Dnes Středa - oblacno 13°C
Zítra Čtvrtek - prehanky-dest 12°C
Středa 12. 6. 2024
Svátek má Antonie
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Lifestyle / Zdraví

ČVUT se na VědaFestu ukáže v 11 stáncích i na pódiu

Zítra ožije Vítězné náměstí v Praze 6 oblíbenou akcí VědaFest, jež se letos bude konat již pojedenácté. Na dohled od rektorátu a některých svých fakult i ústavů se opět představí i České vysoké učení v Praze, jeden z hlavních organizátorů tohoto popularizačního svátku vědy.

Návštěvníci VědaFestu – který se letos bude konat prvně v prodlouženém čase od 8:30 do 19:30 – si budou moci prohlédnout, osahat a dalšími smysly ozkoušet exponáty všech osmi fakult ČVUT. K tomu se na stáncích představí i Masarykův ústav vyšších studií a Ústřední knihovna ČVUT. Na stanovišti rektorátu pak budou k dispozici mimo jiné herní karty soutěže „přes všechny stánky ČVUT“ Mladý inženýr a také výherní ceny pro ty, kdo soutěžní úkoly splní.

Na jednotlivých stanovištích pak součásti ČVUT názorně předvedou, co všechno na ČVUT vzniká
Fakulta stavební připomene pět velikánů, kteří ovlivnili dějiny natolik, že se jejich objevy řídí stavaři dodnes. Jaká jsou jejich jména? Díky Fakultě strojní se budou moci zájemci posadit do opravdové pilotní kabiny letounu a poznat její řídící přístroje a ovládací prvky. Fakulta elektrotechnická nabídne programování minirobotů nebo elektroformuli. Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská ukáže, jak vytvořit laser a využít energii světla.

Fakulta architektury předvede, jak lze přeměnit odpad v umělecké dílo a vyrobit z něj například šperk. Dopravní simulátor či prototyp motocyklu budou připraveny na stanovišti Fakulty dopravní. Na stánku Fakulty biomedicínského inženýrství si budou moci zájemci nechat mimo jiné změřit kvalitu svého zraku. Fakulta informačních technologií nabídne svět virtuální reality, počítačových her a umělé inteligence.

Ve stánku Masarykova ústavu vyšších studií se vydají návštěvníci VědaFestu na cestu historií vědy a ekonomie. Ústřední knihovna ČVUT připomene, že vše začalo písmem.

Úplně kompletní bohatou nabídku všech osmi fakult, MÚVSu, Ústřední knihovny a Rektorátu ČVUT najdete ZDE.

Letošní novinkou bude program na pódiu, kde se ČVUT představí ve dvou blocích – dopoledním více zaměřeným na děti a odpoledním spíše pro dospělé zájemce o vědu.

Od 10:30, tedy hodinu po oficiálním zahájení, vystoupí na pódiu na Vítězném náměstí děti z MŠ a ZŠ Lvíčata, kterou zřizuje ČVUT, a to se svými pokusy, vlastnoručně postaveným robotem a básněmi na téma „Planety“. Pak odborníci z biomedicíny zapojí příchozí do výroby obřích bublin. Komu se podaří vyrobit bublinu nejrychleji? Nakonec Fakulta dopravní představí svoji závodní motorku a vybraní zájemci si na pódiu zkusí kvíz o ceny.

V odpoledním bloku od 14:30 představí na pódiu Fakulta architektury část krásného plasteosaura, který je dílem 130 tiskařů z celé republiky a normálně „bydlí“ v Národním muzeu. Fakulta strojní ukáže, že strojařina nejsou jen součástky strojů, ale i lidí – umí totiž i kloubní protézy či implantáty. A Fakulta stavební prozradí, jak a co se dá postavit z recyklovaných materiálů.


Autor: Alo

Praha 15: Setkání u kulatého stolu pro pečující osoby

8. června 2024 v 18:01

Pečujete o děti, mladistvé, dospělé osoby se zdravotním postižením (jakéhokoliv handicapu), partnery po úraze, akutních příhodách, dlouhodobě vážně nemocné, rodiče seniory, kteří vyžadují z důvodu svého zdravotního a psychického stavu pomoc druhé osoby?

Databáze ukáže, který praktik očkuje proti černému kašli

8. června 2024 v 07:53

Zájemci o očkování proti černému kašli už nebudou hledat, kde vakcínu dostanou. Díky nově spuštěné webové databázi snadno zjistí, kdo ze všeobecných praktických lékařů v jejich okolí proti nemoci aktuálně očkuje a jak se mohou objednat. Praktici totiž ve spolupráci s ministerstvem zdravotnictví...

Reuse den na Smíchově

7. června 2024 v 08:57

Před kostelem sv. Václava se koná Reuse den od 11 do 17 hodin.

Pádluj pomáhat se spolkem ALSA a Take up

4. června 2024 v 10:25

Už pošesté proběhne v pražském Podolí výjimečná akce spojující sport, zábavu a dobrou věc. Spolek ALSA, který se dlouhodobě věnuje pacientům s amyotrofickou laterální sklerózou (ALS) a jejich rodinám, pořádá v sobotu 15. června Prague City Swim: Plav a pádluj...

Andělské Pivobraní

1. června 2024 v 10:35

Setkání pěti spřátelených pražských pivovarů, kde se bude slavit láska k pivu, dobrému jídlu a skvělé zábavě.

Kožené pantofle, proč jsou tak oblíbené? Který model bude nejmódnější?

31. května 2024 v 06:49

Kožené pantofle se staly velmi oblíbeným doplňkem nejen na pláži, ale i ve městě. Pohodlí, elegance a univerzálnost jsou hlavními důvody, proč si je vybírá stále více lidí. Ale co konkrétně dělá kožené pantofle tak atraktivními a jaký model bude letos nejvíce trendy?

Další články
Nahoru