dnes
Středa - snih-dest
4°C
zítra
Čtvrtek - jasno
2°C
pozítří
Pátek - skorojasno
1°C
Cvičební maraton podpoří nemocné roztroušenou sklerózou
Cvičební maraton se už stal tradiční akcí na sklonku zimy. Fot: archiv MaRS.

Cvičební maraton podpoří nemocné roztroušenou sklerózou

Dnes v Praze startuje benefiční sportovní akce roku – Maraton s roztroušenou sklerózou 2017. Nadšení sportovci vyrazí podpořit nemocné cvičením do sportcentra FitnessAction v ulici Štúrova 20 na Praze 4 a sportovat přestanou až v průběhu soboty. V Praze se k akci připojí další dvě nová místa. Celkem se bude cvičit ve 26 městech a na 28 místech v republice i zahraničí.

Místa v Praze, kde se cvičí

FitnessAction – pátek 3. března od 17 hodin do soboty 4. března do 18 hodin

Rehafit na Černém Mostě – pátek 3. března od 17 do 19 hodin

Be Balanced v ulici Rybničná 18/1 – pátek 3. března od 18 do 21 hodin

Maraton s roztroušenou sklerózou (MaRS), který pořádá Nadační fond IMPULS, každoročně zvyšuje povědomí o nemoci a upozorňuje na to, že pohyb pacientům s roztroušenou sklerózou (RS) prospívá. Letos se zaměřuje nejen na důležitost zdravého životního stylu, ale také na psychickou stránku života s nemocí.

V Praze začnou lidé cvičit v kruhovém tréninku hned na třech místech. Akci odstartuje hlavní cvičiště, sportcentrum FitnessAction 3. března v 17 hodin, kde s cvičením skončí až zítra v 18 hodin. Jako na jediném místě v Česku zde budou lidé cvičit nepřetržitě 24 hodin. Ke cvičení se v pátek od 17 do 19 hodin přidá také Rehafit na Černém Mostě v ulici Gen. Janouška 902, kde jsou připraveny dvě lekce rehabilitačního cvičení a parazumba nejen pro handicapované.

Třetím sportovištěm bude Rehabilitace Be Balanced v ulici Rybničná 18/1, kde se v pátek od 18 do 21 hodin můžou účastníci těšit na CORE trénink nebo pilates pro začátečníky a cvičení pro zdravá záda.

V průběhu cvičení se Praha spojí s dalšími zapojenými městy, a pomyslně jim tak předá status sportovní metropole. Na akci může přijít každý bez výjimky. Jednotlivá sportoviště mají bezbariérové přístupy. Vstupné je dobrovolné a výtěžek putuje na pomoc a nákup rehabilitačních pomůcek, na které zdravotní pojišťovna pacientům s RS nepřispívá. „Loni se v Praze vybralo téměř 180 000 korun,“ říká Kateřina Bémová z Nadačního fondu IMPULS.

Letošní 6. ročník v pátek ve sportcentru FitnessAction slavnostně zahájí patronka projektu, úspěšná česká golfistka Šideri Váňová. „Hned poté představíme novou příručku pro pacienty s RS Zdraví mozku, která je k dostání v RS Centrech nebo online. V sobotu se mohou účastníci těšit na kruhový trénink, jógu, pilates, tai-chi nebo cvičení na míčích. Ale také na relaxační malování mandal, stolní hry pro trénink paměti, počítačový program na procvičení kognitivních funkcí, kvízy. Účastníci se budou moci poradit s nutričním terapeutem. Zpestřením bude také povídání o cestování s RS. Na vybraných sportovištích bude přítomen psychoterapeut, se kterým je možné si dohodnout osobní konzultaci,“ uvádí fyzioterapeutka Klára Novotná.

Na místě si bude možné vyzkoušet speciální neurostimulátor, který pomocí elektrických impulsů zvedá špičku chodidla, a výrazně tím lidem s RS usnadňuje pohyb. „Imobilní lidé si s námi mohou zacvičit z domova, stačí poslat fotku a přičteme je k účastníkům,“ upřesňuje Bémová.

V Praze přijde pacienty podpořit řada známých osobností, již pravidelně Jan Čenský nebo herečka Dana Kolářová. Za sportovce na MaRS přijde Ilona Burgerová a další basketbalistky USK Praha, tým amerických fotbalistů Prague Black Panters a amerických fotbalistek Black Cats. Maraton vyvrcholí koncertem Maranatha Gospel Choir.

