dnes
Úterý - zatazeno
26°C
zítra
Středa - jasno
26°C
pozítří
Čtvrtek - skorojasno
29°C
Cvičební maraton podpoří nemocné roztroušenou sklerózou
Cvičební maraton se už stal tradiční akcí na sklonku zimy. Fot: archiv MaRS.

Cvičební maraton podpoří nemocné roztroušenou sklerózou

Dnes v Praze startuje benefiční sportovní akce roku – Maraton s roztroušenou sklerózou 2017. Nadšení sportovci vyrazí podpořit nemocné cvičením do sportcentra FitnessAction v ulici Štúrova 20 na Praze 4 a sportovat přestanou až v průběhu soboty. V Praze se k akci připojí další dvě nová místa. Celkem se bude cvičit ve 26 městech a na 28 místech v republice i zahraničí.

Místa v Praze, kde se cvičí

FitnessAction – pátek 3. března od 17 hodin do soboty 4. března do 18 hodin

Rehafit na Černém Mostě – pátek 3. března od 17 do 19 hodin

Be Balanced v ulici Rybničná 18/1 – pátek 3. března od 18 do 21 hodin

Maraton s roztroušenou sklerózou (MaRS), který pořádá Nadační fond IMPULS, každoročně zvyšuje povědomí o nemoci a upozorňuje na to, že pohyb pacientům s roztroušenou sklerózou (RS) prospívá. Letos se zaměřuje nejen na důležitost zdravého životního stylu, ale také na psychickou stránku života s nemocí.

V Praze začnou lidé cvičit v kruhovém tréninku hned na třech místech. Akci odstartuje hlavní cvičiště, sportcentrum FitnessAction 3. března v 17 hodin, kde s cvičením skončí až zítra v 18 hodin. Jako na jediném místě v Česku zde budou lidé cvičit nepřetržitě 24 hodin. Ke cvičení se v pátek od 17 do 19 hodin přidá také Rehafit na Černém Mostě v ulici Gen. Janouška 902, kde jsou připraveny dvě lekce rehabilitačního cvičení a parazumba nejen pro handicapované.

Třetím sportovištěm bude Rehabilitace Be Balanced v ulici Rybničná 18/1, kde se v pátek od 18 do 21 hodin můžou účastníci těšit na CORE trénink nebo pilates pro začátečníky a cvičení pro zdravá záda.

V průběhu cvičení se Praha spojí s dalšími zapojenými městy, a pomyslně jim tak předá status sportovní metropole. Na akci může přijít každý bez výjimky. Jednotlivá sportoviště mají bezbariérové přístupy. Vstupné je dobrovolné a výtěžek putuje na pomoc a nákup rehabilitačních pomůcek, na které zdravotní pojišťovna pacientům s RS nepřispívá. „Loni se v Praze vybralo téměř 180 000 korun,“ říká Kateřina Bémová z Nadačního fondu IMPULS.

Letošní 6. ročník v pátek ve sportcentru FitnessAction slavnostně zahájí patronka projektu, úspěšná česká golfistka Šideri Váňová. „Hned poté představíme novou příručku pro pacienty s RS Zdraví mozku, která je k dostání v RS Centrech nebo online. V sobotu se mohou účastníci těšit na kruhový trénink, jógu, pilates, tai-chi nebo cvičení na míčích. Ale také na relaxační malování mandal, stolní hry pro trénink paměti, počítačový program na procvičení kognitivních funkcí, kvízy. Účastníci se budou moci poradit s nutričním terapeutem. Zpestřením bude také povídání o cestování s RS. Na vybraných sportovištích bude přítomen psychoterapeut, se kterým je možné si dohodnout osobní konzultaci,“ uvádí fyzioterapeutka Klára Novotná.

Na místě si bude možné vyzkoušet speciální neurostimulátor, který pomocí elektrických impulsů zvedá špičku chodidla, a výrazně tím lidem s RS usnadňuje pohyb. „Imobilní lidé si s námi mohou zacvičit z domova, stačí poslat fotku a přičteme je k účastníkům,“ upřesňuje Bémová.

V Praze přijde pacienty podpořit řada známých osobností, již pravidelně Jan Čenský nebo herečka Dana Kolářová. Za sportovce na MaRS přijde Ilona Burgerová a další basketbalistky USK Praha, tým amerických fotbalistů Prague Black Panters a amerických fotbalistek Black Cats. Maraton vyvrcholí koncertem Maranatha Gospel Choir.

„Účinky pravidelného pohybu bývají často podceňovány, a to nejen u lidí s roztroušenou sklerózou. Pohyb zlepšuje fyzický stav pacientů, ale také výrazně pomáhá uvolnit psychickou zátěž. Ta může být způsobena už samotnou podstatou nemoci, nebo je reakcí na ni. Samozřejmě nesmíme zapomenout na to, že vzplanutí nemoci a její příznaky oddaluje včasná biologická léčba,“ říká docentka Dana Horáková, z RS Centra při neurologické klinice 1. LF UK a VFN v Praze.

