dnes
Středa - zatazeno
10°C
zítra
Čtvrtek - obcasny-dest
12°C
pozítří
Pátek - prehanky-dest
9°C
Cvičební maraton podpoří nemocné roztroušenou sklerózou
Cvičební maraton se už stal tradiční akcí na sklonku zimy. Fot: archiv MaRS.

Cvičební maraton podpoří nemocné roztroušenou sklerózou

Dnes v Praze startuje benefiční sportovní akce roku – Maraton s roztroušenou sklerózou 2017. Nadšení sportovci vyrazí podpořit nemocné cvičením do sportcentra FitnessAction v ulici Štúrova 20 na Praze 4 a sportovat přestanou až v průběhu soboty. V Praze se k akci připojí další dvě nová místa. Celkem se bude cvičit ve 26 městech a na 28 místech v republice i zahraničí.

Místa v Praze, kde se cvičí

FitnessAction – pátek 3. března od 17 hodin do soboty 4. března do 18 hodin

Rehafit na Černém Mostě – pátek 3. března od 17 do 19 hodin

Be Balanced v ulici Rybničná 18/1 – pátek 3. března od 18 do 21 hodin

Maraton s roztroušenou sklerózou (MaRS), který pořádá Nadační fond IMPULS, každoročně zvyšuje povědomí o nemoci a upozorňuje na to, že pohyb pacientům s roztroušenou sklerózou (RS) prospívá. Letos se zaměřuje nejen na důležitost zdravého životního stylu, ale také na psychickou stránku života s nemocí.

V Praze začnou lidé cvičit v kruhovém tréninku hned na třech místech. Akci odstartuje hlavní cvičiště, sportcentrum FitnessAction 3. března v 17 hodin, kde s cvičením skončí až zítra v 18 hodin. Jako na jediném místě v Česku zde budou lidé cvičit nepřetržitě 24 hodin. Ke cvičení se v pátek od 17 do 19 hodin přidá také Rehafit na Černém Mostě v ulici Gen. Janouška 902, kde jsou připraveny dvě lekce rehabilitačního cvičení a parazumba nejen pro handicapované.

Třetím sportovištěm bude Rehabilitace Be Balanced v ulici Rybničná 18/1, kde se v pátek od 18 do 21 hodin můžou účastníci těšit na CORE trénink nebo pilates pro začátečníky a cvičení pro zdravá záda.

V průběhu cvičení se Praha spojí s dalšími zapojenými městy, a pomyslně jim tak předá status sportovní metropole. Na akci může přijít každý bez výjimky. Jednotlivá sportoviště mají bezbariérové přístupy. Vstupné je dobrovolné a výtěžek putuje na pomoc a nákup rehabilitačních pomůcek, na které zdravotní pojišťovna pacientům s RS nepřispívá. „Loni se v Praze vybralo téměř 180 000 korun,“ říká Kateřina Bémová z Nadačního fondu IMPULS.

Letošní 6. ročník v pátek ve sportcentru FitnessAction slavnostně zahájí patronka projektu, úspěšná česká golfistka Šideri Váňová. „Hned poté představíme novou příručku pro pacienty s RS Zdraví mozku, která je k dostání v RS Centrech nebo online. V sobotu se mohou účastníci těšit na kruhový trénink, jógu, pilates, tai-chi nebo cvičení na míčích. Ale také na relaxační malování mandal, stolní hry pro trénink paměti, počítačový program na procvičení kognitivních funkcí, kvízy. Účastníci se budou moci poradit s nutričním terapeutem. Zpestřením bude také povídání o cestování s RS. Na vybraných sportovištích bude přítomen psychoterapeut, se kterým je možné si dohodnout osobní konzultaci,“ uvádí fyzioterapeutka Klára Novotná.

Na místě si bude možné vyzkoušet speciální neurostimulátor, který pomocí elektrických impulsů zvedá špičku chodidla, a výrazně tím lidem s RS usnadňuje pohyb. „Imobilní lidé si s námi mohou zacvičit z domova, stačí poslat fotku a přičteme je k účastníkům,“ upřesňuje Bémová.

V Praze přijde pacienty podpořit řada známých osobností, již pravidelně Jan Čenský nebo herečka Dana Kolářová. Za sportovce na MaRS přijde Ilona Burgerová a další basketbalistky USK Praha, tým amerických fotbalistů Prague Black Panters a amerických fotbalistek Black Cats. Maraton vyvrcholí koncertem Maranatha Gospel Choir.

„Účinky pravidelného pohybu bývají často podceňovány, a to nejen u lidí s roztroušenou sklerózou. Pohyb zlepšuje fyzický stav pacientů, ale také výrazně pomáhá uvolnit psychickou zátěž. Ta může být způsobena už samotnou podstatou nemoci, nebo je reakcí na ni. Samozřejmě nesmíme zapomenout na to, že vzplanutí nemoci a její příznaky oddaluje včasná biologická léčba,“ říká docentka Dana Horáková, z RS Centra při neurologické klinice 1. LF UK a VFN v Praze.