„Účinky pravidelného pohybu bývají často podceňovány, a to nejen u lidí s roztroušenou sklerózou. Pohyb zlepšuje fyzický stav pacientů, ale také výrazně pomáhá uvolnit psychickou zátěž. Ta může být způsobena už samotnou podstatou nemoci, nebo je reakcí na ni. Samozřejmě nesmíme zapomenout na to, že vzplanutí nemoci a její příznaky oddaluje včasná biologická léčba,“ říká docentka Dana Horáková, z RS Centra při neurologické klinice 1. LF UK a VFN v Praze.

MaRSu se letos kromě Prahy účastní také Brno, Olomouc, České Budějovice, Hradec Králové, Jihlava, Karlovy Vary, Kouřim, Kyjov, Liberec, Most, Nový Bor, Ostrava/Klimkovice, Plzeň, Poděbrady, Teplice, Uherské Hradiště, Ústí nad Orlicí/Letohrad, Velké Losiny, Žďár nad Sázavou, Žireč u Dvora Králové n. L. Ze zahraničí budou cvičit týmy ze Slovenska, Švýcarska, Turecka, Francie a Polska.


Začínají Vánoce v zookoutku, zvířatům můžete nadělit dárky

Dnes v 10:59

V sobotu 15. prosince ve 14 hodin začínají v zookoutku v Malé Chuchli slavnostní Zvířátkové Vánoce. Výjimečně se pro návštěvníky zookoutku otevřou brány do výběhů, aby se mohli na chviličku proměnit v Ježíšky a předat natěšené zvěři malý vánoční dárek.

Tradiční Vánoce v Národopisném muzeu

Dnes v 10:59

Národní muzeum zve rodiny s dětmi do Národopisného muzea, kde se v sobotu 15. prosince od 13 do 17 hodin uskuteční další akce z cyklu Aspoň na víkend. Návštěvníci se mohou naladit na vánoční atmosféru prostřednictvím nejrůznějších tradičních aktivit a poslechem cimbálové...

V Praze 5 se bude bruslit

Dnes v 10:28

V neděli 23. prosince v 10 hodin se slavnostně otevře kluziště loni na rohu nám. 14. října a Preslovy ulice. Těšit se můžete nejen na bruslení, ale i na soutěže pro děti a malování na obličej. K nedělnímu zahájení zahraje DJ Doktor Buben.

Na Veronském náměstí se bude bruslit

Včera v 08:39

Od středy 12. prosince bude v provozu umělá ledová plocha v areálu školy Veronské náměstí v Praze 15.

Kryt na Folimance se letos otevře naposledy

Včera v 08:36

Městská část Praha 2 letos zpřístupňuje kryt civilní ochrany Folimanka jednou měsíčně, vždy v sobotu od 9 do 15 hodin. Poslední letošní prohlídka bude 15. prosince.

Neděle: Komentovaná procházka Olšanskými hřbitovy

Včera v 08:06

Vánoční ulička

Včera v 07:03

Cukroví, svařák, nákup i vlastnoruční výroba dárků a skvělá atmosféra. Přijďte oslavit třetí adventní neděli do Vánoční uličky do Vnitroblocku.   

Adventní rybí polévka 2018 na náměstí Jiřího z Poděbrad

Včera v 06:56

Tradiční rozlévání rybí polévky na náměstí Jiřího z Poděbrad v sobotu 15. prosince od 11 hodin.

Starobohnické vánoční těšení zve na živý betlém, dobroty na jarmarku a koncert Báry Basikové

10. prosince 2018 v 18:22

V neděli 16. prosince se od 12 do 18 hodin koná na náměstí před kostelem sv. Petra a Pavla jubilejní desátý ročník Starobohnického vánočního těšení.

Tradiční vánoční Lemarket v Mánesu

10. prosince 2018 v 11:42

Vánoční Lemarket s vybranými lokálními značkami, službami i projekty. Těšit se můžete na více než 200 prodejců, mini hostinu, koncerty i workshopy.

Setkání před Betlémem v kostele sv. Ignáce

10. prosince 2018 v 10:17

V sobotu 15. prosince setkání s Víťou Marčíkem.

Adventní a novoroční bruslení na Jižním Městě

7. prosince 2018 ve 12:34

Adventní a novoroční bruslení pro obyvatele Jižního Města od 15. prosince do 15. ledna u metra Háje na prostranství u Modré školy zdarma.

V Karlínských kasárnách bude kluziště

6. prosince 2018 v 08:41

V objektu kasáren se kluziště slavnostně otevře v pondělí 17. prosince. U kluziště je k dispozici půjčovna bruslí a dětských přileb, opory pro děti, brusírna bruslí.

Další články
Nahoru