dnes
Úterý - obcasny-dest
5°C
zítra
Středa - obcasny-dest
4°C
pozítří
Čtvrtek - obcasny-dest
5°C
Cyberdog: Vinárně navržené Davidem Černým chybí personál. Hostům nalévá robot, pomáhá mu vozítko
Robotická ruka na základě objednávek rozlévá víno. Foto: Trigema

Cyberdog: Vinárně navržené Davidem Černým chybí personál. Hostům nalévá robot, pomáhá mu vozítko

Technologicko-informační centrum Cyberdog určené široké veřejnosti, kde je současně vinárna s robotickou rukou, se ve čtvrtek otevřelo u stanice metra Nové Butovice v Praze 13. Autory návrhu dvoupatrové futuristické budovy jsou vedoucí studia Black N´ Arch David Černý a Tomáš Císař. Studio je součástí společnosti Trigema, investora celého projektu, který Cyberdog postavil a zároveň jej provozuje.

„Spolupráce s Davidem Černým, Tomášem Císařem a jejich týmem funguje v rámci naší společnosti již více než rok. Cyberdog je prvním reálným výsledkem společných záměrů. Do architektury současné Prahy chceme přinášet nové a netradiční prvky, které ji ozvláštní a přinesou další kvalitu,“ vysvětluje Marcel Soural, předseda představenstva společnosti Trigema.

Dvoupatrový Cyberdog svým tvarem připomíná hlavu a tělo psa a materiálem vesmírnou loď z budoucnosti. Spodní část objektu je delší. S horní částí je spojena vnitřním točitým schodištěm. Vnější fasádu tvoří nerezové plechy, jež jsou osazeny na ocelovém roštu. Celá přední část druhého patra je prosklená. „Cyberdog je založený na myšlence technologického pokroku 21. století. Původně jsme se nechali inspirovat roboty, kteří míchají drinky na zaoceánských lodích, ale i roboty, co třeba míchají drinky v Las Vegas,“ říká David Černý, jeden ze spoluautorů projektu a současně i šéfů studia Black N´ Arch.

cyberdog-exterier-noc-2

Uvnitř tvoří Cyberdog veřejný prostor vinárny, včetně robotického pracoviště a vozíkové dráhy. Robotická ruka je v přízemí. Současně je zde také bar a stolky určené návštěvníkům. Prostřednictvím aplikace ve smartphonu nebo zapůjčených tabletech si může návštěvník objednat víno, další nápoje, ale i třeba teplou kuchyni. Víno značky Dog in Dock z Vinařství Veselí nad Moravou pak na základě objednávek rozlévá přímo robot od Kuka Robotics. Vozíková dráha rozváží objednané víno a další občerstvení k jednotlivým stolkům umístěným v obou patrech objektu. Platby probíhají elektronicky prostřednictvím platebních bran. Vedle toho je samozřejmě možné platit i hotově u obsluhy vinárny.

K vínům Dog in Dock, která si lze v Cyberdogu objednat, patří například Pinot Blanc, Chardonnay, Frankovka či Zweigeltrebe rosé. Nechybí ale ani například voda Cyberdog, káva nebo džus. V rámci kuchyně si budou moci návštěvníci postupně vybrat z pravidelné denní nabídky polévek a dále pak také třeba wrap se zeleninou a krůtí šunkou, zeleninové saláty, smažené batátové hranolky, čokoládový dort či pečenou rolku s jahodovou náplní a ledovým cukrem.

Interiér Cyberdogu je díky Konsepti, společnosti Lucie a Davida Řezníčkových, vybaven předními světovými značkami. Židle Masters navrhl kreativní génius Philippe Starck. Vzdal tím hold třem světovým ikonám současného designu – Arne Jacobsenovi, Ero Saarinenovi a Charlesi Eamesovi. Tento bestseller mezi židlemi posbíral také řadu designových ocenění, například Good Design Award (2010) nebo Red Dot Award (2013).

cyberdog-interier-2  

Hlavní informační plochu centra Cyberdog představuje prosklená fasáda ve druhém patře, která je osazena speciální fólií, díky níž lze projekci sledovat jak z venkovních, tak i vnitřních prostor. Velká prosklená plocha pravidelně publikuje novinky a další informace z oblasti vědy a techniky. Celková kapacita vinárny je více než 40 míst. Pro veřejnost je Cyberdog otevřen každý den od 17do 23 hodin.

Doba od zpracování původní vize až po samotnou realizaci centra Cyberdog trvala zhruba rok a půl. Stavba, kterou zajišťovala společnost Trigema Building, začala letos v květnu. Celkové náklady na projekt přesáhly 20 milionů korun.

cyberdog-exterier-1

Cyberdog je umístěný na novém pěším korzu, které směřuje od stanice pražského metra trasy B Nové Butovice. Hned vedle nového objektu je plastika Davida Černého Trifot. Dvanáct metrů vysoká kráčející plastika z nerezu, kterou tvoří soubor fotoaparátů, představuje vývoj oboru fotografie za poslední desítky let. Součástí celého prostoru je dále Czech Photo Centre – multižánrový umělecký prostor, který je jednou z nejvýznamnějších galerií zaměřených na současnou fotografii v hlavním městě.

Galerie Czech Photo Centre je součástí developerského projektu společnosti Trigema SMART, který minulý rok získal ocenění v soutěži Stavba roku.


Náměstí v Komořanech ozdobí platany a okrasné třešně

Včera v 17:13

Práce na revitalizaci náměstí v Komořanech pokračují podle předpokladů a závěrečnou tečkou I. etapy bude vysazení nových stromů – platanů, javorů, akátů a okrasných třešní.

Odhalení kamene zmizelého hrdinovi Marku Frauwirthovi

Včera v 07:54

Mezi prvními popravenými 17. 11. 1939 v protektorátu byl právě dostudovaný inženýr Marek Frauwirth, který se v létě 1939 vrátil z rodného Slovenska do Prahy, zapojil se do odboje, studentského hnutí a mimo jiné umožnil útěk z protektorátu stovkám Židů a odbojářů, aby posléze sdílel s českými...

Den válečných veteránů uctí Praha 6

10. listopadu 2019 v 18:33

Zítra, 11. listopadu, si celý svět připomíná Den válečných veteránů. V tento den proběhne v Praze 6 za účasti Ondřeje Koláře, starosty Prahy 6 a Jakuba Stárka, místostarosty Šestky, pietní akt, který bude zahájen u Památníku československých vojáků, účastníků 2. sv. války na Vítězném...

Nezaměstnanost v metropoli se v říjnu snížila na 1,9 procenta

8. listopadu 2019 ve 14:20

Nezaměstnanost v Praze v říjnu klesla na 1,9 procenta ze dvou procent v září. Bez práce bylo v hlavním městě na konci minulého měsíce 17 985 lidí, tedy o 530 méně než v září. Ubylo také volných pracovních míst, meziměsíčně zhruba o 3500 na 72 231 pozic. I tak jich bylo v metropoli mezi kraji...

Další články
Nahoru