MaRSu se letos kromě Prahy účastní také Brno, Olomouc, České Budějovice, Hradec Králové, Jihlava, Karlovy Vary, Kouřim, Kyjov, Liberec, Most, Nový Bor, Ostrava/Klimkovice, Plzeň, Poděbrady, Teplice, Uherské Hradiště, Ústí nad Orlicí/Letohrad, Velké Losiny, Žďár nad Sázavou, Žireč u Dvora Králové n. L. Ze zahraničí budou cvičit týmy ze Slovenska, Švýcarska, Turecka, Francie a Polska.


Malý Mikuláš se loučí s Prahou

Dnes v 17:26

Villa Pellé otevírá poslední týden úspěšné výstavy francouzského ilustrátora a humoristy Jeana-Jacquse Sempého. Přijďte se rozloučit s Mikulášem a jeho kamarády, celá parta odjíždí z pražských prázdnin zpět do Paříže už příští týden. Poslední možnost navštívit výstavu máte tuto neděli, 19. srpna...

Na kole po Suchdole a okolí

Dnes v 11:02

Komentovaná cyklojízda se starostou Petrem Hejlem po Suchdole a okolí. Vhodné pro náročné i nenáročné, malé i velké cyklisty. Povinná cyklovýbava nutná. V případě vytrvalého deště se akce nekoná.

Parky, sady, zahrady – Ze Strahova na Malou Stranu

Včera ve 14:10

Během vycházky v sobotu 18. srpna si projdete některé zahrady Strahovského kláštera, připomenete si plastiku Panny Marie v Exilu a celou řadu osobností spojených s těmi to místy – např. Eliška Junková, Raoul Wallenberg, Nicolas Winton, dále domek, kde žil a pracoval Cyril Bouda, navštívíte...

Kryt na Folimance se otevře v sobotu 18. srpna

Včera v 08:31

Městská část Praha 2 zpřístupňuje kryt civilní ochrany Folimanka jako obvykle každý měsíc v sobotu od 9 do 15 hodin.

Zvětšenina v Letním kině

10. srpna 2018 v 07:40

Jedno z nejslavnějších děl světové kinematografie, Zvětšenina, v Letním kině v Riegrových sadech.

Anežka Live zve: Procházka po anežsko-haštalské čtvrti

10. srpna 2018 v 07:32

Prozkoumejte v neděli 12. srpna s Maxem Hutarem bývalou chudinskou čtvrt včetně její architektury, bývalých pohřebišť, vazeb na klášter a na literaturu Jaroslava Foglara, Karla Hynka Máchy, Gézy Včeličky a Františka Langera.

Na Prague Pride jede Oskar

10. srpna 2018 v 07:18

Bibliobus Oskar se zítra, 11 srpna, zúčastní Jarmarqu na Letenské pláni. Můžete se těšit na spoustu knih, filmů i audioknih, deskové hry, omalovánky a plackovač na výrobu vlastních placek, magnetek a zrcátek.

Sekáč a antikvariát u kočiček. Dobročinný blešák oblečení a knih

10. srpna 2018 v 07:13

Šaty, boty, knížky. Přijďte si dát od 10. do 12. srpna kávu, pomuchlat kočičky a odnést si nějaký ten hadřík, nebo něco ke čtení.

Vlasy na střeše Veletržáku

10. srpna 2018 v 07:09

Letní retrokino na střeše Veletržního paláce dnes ve 21 hodin. Vlasy, jeden z nejvýznamnějších muzikálů druhé poloviny 20. století. Výpravný film s choreografickými čísly, moderní hudbou a provokujícími texty, ale především svými přesahy za obvyklé hranice...

Praguemarket léto: design & handcraft market

9. srpna 2018 ve 12:15

Náměstí Republiky bude 11. a 12. srpna od 10 do 19 hodin patřit vybraným tvůrcům z Čech i zahraničí, kteří představí své výrobky.

Malování s Lucií Crocro v Ornamentální zahradě

8. srpna 2018 v 15:27

Dříme ve vás umělecký duch? Probuďte jej pod vedením akademické malířky Lucie Crocro na uměleckém kurzu pod širým nebem v trojské botanické zahradě.  

Rodinný pétanque v Rajské zahradě

8. srpna 2018 v 09:27

V neděli 12. srpna odpoledne si můžete zahrát rodinné klání na turnaji v pétanque. Hrát mohou rodiče, prarodiče i děti, prostě všichni a v různém věkovém složení týmů. Týmy sestavíte na místě.

Další články
Nahoru