dnes
Neděle - oblacno
3°C
zítra
Pondělí - zatazeno
1°C
pozítří
Úterý - snih-dest
1°C
Cvičení v Praze 2 prověřilo připravenost městské části na rozsáhlý výpadek pitné vody
Cvičení se zúčastnili i generální ředitel PVK Petr Mrkos a starostka Prahy 2 Jana Černochová. Foto: PP

Cvičení v Praze 2 prověřilo připravenost městské části na rozsáhlý výpadek pitné vody

Prověřit koordinaci a připravenost jednotlivých subjektů na případ mimořádné situace bylo hlavním cílem cvičení, které proběhlo dnes dopoledne v Praze 2. Druhá městská část a společnost Pražské vodovody a kanalizace (PVK) si v rámci cvičení „Výpadek dodávky pitné vody v důsledku havárie vodovodního přivaděče“ vyzkoušely nácvik situace, kdy na rozsáhlém území nepoteče z kohoutků pitná voda. 

Cvičení spojené s praktickými ukázkami náhradního zásobování pitnou vodou proběhlo na Vinohradech v prostoru před ZŠ Kladská.Ukázalo se, že zhruba 25 000 obyvatel Vinohrad by mělo v případě havárie vodovodu pitnou vodu do hodiny. Do ulic by 220 kubíků dovezlo deset cisteren. Vedení Prahy 2 se k tak rozsáhlému cvičení rozhodlo po loňské havárii vodovodu v Dejvicích.

„Doufáme, že taková situace v Praze 2 hned tak nenastane, ale pokud by k ní došlo, víme přesně, jak postupovat. Dnešní cvičení prokázalo, že dokážeme okamžitě zmobilizovat všechny složky systému krizového řízení, spolupracovat při tom s Policií České republiky a Městskou policí a neprodleně informovat občany o tom, co se děje a jak je zajištěno náhradní zásobování pitnou vodou,“ uvedla starostka druhé městské části Jana Černochová, předsedkyně krizového štábu a bezpečnostní rady Prahy 2.

V dalších dnech chce cvičení vyhodnotit a stanovit seznam míst, kde by měly být cisterny umístěné a seznam osob, kterým je třeba vodu donést domů, protože si pro ni sami nemohou dojít, třeba kvůli zdravotnímu stavu. Praha 2 je první městskou částí, která PVK s požadavkem na tak rozsáhlé cvičení oslovila. Zhruba stejně velký počet obyvatel jako dnes na Vinohradech loni PVK zásobovala nouzově pitnou vodou v Dejvicích čtyři dny.

V případě mimořádného výpadku dodávky pitné vody se Pražané nemusejí obávat, že zůstanou bez vody. „Pražské vodovody a kanalizace mají detailně zpracovaný scénář, jak v takovém případě postupovat, pokud bude zasaženo rozsáhlé území. Naštěstí podobné události bývají výjimečné,“ uvedl generální ředitel PVK Petr Mrkos.

V prostoru před ZŠ Kladská PVK předvedly celou škálu možností náhradního zásobování pitnou vodou – autocisterny, hydrantové nástavce a balenou vodu, kterou ochutnaly i děti ze školních tříd.

Voda v sáčcích je novinkou, kterou PVK spustily v závěru loňského roku. Městská část Praha 2 se zapojila na jaře letošního roku do tohoto projektu, kdy se při mimořádných událostech zdarma tímto způsobem  zásobují handicapovaní spoluobčané či sociální a zdravotnická zařízení.

Při výpadku dodávky pitné vody se Pražané mohou informovat na zákaznické lince PVK 840 111 112, na webu www.pvk.cz v sekci havárie, kde jsou informace v reálném čase, nebo prostřednictvím služby SMS-INFO. Jde o bezplatné zasílání sms zpráv o událostech v lokalitě, kterou si klienti sami zvolí. Aktuální informace o dění v Praze 2 najdou i na webu městské části www.praha2.cz.


Další články
Nahoru