Dnes Čtvrtek - jasno 12°C
Zítra Pátek - polojasno 12°C
Čtvrtek 28. 9. 2023
Svátek má Václav, státní svátek
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Lifestyle / Zdraví

ČVUT se na VědaFestu ukáže v 11 stáncích i na pódiu

Zítra ožije Vítězné náměstí v Praze 6 oblíbenou akcí VědaFest, jež se letos bude konat již pojedenácté. Na dohled od rektorátu a některých svých fakult i ústavů se opět představí i České vysoké učení v Praze, jeden z hlavních organizátorů tohoto popularizačního svátku vědy.

Návštěvníci VědaFestu – který se letos bude konat prvně v prodlouženém čase od 8:30 do 19:30 – si budou moci prohlédnout, osahat a dalšími smysly ozkoušet exponáty všech osmi fakult ČVUT. K tomu se na stáncích představí i Masarykův ústav vyšších studií a Ústřední knihovna ČVUT. Na stanovišti rektorátu pak budou k dispozici mimo jiné herní karty soutěže „přes všechny stánky ČVUT“ Mladý inženýr a také výherní ceny pro ty, kdo soutěžní úkoly splní.

Na jednotlivých stanovištích pak součásti ČVUT názorně předvedou, co všechno na ČVUT vzniká
Fakulta stavební připomene pět velikánů, kteří ovlivnili dějiny natolik, že se jejich objevy řídí stavaři dodnes. Jaká jsou jejich jména? Díky Fakultě strojní se budou moci zájemci posadit do opravdové pilotní kabiny letounu a poznat její řídící přístroje a ovládací prvky. Fakulta elektrotechnická nabídne programování minirobotů nebo elektroformuli. Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská ukáže, jak vytvořit laser a využít energii světla.

Fakulta architektury předvede, jak lze přeměnit odpad v umělecké dílo a vyrobit z něj například šperk. Dopravní simulátor či prototyp motocyklu budou připraveny na stanovišti Fakulty dopravní. Na stánku Fakulty biomedicínského inženýrství si budou moci zájemci nechat mimo jiné změřit kvalitu svého zraku. Fakulta informačních technologií nabídne svět virtuální reality, počítačových her a umělé inteligence.

Ve stánku Masarykova ústavu vyšších studií se vydají návštěvníci VědaFestu na cestu historií vědy a ekonomie. Ústřední knihovna ČVUT připomene, že vše začalo písmem.

Úplně kompletní bohatou nabídku všech osmi fakult, MÚVSu, Ústřední knihovny a Rektorátu ČVUT najdete ZDE.

Letošní novinkou bude program na pódiu, kde se ČVUT představí ve dvou blocích – dopoledním více zaměřeným na děti a odpoledním spíše pro dospělé zájemce o vědu.

Od 10:30, tedy hodinu po oficiálním zahájení, vystoupí na pódiu na Vítězném náměstí děti z MŠ a ZŠ Lvíčata, kterou zřizuje ČVUT, a to se svými pokusy, vlastnoručně postaveným robotem a básněmi na téma „Planety“. Pak odborníci z biomedicíny zapojí příchozí do výroby obřích bublin. Komu se podaří vyrobit bublinu nejrychleji? Nakonec Fakulta dopravní představí svoji závodní motorku a vybraní zájemci si na pódiu zkusí kvíz o ceny.

V odpoledním bloku od 14:30 představí na pódiu Fakulta architektury část krásného plasteosaura, který je dílem 130 tiskařů z celé republiky a normálně „bydlí“ v Národním muzeu. Fakulta strojní ukáže, že strojařina nejsou jen součástky strojů, ale i lidí – umí totiž i kloubní protézy či implantáty. A Fakulta stavební prozradí, jak a co se dá postavit z recyklovaných materiálů.


Autor: Alo

Jaká je pro letošek nejmódnější obuv pro ni i pro něj? Trendy v roce 2023

24. září 2023 ve 20:45

Každý nový rok přináší nové módní trendy – a to platí bezesporu i pro obuv. Ani rok 2023 nepředstavoval výjimku. Podívejme se proto na nejnovější trendy v obuvi určené pro dámy i pro pány. Jaké kousky stojí za to mít v botníku? Víme o nich a rádi vám prozradíme, které...

FTN se zúčastnila Dne zdraví, který pořádala Praha 4

22. září 2023 v 10:59

Tento týden v úterý 19. září se opět konala tradiční akce pro veřejnost pod názvem Den zdraví, který každý rok pořádá Praha 4. Fakultní Thomayerova nemocnice (FTN) se stala již poněkolikáté partnerem této události, která je zaměřena na prevenci zdraví, zdravý životný styl a zdravou...

Den zdraví na Budějovické

17. září 2023 v 08:21

Věnujte deset minut svému zdraví. V Praze 4 na Budějovické si  v úterý 19. září můžete nechat změřit tlak, poradit se o výživě a program je připraven i pro děti.

Den zdraví na Poliklinice Prosek

16. září 2023 v 10:11

Poliklinika Prosek pořádá pod záštitou starosty Prahy 9 Tomáše Portlíka a ve spolupráci s oblastním spolkem Českého červeného kříže Praha 9 tradiční Den zdraví. Koná se 19. září od 9 do 16 hodin na prostranství před poliklinikou.

Nepatříte k 10 % Čechů s nemocnými ledvinami? Otestujte se zdarma a za pár minut

10. září 2023 v 08:42

Většina lidí má ve svém okolí někoho, kdo trpí chronickým onemocněním ledvin – postihuje totiž každého desátého Čecha, ale mnozí o své nemoci nevědí. Pokud není včas léčena, může vést k nevratnému selhání funkce ledvin, které vyžaduje doživotní dialýzu nebo transplantaci. Většinou je však možné...

Další články
Nahoru