dnes
Pondělí - zatazeno
9°C
zítra
Úterý - zatazeno
6°C
pozítří
Středa - skorojasno
4°C
Pražská kultura

Cyklus Architektky tentokrát srovná italský a polský přístup

Přednášky a diskuze s úspěšnými architekty i architektkami české i evropské scény organizuje spolek Kruh už patnáctým rokem. Letos jsme již na scéně Studia Hrdinů přivítali 1 slovenskou a 5 českých architektek, které promluvily o své práci, projektech i novinářském působení. Cyklus pokračuje dubnovou přednáškou, na kterou přijaly pozvání Mariabruna Fabrizi z pařížského studia Microcities a Malgorata Pizio-Domiczová z Polska, která se svým manželem zpracovává návrhy budov v Opole v minimalistickém stylu. Přednáška obou architektek se koná ve Francouzském institutu 7. dubna od 19:30 hodin a vstup na akci je zdarma.

Situace žen na poli architektury je zásadně odlišná než v roce 2003, kdy organizace Kruh představila veřejnosti projekt výstavy a katalogu Povolání architektka. „Současný svět nabízí bohatší a rozmanitější příležitosti a architektky a historičky architektury v něm stále více nacházejí své místo,“ komentuje situaci Marcela Steinbachová, organizátorka akce. Už jen dle samotné logiky věci si však umíme představit možnosti uplatnění ve velkých evropských městěch a na venkově středoevropského prostoru. Takovou konfrontaci nám přinese představení práce mladé v Paříži působící Mariabruny Fabrizi s téměř o generaci starší polkou Małgorzatou Pizio-Domiczovou.

Mariabruna Fabrizi: Pole a stěna
Práce studia Microcities je ukázána skrze dva paralelní pohledy: na straně jedné přes své architektonické a urbanistické projekty, na straně druhé pak přes témata soustředěná kolem rozvíjejícího se online atlasu umění, architektury a médií Socks (dostupné na www.socks-studio.com). „Tento blog jsme začali psát v roce 2006. Ze začátku jsme zde s mým kolegou shromažďovali materiál, který se přímo nevztahoval k architektuře a sloužil spíše jako prostor pro obsah, který jsme chtěli uchovat a analyzovat. Časem se z něj stal hybrid mezi magazínem a rozrůstajícím se vizuálním atlasem,“ popisuje vznik atlasu Fabrizi. Obě vrstvy jsou do jisté míry propojené a navzájem se ovlivňují. Veškeré projekty ateliéru vznikají jak na základě výzkumu, soutěží a zakázek, tak i skrze tvorbu textů a kurátorské aktivity.  

Mariabruna Fabrizi studovala na Univerzitě Roma Tre v Římě a je zakladatelkou a partnerkou pařížského architektonického ateliéru Microcities. Společně s Fosco Lucarellim v současné době provádí nezávislý výzkum realizovaný na stránkách Socks-studio.com. Je spolukurátorkou hlavní expozice na Architektonickém Trienále v Lisabonu nazvané Forma formy, které se uskuteční na podzim letošního roku.  V roce 2014 svou práci prezentovala také na Biennale ve Venezii.

Małgorzata Pizio-Domicz: Architektura a maloměsto
Přednáška představí první vlastní projekty a realizace vytvořené ve státní sféře i ty, na kterých Małgorzata Pizio-Domicz pracovala se svým manželem ve vlastním studiu. M. i A. Domicz je malý rodinný ateliér, který zpracovává návrhy budov v Opole v Polsku a blízkém okolí. Snaží se o důstojnost a jednoduchost blízkou minimalismu, což jak tvrdí autorka: „V regionálních městech, jako je Opole, není ani obvyklé, ani snadno přijímané.“ Podobná situace panuje v českých poměrech.  Mezi její nejzajímavější projekty patří např. rekonstrukce budovy Artpunkt – centra uměleckého vzdělávání v polském Opole, kde se Małgorzata s manželem museli vypořádat se špatným stavem dlouho neudržované budovy i s náročným stavebním programem. Architekti dům zcela přebudovali. Pro opláštění celé svatby byly zvoleny průsvitné desky z plastu, které jsou k fasádě přichyceny nepravidelně rozmístěnými nerezovými kotvami. Do míst prázdných oken vsadili LED světla, která po setmění a při rozsvícení vytvářejí dojem fasády s pravidelnou mřížkou oken.

Małgorzata Pizio-Domiczová vystudovala architekturu na polytechnice v Poznani. Mezi lety 1980–1990 pracovala ve státních projektových podnicích. Od roku 1990 spolupracuje s Antonim Domiczem. V roce 2014 byli společně vyznamenáni čestným oceněním SARP, což je nejvyšší cena polské Asociace architektů za celoživotní dílo.


Simona Ahrnstedt: Oheň a voda

28. listopadu 2017 v 16:31

Komu otevřete svou třináctou komnatu? Oheň a voda přináší volné pokračování bestselleru Nepřátelé a milenci.

Novinka: Christina Brownová, Moderní jóga od A do Z

28. listopadu 2017 v 16:20

Moderní jóga od A do Z je dokonalým průvodcem, který vás krok za krokem zasvětí do cvičení sérií pozic aktivní jógy, regeneračních ásan či praktikování meditace. Prostřednictvím jógy střižené na míru modernímu životu se naučíte lépe zacházet se svým tělem, myslí i energií. Potřebujete ulevit od...

Knižní novinka: Sára a toulavý dědeček

24. listopadu 2017 ve 13:11

Plné fantazie, dobrodružství, překvapení, vtipu, historických postav i moderních předmětů obklopujících dnešní děti – takové jsou pohádky Sára a toulavý dědeček. Novinka z nakladatelství Práh potěší děti a také rodiče, kteří svým potomkům rádi dopřejí zábavné a přitom podnětné čtení....

Bytový interiér jako zrcadlo jeho obyvatele

24. listopadu 2017 v 11:22

Na předvánoční trh přináší toto téma výpravná publikace s množstvím fotografií, která by se ráda stala průvodcem bytových designérů i slabikářem laiků s nadšením pro zařizování interiérů. Autorkou knihy s názvem Styly interiérů je Ing. arch. Veronika Haroldová a vydavatelsví Baron ji od...

Další články
Nahoru