MaRSu se letos kromě Prahy účastní také Brno, Olomouc, České Budějovice, Hradec Králové, Jihlava, Karlovy Vary, Kouřim, Kyjov, Liberec, Most, Nový Bor, Ostrava/Klimkovice, Plzeň, Poděbrady, Teplice, Uherské Hradiště, Ústí nad Orlicí/Letohrad, Velké Losiny, Žďár nad Sázavou, Žireč u Dvora Králové n. L. Ze zahraničí budou cvičit týmy ze Slovenska, Švýcarska, Turecka, Francie a Polska.


Skleněná sobota: Design v Portheimce

Dnes v 09:42

Prodejní přehlídka autorského designu, jehož vůdčím materiálem je sklo, proběhne v sobotu 23. února od 10 do 18 hodin v přízemí Musea skla. Vstup na akci zdarma

Sobota: Slavnostní ukončení letenského kluziště

Dnes v 09:21

Exhibiční vystoupení dětí z týmu SK krasobruslení Sparta, Ledová show plná pokusů, ukázka curlingu. Kluziště na Letné se slavnostně rozloučí v sobotu 23. února od 15 hodin.

Bazar dětského oblečení v Komunitním centru sv. Prokopa

Včera v 09:25

Chcete-li si pro své děti pořídit výbavu na jaro a léto, přijďte 23. února mezi 9. – 14. hodinou do Komunitního centra sv. Prokopa, V Hůrkách 1292/8, Praha 13. Čekat na vás bude nejen oblečení a doplňky pro děti, ale i skákací hrad, vychutnat si můžete výbornou kávu, limonádu nebo...

Tradiční Řeporyjský masopust

Včera v 09:04

Zahájení masopustního průvodu v sobotu 23. února v 15 hodin na Řeporyjském náměstí. Akce bude dále pokračovat občerstvením a veselicí ve Studiu Bubec – Tělovýchovná 748, Řeporyje. O hudební doprovod se postará HovaDuo+.

V sobotu začne Matějská pouť

Včera v 08:33

Matějská pouť se koná od soboty 23. února do 22. dubna v areálu Výstaviště Praha. Na návštěvníky čekají tradiční i nové zahraniční atrakce, stánky s rychlým občerstvením, suvenýry, sladkosti.

Vepřové hody pod širým nebem

Včera v 08:19

Pro návštěvníky Hořejšího nábřeží na Smíchově budou v sobotu 23. února připraveny klasické zabíjačkové speciality, jako jitrnice, jelita, prejt, tlačenka, prdelačka nebo ovar. Těšit se můžete také na dobroty z udíren – klobásy, špeky nebo uzené šunky.

Víkend: Tříkrálový trh pro dobrou věc

18. února 2019 v 09:43

V sobotu 23. a v neděli 24. února si od 10 do 18 hodin můžete na trhu vybrat hračku či oblečení pro své ratolesti.

Nosíte šály a šátky? Přijďte na workshop a bazárek

18. února 2019 v 07:48

Workshop vázání šátků, šál či kravat, jehož součástí bude i výměnný bazárek šál a šátků v sobotu 23. února.

Václav Vorlíček v Biu Oko

18. února 2019 v 07:41

Zavzpomínat na mistra parodií, vědecko-fantastických filmů a rodinných komedií Václava Vorlíčka můžete v sobotu a v neděli 23. a 24. února. Bio Oko vybralo šest ikonických filmů z období 60. a 70. let, jejichž originalita zapůsobila na diváky i odbornou veřejnost.

Malé masopustní zabíjačkové hody na Heřmaňáku

18. února 2019 v 07:35

V sobotu 23. února se na farmářském tržišti Heřmaňák na Řezáčově náměstí v Praze 7 budou podávat zabíjačkové speciality rodinného uzenářství Loužeckých. Poctivé jitrnice a jelítka, libová tlačenka, domácí škvarky, řemeslný špek a také na místě černá kroupová polévka a...

Modelka bude mít křtiny

15. února 2019 v 19:22

Mládě žirafy severní núbijské narozené 25. ledna bude mít v neděli 17. února křtiny. Jméno samičky, zatím přezdívané Modelka pro její zálibu v pózování fotografům, slavnostně odhalí její kmotra, herečka Iva Pazderková, ve 13 hodin v Africkém domě v severní části...

Malé masopustní zabíjačkové hody na náplavce

15. února 2019 v 11:29

Jitrnice a jelítka, tlačenku světlou i tmavou, vepřový guláš a černou kroupovou polévku – tzv. prdelačku, ovar, světlý a tmavý prejt, škvarky a také uzená masa – uzenou krkovičku, bůček, ocásky a žebírka nabídne v sobotu 16. února na náplavce na trhu Kvardovo...

Sobota: Bazar v Hlídárně

15. února 2019 v 07:57

V soboru 16. února budou maminky prodávat věci, které už nepotřebují. Na bazárku najdete jak dětské, tak i dospělácké věci. Především oblečení, ale i hračky, knížky a dekorace.

Další články
Nahoru