Dnes Neděle - zatazeno 1°C
Zítra Pondělí - oblacno 5°C
Neděle 10. 12. 2023
Svátek má Julie
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
ČVUT v Praze posílí spolupráci s Asociací leteckého a kosmického průmyslu
Člen představenstva ALKP a generální ředitel LOM PRAHA Jiří Protiva (vlevo) a rektor ČVUT Vojtěch Petráček při podpisu dohody. Foto: ČVUT

ČVUT v Praze posílí spolupráci s Asociací leteckého a kosmického průmyslu

V pátek 10. listopadu krátce po poledni podepsali rektor ČVUT Vojtěch Petráček a Asociace leteckého a kosmického průmyslu (ALKP) zastoupená prezidentem Josefem Kašparem a členem představenstva Jiřím Protivou dohodu o partnerské spolupráci. Tímto aktem obě instituce potvrdily zájem o posílení spolupráce na poli výzkumu a vývoje leteckých a kosmických technologií využitelných v civilní i obranné oblasti.

„Naše univerzita spolupracuje i s Armádou ČR a s NATO, nabízí výsledky svého výzkumu a implementaci nejnovějších technologií v praxi. Dohoda o spolupráci s Asociací leteckého a kosmického průmyslu je tak dalším logickým krokem,“ uvedl rektor ČVUT Vojtěch Petráček. 

Prezident ALKP Josef Kašpar ve svém vystoupení zdůraznil, že ALKP je nejsilnější oborovou asociací sdružující hlavní výrobce a poskytovatele služeb v leteckém a kosmickém průmyslu v ČR. „S ČVUT chceme navázat úzkou spolupráci v oblasti aplikovaného výzkumu – podpořit komercionalizaci výsledků výzkumu a vývoje ČVUT a zároveň tím posílit konkurenceschopnost našich firem,“ konstatoval Josef Kašpar při podpisu dohody. 

Součástí týmu Asociace, který je zodpovědný za vzdělávací projekty a spolupráci s akademickou sférou, je Jiří Protiva, člen představenstva ALKP a generální ředitel LOM PRAHA.

„LOM PRAHA přináší do ALKP důležité propojení mezi státem a českým leteckým průmyslem v oblasti přezbrojovacích projektů české armády. Propojení akademické sféry a podniků českého leteckého a kosmického průmyslu může posílit budování nových národních kompetencí,“ uvedl Jiří Protiva k podpisu. 

Koordinátorka strategických projektů ALKP, bývalá diplomatka a dřívější náměstkyně ministerstva průmyslu a obchodu Martina Tauberová, k tomu ještě doplnila: „Asociace chce posílit spolupráci s ČVUT i na vývoji strategických obranných technologií, autonomních systémů, vč. aplikace umělé inteligence tak, aby byl lokální průmysl lépe připraven reagovat na potřeby modernizace Armády ČR a mohl se tak stát silným partnerem pro stát v zajišťování jeho obranyschopnosti a bezpečnosti.“ 

Součinnost se bude týkat i záležitostí ohledně letounů F-35. Při podpisu dohody o spolupráci to uvedl rektor ČVUT Vojtěch Petráček. Nákup 24 amerických letounů F-35 pro českou armádu za 150 miliard korun schválila v září vláda.

Podle prezidenta asociace Josefa Kašpara je o kooperaci týkající se těchto letounů zatím „rámcová představa", konkrétnější spolupráce s ČVUT by se mohla vyjasnit na začátku příštího roku.


Autor: puc

Praha hostila jednání Rady evropských obcí a regionů

8. prosince 2023 v 07:41

Svaz měst a obcí České republiky (SMO ČR) uspořádal ve dnech 6. a 7. prosince jednání Politického výboru Rady evropských obcí a regionů CEMR. Toto jednání bylo zaměřené především na otázky transformace společnosti, zapojení samospráv do tohoto procesu a také na možné dopady samotné...

Praha 4 vyhlásila dotace na rok 2024

8. prosince 2023 v 07:26

Rada Prahy 4 vyhlásila v pondělí 4. prosince dotační programy městské části na rok 2024, včetně harmonogramu dotačního řízení a zásad pro poskytování dotací městské části Praha 4.

Tržní místa v Praze zpřehlední aplikace

7. prosince 2023 v 07:31

Radní Prahy na pondělním jednání schválili nový tržní řád upravující podmínky pro tržní místa, trasy pro pojízdný prodej zboží nebo poskytování služeb, předsunutá prodejní místa či noční provoz restauračních zahrádek. Lepší přehled v oblasti tržního řádu přinese mapová aplikace pro veřejnost,...

Ze střechy OC Šestka spadl muž

6. prosince 2023 ve 22:14

Muže po pádu ze střechy obchodního centra Šestka nedaleko ruzyňského letiště museli v úterý večer resuscitovat záchranáři, kteří ho následně převezli do nemocnice. Policisté zjišťují, co se na střeše odehrálo. Střecha slouží jako parkoviště.

Praha oslaví 70. výročí získání Nobelovy ceny pořádáním chemického kongresu

6. prosince 2023 v 11:14

V roce 2029 uplyne přesně 70 let od doby, kdy do tehdejšího Československa zamířila první Nobelova cena. Profesor Jaroslav Heyrovský ji obdržel v roce 1959 za objev polarografie, chemické metody užívané k analýze roztoků. Praha toto významné výročí symbolicky oslaví pořádáním Světového chemického...

Další články
Nahoru