komunální politikou je „otrkaná“ i radní Prahy 12 Daniela Rázková (KDU-ČSL). Na parlamentní půdě by chtěla napnout síly v boji proti hazardu. Uvedla, že v Praze 12 se podařilo prosadit nulovou toleranci. Dále jí vadí například malá veřejná podpora křesťanským školám. Byla by ráda, aby v České republice chtěly zůstat i děti – její dvě jsou nyní v zahraničí. Válková na to v nadsázce reagovala, že heslo „Aby zde chtěly žít i naše děti“ je z dílny hnutí ANO.

Otázkám spojeným s rodinou by se chtěla věnovat Michaela Marksová-Tominová (ČSSD). Navrhuje, aby každé dítě mělo garantovaný a zdarma jeden rok předškolní výchovy. Ženy v politických stranách to podle ní nemají lehké – je jich tam málo a některé může odradit, když chodí na schůze, které jsou většinou pánským klubem a ženy tam „jsou za exotky“.

V divadle Kampa diskuzi zorganizovalo občanské sdružení Fórum 50 % usilující o vyšší zastoupení žen v politice – podobné besedy se uskutečnily i v jiných krajích. Pražskou debatu moderovala Štěpánka Duchková.


Starosta Prahy 3 Bellu: Vítkov by měl být jedním z nejmodernějších parků metropole

26. července 2018 ve 23:52

„Vítkov je srdcem trojky, co se zeleně týče. Park první kategorie. Hlavní město by mělo ve spolupráci s Prahou 3 pracovat na tom, aby to byl jeden z nejmodernějších parků,“ uvedl starosta třetí městské části Alexander Bellu (ODS), který stojí v čele Koalice pro Prahu 3. Ta kandiduje v říjnových...

Další články
Nahoru