dnes
Středa - polojasno
10°C
zítra
Čtvrtek - zatazeno
11°C
pozítří
Pátek - polojasno
12°C
Cudnost nade vše: Dámské koupací úbory z počátku 20. století a k tomu jeden pánský župan
Červený koupací úbor je vyrobený podle vzoru z roku 1905 a skládá se z kalhot pod kolena a propínacích šatů. Linie se uvolňuje a za zmínku stojí také mírné zkrácení rukávů a zvětšení výstřihu. Foto: archiv

Cudnost nade vše: Dámské koupací úbory z počátku 20. století a k tomu jeden pánský župan

V Nákupní galerii Myslbek v ulici Na Příkopě začala výstava plovacích a koupacích úborů inspirovaná pařížskou módou z let 1901 až 1911.

Expozice obsahuje různorodé dámské koupací úbory s pokrývkami hlavy, které v dané době splňovaly přísná pravidla pro odívání žen na veřejnosti. Za vidění stojí vlněný pánský župan, který se dochoval z roku 1910 v neporušeném stavu.

Výstava je doplněná o fotografie, videa s historickým vývojem plavek a bude k vidění do konce srpna. 

damske-plavky-historie-clanek-1-nahled

Koupací úbor podle střihu z roku 1901 se skládá z kalhot pod kolena, šatů halících stehna bez výstřihu a pokrývky hlavy. Relativně dlouhé rukávy a minimální dekolt skrývají citlivé partie a plovací úbor tak pokud možno nepohoršuje veřejnost. Výrazný límec a pásek jsou v souladu s dobovou módou. Tento konkrétní model je ušit z originálního materiálu z domácí tkalcovské dílny v okolí Jilemnice.

 

damske-plavky-historie-clanek-3-nahled

Barevný koupací úbor je ušit podle střihu z roku 1910. Skládá se z kalhot ke kolenům, propínacích šatů s opaskem a pokrývky hlavy. Rukávy jsou krátké a i dekolt ve srovnání se starší módou rafinovaně odhaluje. Zmizely volánky a i výrazná mašle na pokrývce hlavy dávají tušit, že móda se ubírá novými, moderními směry.

 

damske-plavky-historie-clanek-2-nahled

Župan je doplňující kus, jediný skutečný originál. Pochází zhruba z roku 1910, z pozůstalosti po rodině jičínského hostinského. Je vyroben z vlny a stoletého jubilea dosáhl sice špinavý, ale nepoznamenán moly ani jinými škůdci.


Další články
Nahoru