dnes
Pondělí - zatazeno
23°C
zítra
Úterý - jasno
22°C
pozítří
Středa - jasno
20°C
Cvičební maraton podpoří nemocné roztroušenou sklerózou
Cvičební maraton se už stal tradiční akcí na sklonku zimy. Fot: archiv MaRS.

Cvičební maraton podpoří nemocné roztroušenou sklerózou

Dnes v Praze startuje benefiční sportovní akce roku – Maraton s roztroušenou sklerózou 2017. Nadšení sportovci vyrazí podpořit nemocné cvičením do sportcentra FitnessAction v ulici Štúrova 20 na Praze 4 a sportovat přestanou až v průběhu soboty. V Praze se k akci připojí další dvě nová místa. Celkem se bude cvičit ve 26 městech a na 28 místech v republice i zahraničí.

Místa v Praze, kde se cvičí

FitnessAction – pátek 3. března od 17 hodin do soboty 4. března do 18 hodin

Rehafit na Černém Mostě – pátek 3. března od 17 do 19 hodin

Be Balanced v ulici Rybničná 18/1 – pátek 3. března od 18 do 21 hodin

Maraton s roztroušenou sklerózou (MaRS), který pořádá Nadační fond IMPULS, každoročně zvyšuje povědomí o nemoci a upozorňuje na to, že pohyb pacientům s roztroušenou sklerózou (RS) prospívá. Letos se zaměřuje nejen na důležitost zdravého životního stylu, ale také na psychickou stránku života s nemocí.

V Praze začnou lidé cvičit v kruhovém tréninku hned na třech místech. Akci odstartuje hlavní cvičiště, sportcentrum FitnessAction 3. března v 17 hodin, kde s cvičením skončí až zítra v 18 hodin. Jako na jediném místě v Česku zde budou lidé cvičit nepřetržitě 24 hodin. Ke cvičení se v pátek od 17 do 19 hodin přidá také Rehafit na Černém Mostě v ulici Gen. Janouška 902, kde jsou připraveny dvě lekce rehabilitačního cvičení a parazumba nejen pro handicapované.

Třetím sportovištěm bude Rehabilitace Be Balanced v ulici Rybničná 18/1, kde se v pátek od 18 do 21 hodin můžou účastníci těšit na CORE trénink nebo pilates pro začátečníky a cvičení pro zdravá záda.

V průběhu cvičení se Praha spojí s dalšími zapojenými městy, a pomyslně jim tak předá status sportovní metropole. Na akci může přijít každý bez výjimky. Jednotlivá sportoviště mají bezbariérové přístupy. Vstupné je dobrovolné a výtěžek putuje na pomoc a nákup rehabilitačních pomůcek, na které zdravotní pojišťovna pacientům s RS nepřispívá. „Loni se v Praze vybralo téměř 180 000 korun,“ říká Kateřina Bémová z Nadačního fondu IMPULS.

Letošní 6. ročník v pátek ve sportcentru FitnessAction slavnostně zahájí patronka projektu, úspěšná česká golfistka Šideri Váňová. „Hned poté představíme novou příručku pro pacienty s RS Zdraví mozku, která je k dostání v RS Centrech nebo online. V sobotu se mohou účastníci těšit na kruhový trénink, jógu, pilates, tai-chi nebo cvičení na míčích. Ale také na relaxační malování mandal, stolní hry pro trénink paměti, počítačový program na procvičení kognitivních funkcí, kvízy. Účastníci se budou moci poradit s nutričním terapeutem. Zpestřením bude také povídání o cestování s RS. Na vybraných sportovištích bude přítomen psychoterapeut, se kterým je možné si dohodnout osobní konzultaci,“ uvádí fyzioterapeutka Klára Novotná.

Na místě si bude možné vyzkoušet speciální neurostimulátor, který pomocí elektrických impulsů zvedá špičku chodidla, a výrazně tím lidem s RS usnadňuje pohyb. „Imobilní lidé si s námi mohou zacvičit z domova, stačí poslat fotku a přičteme je k účastníkům,“ upřesňuje Bémová.

V Praze přijde pacienty podpořit řada známých osobností, již pravidelně Jan Čenský nebo herečka Dana Kolářová. Za sportovce na MaRS přijde Ilona Burgerová a další basketbalistky USK Praha, tým amerických fotbalistů Prague Black Panters a amerických fotbalistek Black Cats. Maraton vyvrcholí koncertem Maranatha Gospel Choir.

