dnes
Pondělí - oblacno
15°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
12°C
pozítří
Středa - prehanky-dest
14°C
Cyklisté stupňují nátlak, aby nebyli omezeni v centru. Nic ještě není rozhodnuto, ale chodci musí mít přednost, reaguje starosta Prahy 1
Ulice Na Příkopě je prakticky v každou denní dobu velmi rušným místem. Foto: Radosław Drożdżewski / Wikimedia Commons - CC BY-SA 4.0

Cyklisté stupňují nátlak, aby nebyli omezeni v centru. Nic ještě není rozhodnuto, ale chodci musí mít přednost, reaguje starosta Prahy 1

Spolek Auto*Mat organizuje ve středu 4. října odpoledne happening na náměstí Republiky. Cílem je ukázat obavy, že od listopadu začne platit zákaz jízdy na kole na některých cyklotrasách v historickém centru Prahy. Starosta první městské části Oldřich Lomecký (TOP 09) říká, že nejsou takové obavy na místě. Na přeplněných pěších zónách totiž možná bude platit omezení jen v některých úsecích, a pokud vůbec, tak nejdříve po Novém roce. 

 „Vyhánět cyklisty z centra je opravdu nešťastné řešení. Moderní města je tam naopak lákají a staví pro ně bezpečné cyklostezky. V pěších zónách by cyklisté mohli jezdit po vyhrazených koridorech podobně jako v Haagu. Stávající legislativa to umožňuje, snaha Prahy 1 zakázat jízdu na kole kompletně je projevem nezájmu najít funkční řešení,” vysvětluje Vratislav Filler ze spolku Auto*Mat.

Podle starosty Prahy 1 Oldřicha Lomeckého je happenning a vyjadřování Auto*Matu k dané problematice „snahou burcovat veřejné mínění za každou cenu“. „V žádném případě nechceme nikoho omezovat, ale jen nastavit jistá pravidla. Na pěších zónách musí být především myšleno na bezpečnost chodců. Tato místa jsou zároveň cyklotrasami, ale když zde přestává být k hnutí a dochází ke konfliktům a ohrožování bezpečnosti chodců, tak chodci by měli dostat přednost,“ sdělil Lomecký.

Auto*Mat v tiskovém prohlášení uvedl, že v těchto dnech se na radnici Prahy 1 dokončuje projekt, který má vystrnadit cyklisty z poloviny náměstí Republiky, ulice Na Příkopech, dolního Václavského náměstí a z dalších ulic, které patří do sítě nejvýznamnějších pražských cyklotras.

Podle Lomeckého to není pravda. „Odbor dopravy, jehož členové nejsou politici, dostal za úkol připravit varianty řešení, aby se cyklisté necítili v pěších zónách ohroženi. Do konce roku budou návrhy připraveny a politici následně vyberou řešení, které bude pro bezpečnost chodců nejlepší. A pokud by museli cyklisté nakonec z tohoto důvodu z kola sesednout a vést ho, budou to úseky maximálně o pár desítkách metrech,“ sdělil starosta.

Spolek Auto*Mat podle něj protestuje proti něčemu, co je v procesu řešení. „Je to zbytečné divadlo, které staví jednu skupinu proti ostatním. Nejsem proti cyklistům, ale tam, kde se nevejdou na pěší zónu, musí mít přednost chodci a jejich bezpečnost,“ pokračoval.

Na čem se starosta i aktivisté shodnou, je fakt, že situace v centru na pěších zónách se významně zhoršila po té, co se v posledním roce vyrojily v centru jezdci na elektrických koloběžkách. Ty totiž nahradily vozítka segway, jejichž jízda je od loňského roku v centru zakázána. Je zde několik půjčoven a koloběžky s širokými gumami se proplétají mezi chodci a zhoršují jejich pohyb.

„Požadujeme řešení problému s elektrickými koloběžkami na úrovni Ministerstva dopravy a magistrátu a nalezením postupu, který neomezí běžné cyklisty,“ uvedl v prohlášení Auto*Mat.

„Koloběžky, které jsou výnosným soukromým byznysem, působí v centru chaos. Psal jsem ministrovy dopravy, aby došlo k změně legislativy, která nyní nahlíží na tyto speciální koloběžky stejně jako na kola. Je liknavostí ministerstva, že k tomu už nedošlo. Dana Ťoka jsem požádal, aby Ministerstvo dopravy připravilo malou novelu silničního zákona, aby bylo možné tyto koloběžky vydělit ze zákona tak, aby se neschovávaly za cyklisty. Až bude po volbách jmenován nový ministr, tak se s ním určitě setkám a zeptám se ho, v jaké fázi příprava novely je,“ dodal starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký.


Bubenečský tunel bude ze soboty na neděli zcela uzavřen

Dnes v 11:19

Od soboty 27. října od 23 hodin do neděle 28. října do 5 hodin bude uzavřen Bubenečský tunel. Objížďka je vedena po trase: Milady Horákové, Veletržní, Dukelských hrdinů, U Výstaviště, Partyzánská, Trojský most

Praha 5: Koncert k výročí 100 let od vzniku Československa zdarma

Dnes v 11:09

Radnice páté městské části zve na Koncert k výročí 100 let od vzniku Československa v pondělí 29. října od 19:30 hodin v kostele sv. Václava na náměstí 14. října, Praha 5.

Po stopách osmiček. Praha 3 zve na listopadové akce

Dnes v 09:54

I v listopadu si připomíná Praha 3 osmičkové roky. Tentokrát se budou akce týkat zejména výročí 100 let od konce první světové války.

Praha 2: Třetí vycházka zdarma se spisovatelem Markem Tomanem

Dnes v 09:12

Autor románu Neptunova jeskyně Marek Toman připravil pro nadšence historie Královských Vinohrad komentované procházky.

Roztyly C: Omezení přístupu imobilních osob ve stanici metra

Včera v 09:27

Z důvodu provádění zátěžové zkoušky osobního výtahu mezi nástupištěm a vestibulem stanice dojde ve čtvrtek 25. října od 10 do 12 hodin k dočasnému omezení přístupu imobilních osob ve stanici metra Roztyly na trase C.

Operní diva, překladatel Shakespeara a dětský hematolog se sešli v projektu Kořeny osobností

20. října 2018 v 07:02

Operní pěvkyně a herečka Soňa Červená, profesor anglické literatury a překladatel Martin Hilský a zakladatel československé dětské hematologie prof. MUDr. Otto Hrodek, DrSc., rozšířili řady významných Čechů zapojených do projektu Kořeny osobností, který spojuje přední české a světové osobnosti se...

Děti se zúčastnily rozloučení Radka Štěpánka s kariérou. Osm z nich si s ním zahrálo

19. října 2018 v 19:26

Jedna z největších legend českého tenisu, Radek Štěpánek, se 18. října rozloučil s aktivní tenisovou kariérou při velkolepé akci v pražské O2 aréně. Hlavní město tuto akci podpořilo a umožnilo navíc sto čtyřiceti dětem ze škol a dětského domova zřizovaných Prahou se jí zúčastnit. Osm z nich, právě...

Praha podpořila vojenskou přehlídku k 100. výročí vzniku ČSR

19. října 2018 v 07:57

Jedním z vrcholů oslav 100. výročí vzniku samostatného československého státu bude slavnostní vojenská přehlídka. Uskuteční se v neděli 28. října na Evropské třídě a podpoří ji rovněž hlavní město Praha. A to nejen účastí jeho bezpečnostních a záchranných složek, ale i finančním zajištěním...

Další články
Nahoru