dnes
Středa - skorojasno
10°C
zítra
Čtvrtek - zatazeno
11°C
pozítří
Pátek - polojasno
13°C
Cvičební maraton podpoří nemocné roztroušenou sklerózou
Cvičební maraton se už stal tradiční akcí na sklonku zimy. Fot: archiv MaRS.

Cvičební maraton podpoří nemocné roztroušenou sklerózou

Dnes v Praze startuje benefiční sportovní akce roku – Maraton s roztroušenou sklerózou 2017. Nadšení sportovci vyrazí podpořit nemocné cvičením do sportcentra FitnessAction v ulici Štúrova 20 na Praze 4 a sportovat přestanou až v průběhu soboty. V Praze se k akci připojí další dvě nová místa. Celkem se bude cvičit ve 26 městech a na 28 místech v republice i zahraničí.

Místa v Praze, kde se cvičí

FitnessAction – pátek 3. března od 17 hodin do soboty 4. března do 18 hodin

Rehafit na Černém Mostě – pátek 3. března od 17 do 19 hodin

Be Balanced v ulici Rybničná 18/1 – pátek 3. března od 18 do 21 hodin

Maraton s roztroušenou sklerózou (MaRS), který pořádá Nadační fond IMPULS, každoročně zvyšuje povědomí o nemoci a upozorňuje na to, že pohyb pacientům s roztroušenou sklerózou (RS) prospívá. Letos se zaměřuje nejen na důležitost zdravého životního stylu, ale také na psychickou stránku života s nemocí.

V Praze začnou lidé cvičit v kruhovém tréninku hned na třech místech. Akci odstartuje hlavní cvičiště, sportcentrum FitnessAction 3. března v 17 hodin, kde s cvičením skončí až zítra v 18 hodin. Jako na jediném místě v Česku zde budou lidé cvičit nepřetržitě 24 hodin. Ke cvičení se v pátek od 17 do 19 hodin přidá také Rehafit na Černém Mostě v ulici Gen. Janouška 902, kde jsou připraveny dvě lekce rehabilitačního cvičení a parazumba nejen pro handicapované.

Třetím sportovištěm bude Rehabilitace Be Balanced v ulici Rybničná 18/1, kde se v pátek od 18 do 21 hodin můžou účastníci těšit na CORE trénink nebo pilates pro začátečníky a cvičení pro zdravá záda.

V průběhu cvičení se Praha spojí s dalšími zapojenými městy, a pomyslně jim tak předá status sportovní metropole. Na akci může přijít každý bez výjimky. Jednotlivá sportoviště mají bezbariérové přístupy. Vstupné je dobrovolné a výtěžek putuje na pomoc a nákup rehabilitačních pomůcek, na které zdravotní pojišťovna pacientům s RS nepřispívá. „Loni se v Praze vybralo téměř 180 000 korun,“ říká Kateřina Bémová z Nadačního fondu IMPULS.

Letošní 6. ročník v pátek ve sportcentru FitnessAction slavnostně zahájí patronka projektu, úspěšná česká golfistka Šideri Váňová. „Hned poté představíme novou příručku pro pacienty s RS Zdraví mozku, která je k dostání v RS Centrech nebo online. V sobotu se mohou účastníci těšit na kruhový trénink, jógu, pilates, tai-chi nebo cvičení na míčích. Ale také na relaxační malování mandal, stolní hry pro trénink paměti, počítačový program na procvičení kognitivních funkcí, kvízy. Účastníci se budou moci poradit s nutričním terapeutem. Zpestřením bude také povídání o cestování s RS. Na vybraných sportovištích bude přítomen psychoterapeut, se kterým je možné si dohodnout osobní konzultaci,“ uvádí fyzioterapeutka Klára Novotná.

Na místě si bude možné vyzkoušet speciální neurostimulátor, který pomocí elektrických impulsů zvedá špičku chodidla, a výrazně tím lidem s RS usnadňuje pohyb. „Imobilní lidé si s námi mohou zacvičit z domova, stačí poslat fotku a přičteme je k účastníkům,“ upřesňuje Bémová.

V Praze přijde pacienty podpořit řada známých osobností, již pravidelně Jan Čenský nebo herečka Dana Kolářová. Za sportovce na MaRS přijde Ilona Burgerová a další basketbalistky USK Praha, tým amerických fotbalistů Prague Black Panters a amerických fotbalistek Black Cats. Maraton vyvrcholí koncertem Maranatha Gospel Choir.

„Účinky pravidelného pohybu bývají často podceňovány, a to nejen u lidí s roztroušenou sklerózou. Pohyb zlepšuje fyzický stav pacientů, ale také výrazně pomáhá uvolnit psychickou zátěž. Ta může být způsobena už samotnou podstatou nemoci, nebo je reakcí na ni. Samozřejmě nesmíme zapomenout na to, že vzplanutí nemoci a její příznaky oddaluje včasná biologická léčba,“ říká docentka Dana Horáková, z RS Centra při neurologické klinice 1. LF UK a VFN v Praze.

MaRSu se letos kromě Prahy účastní také Brno, Olomouc, České Budějovice, Hradec Králové, Jihlava, Karlovy Vary, Kouřim, Kyjov, Liberec, Most, Nový Bor, Ostrava/Klimkovice, Plzeň, Poděbrady, Teplice, Uherské Hradiště, Ústí nad Orlicí/Letohrad, Velké Losiny, Žďár nad Sázavou, Žireč u Dvora Králové n. L. Ze zahraničí budou cvičit týmy ze Slovenska, Švýcarska, Turecka, Francie a Polska.


Svaz aerobiku pořádá workshop pro sportovce i instruktory

17. listopadu 2017 v 07:05

Ať už jste trenéři různých sportů, instruktoři nebo prostě jen máte rádi pohyb, tenhle workshop vás nadchne. Pořádá ho 9. prosince Český svaz aerobiku a fitness FISAF.cz a odborníci vás při něm za jeden den seznámí se vším důležitým, co potřebujete vědět o zlepšení kondice pomocí běžných...

Do branek! S ČT sport na vrchol za podpory innogy

7. listopadu 2017 ve 13:14

Další ročník populární reality show S ČT sport na vrchol je za dveřmi. Už po osmé budou lyžařští amatéři před televizními kamerami České televize měřit síly na svazích českých skiareálů v obřím slalomu. Ve hře je opravdu hodně, účast na semifinálovém kempu na konci března ve Špindlerově Mlýně, kde...

Další články
Nahoru