„Účinky pravidelného pohybu bývají často podceňovány, a to nejen u lidí s roztroušenou sklerózou. Pohyb zlepšuje fyzický stav pacientů, ale také výrazně pomáhá uvolnit psychickou zátěž. Ta může být způsobena už samotnou podstatou nemoci, nebo je reakcí na ni. Samozřejmě nesmíme zapomenout na to, že vzplanutí nemoci a její příznaky oddaluje včasná biologická léčba,“ říká docentka Dana Horáková, z RS Centra při neurologické klinice 1. LF UK a VFN v Praze.

MaRSu se letos kromě Prahy účastní také Brno, Olomouc, České Budějovice, Hradec Králové, Jihlava, Karlovy Vary, Kouřim, Kyjov, Liberec, Most, Nový Bor, Ostrava/Klimkovice, Plzeň, Poděbrady, Teplice, Uherské Hradiště, Ústí nad Orlicí/Letohrad, Velké Losiny, Žďár nad Sázavou, Žireč u Dvora Králové n. L. Ze zahraničí budou cvičit týmy ze Slovenska, Švýcarska, Turecka, Francie a Polska.


Praha 9: Strašidla haló ven aneb Střížkovský orloj

Dnes ve 14:51

Apoštolové střížkovští zvou pod nově postavený střížkovský orloj v sobotu 20. října od 16 hodin.

Drakiáda v parku

Dnes ve 14:39

V neděli 21. října v 16 až 18 hodin si s sebou vezměte draka- velkého, malého, barevného, zakoupeného či vyrobeného.

Tradice žije - český a moravský festival

Dnes v 09:02

Vrátit se zpátky k našim kořenům a nechat se provést tradicí českých a moravských pokrmů, umění i kultury můžete v sobotu 20. října. Pravá domácí zabijačka, jitrnice, jelita nebo pečená husí stehna, bramborové placky, plněné kynuté knedlíky a buchty.

Zítra: Dog Food Fest

13. října 2018 ve 20:21

Food Fest plný dobrůtek pro čtyřnohé kamarády od 10 do 1 hodin. Těšit se můžete na komorní akci pro celou rodinu, plnou zábavy a nejrůznějších soutěží, která bude probíhat na Tančírně + Party stanu v areálu Žlutých lázní. Dobré jídlo a pití rovněž nebude...

Druhý ročník Studentského štafetového maratonu zná své vítěze

11. října 2018 v 10:50

Praha má za sebou druhý ročník Studentského štafetového maratonu. Běžecké akce se zúčastnilo dvacet desetičlenných týmů z pražských středních škol. Cílem pořádající neziskové organizace Dělej co tě baví bylo rozhýbat studenty a podpořit budování týmového ducha v rámci škol. Závod odstartovala...

Praha 2 zve do v Riegrových sadů na outdoorové tréninky

11. října 2018 v 07:56

Běh, cvičení a jóga. Každý z tréningů bude začínat v 18 hodin a sraz na parkovišti vedle Sokolovny.

Třináctého na třináctce naposledy

10. října 2018 ve 13:14

Rozlučkový díl koncertního cyklu Třináctého na třináctce, do kterého si po třináct let východočeský písničkář a frontman skupiny Oboroh Slávek Klecandr zval rozličné hudebníky, se chystá na říjen. Hosty večera budou Jiří Smrž, dále Roman Dostál a Petr Linhart. Večer bude mít i své literární...

Slavnosti škol Prahy 5 v parku Portheimka

10. října 2018 ve 12:02

Vystoupení dětí mateřských a základních škol a prezentace škol a školských zařízení Prahy 5 se koná v parku Portheimka v sobotu 13. října od 10 do 16 hodin.

Festival latinsko-americké kultury a gastronomie Garibaldi

10. října 2018 v 10:05

Na náplavce na Rašínově nábřeží za Železničním mostem na Praze 2 v sobotu 13. října od 9 do 20 hodin setkání českých Latinoameričanů mezi sebou i s jejich českými příznivci.

Podzimní blešák pro celou rodinu

10. října 2018 v 09:57

Přijďte si v sobotu 13. října od 14 do 17 hodin dovybavit svůj šatník a posedět u odpolední kávy na unikátní kulturně-industriální dvorek v bývalých Kolbenových závodech.

Podzimní běhání 2018 v sobotu 13. října

9. října 2018 ve 13:30

Seriál závodů 15. ročníku Poháru Pražských Běžeckých Nadějí pokračuje na Jižním Městě v sobotu 13. října, tradičně v Kunratickém lese, za pořadatelství oddílu Atletika Jižní Město a při spoluúčasti městské části Praha 11.

Sousedská moštovací slavnost. Přineste jablka a koštovací hrnečky

9. října 2018 ve 13:20

V sobotu 13. října se v sadu u Násirova náměstí v Modřanech koná od 11 do 17 hodin Sousedská moštovací slavnost. Vstupné je dobrovolné, jídlo, pití a program pro děti zajištěno.

Další články
Nahoru