Dnes Sobota - polojasno 23°C
Zítra Neděle - oblacno 23°C
Sobota 13. 4. 2024
Svátek má Aleš
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
ČVUT v Praze bude úzce spolupracovat s Policií ČR na zvýšení bezpečnosti
Podpis memoranda. Foto: ČVUT

ČVUT v Praze bude úzce spolupracovat s Policií ČR na zvýšení bezpečnosti

Rektor ČVUT v Praze Vojtěch Petráček v pondělí podepsal s policejním prezidentem Martinem Vondráškem memorandum o spolupráci obou institucí. Dosavadní spolupráce tak získala oficiální rámec a definici oblastí, na něž se univerzita s policejním sborem zaměří.

Memorandum nese název „O vzájemné spolupráci v oblasti rozvoje výzkumu, vývoje, vzdělávání a bezpečnosti“. Obě strany podpisem deklarují zájem o prohloubení dlouhodobé spolupráce ve vědecké a výzkumné oblasti a o podporu bezpečnostního výzkumu s přesahem do oblastí aplikování technologií do prostředí policie.

Dále také o prohloubení spolupráce v oblasti vysokoškolského vzdělávání zapojením odborníků z řad policie formou konzultací a přednášek, v rámci celoživotního vzdělávání formou zapojení odborníků z univerzity do odborného školení příslušníků a zaměstnanců policie, stejně jako případného zapojení odborníků policie do celoživotního vzdělávání zaměstnanců univerzity. Studenti ČVUT pak získají například možnost odborných stáží u Policie ČR.

„ČVUT se v posledních době intenzivně věnuje oblasti obrany vlasti, naše společné aktivity s Armádou ČR jsou již dostatečně známé. Zajištění bezpečnosti, které si všichni přejeme a které zahrnuje například i zaměření na ochranu takzvaných. měkkých cílů, si však žádá i úzké propojení univerzity s Policií ČR, a právě proto jsme k podpisu memoranda přistoupili,“ uvedl rektor Petráček.

Kromě ochrany měkkých cílů se spolupráce univerzity a policie bude týkat i institucionální odolnosti, dezinformací, kyberbezpečnosti, prevence kriminality a krizového řízení, a to zapojením odborníků z řad policie formou konzultací a přednášek. Naopak ČVUT se zavazuje stimulovat přenos znalostí z vědecko-výzkumných aktivit univerzity do praxe policie.

„Pevně věřím, že praktické výsledky spolupráce budeme schopni poskytnout nejen ostatním vysokým školám, ale obecně přispějeme ke zvýšení bezpečnosti uvnitř republiky,“ řekl rektor Petráček.

Policie ČR podle Vondráška dlouhodobě spolupracuje s různými univerzitami v Česku například s Technickou univerzitou Ostrava, Českou zemědělskou univerzitou nebo s Univerzitou Karlovou. „ČVUT se pro spolupráci přímo nabízí. Když se podíváte na naše národní centrum, tak tam není obor, který by neměl průnik s některou z fakult ČVUT. Děkuju ČVUT za dosavadní spolupráci, už s ní máme za sebou dva projekty. V letech 2011 až 2014 to byla detekce kriminality na internetu, v letech 2018 až 2021 projekt ochrany pyrotechniků v oblastech výbuchu. Některé projekty probíhají i v současnosti. Memorandum nám dává prostor spolupráci prohloubit,“ uvedl.

„Jsem rád, že podpisem memoranda rozvineme spolupráci s Policií ČR, potenciál je určitě široký. Očekávám strukturovaný dialog, s policií si vzájemně poskytneme odborníky a propojíme je. Těším se na spolupráci, která bude přínosná pro obě strany. V současné složité době je potřeba, aby univerzity pomáhaly státu,“ podotkl Petráček.  

„Důležitá je pro nás vzájemná výměna a sdílení informací. Naši odborníci mohou přednášet na ČVUT, lidé z univerzity zase mohou pomáhat nám, třeba při stážích studentů,“ reagoval policejní ředitel.


Autor: puc

Praha 6 zve do Café Jirásek

Včera v 10:20

Veřejnost se může zeptat starosty Prahy 6 Jakuba Stárka na to, co ji zajímá. Radnice zve k otevřené diskuzi nad zákuskem a kávou v pondělí 15. dubna od 16:30 hodin.

Dotazník ukáže preference v oblasti dopravy

Včera v 07:23

Radnice Prahy 14 zajišťuje již počtvrté dotazníkové šetření mezi obyvateli městské části s cílem zjistit míru jejich spokojenosti s životem na území čtrnáctky a preferencemi v oblasti dopravy.

Praha podpoří volnočasové činnosti dětí a mládeže

11. dubna 2024 v 11:33

Pražští radní schválili poskytnutí dotace pro fungování dětských a mládežnických kroužků a oddílů. Volnočasové aktivity působící pod nestátními neziskovými organizacemi obdrží od hlavního města v letošním roce 44 100 000 Kč. Peníze jsou určeny například na rekonstrukce a provoz kluboven, tábory či...

Šestka pro příští školní rok sjednocuje platby za předškolní vzdělávání a družinu

11. dubna 2024 v 11:16

Praha 6 od příštího školního roku sjednotí platby za předškolní vzdělávání v mateřských školách a zájmové vzdělávání ve školních dužinách a školních klubech.

Další články
Nahoru