Dnes Sobota - oblacno 21°C
Zítra Neděle - polojasno 20°C
Sobota 21. 5. 2022
Svátek má Monika
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Čtyřicetiletá nadvláda Dukly je u konce, slavné Primátorky se už budou konat bez ní
Pohled z Vyšehradu na průběh Primátorek. Foto: Raul

Čtyřicetiletá nadvláda Dukly je u konce, slavné Primátorky se už budou konat bez ní

Když se při zářijových Primátorkách neobjevila na startu posádka pražské Dukly, byla to zpráva, která obletěla veslařský svět. Důvodem její absence byly pozitivní testy na covid-19 u několika členů smíchovské loděnice. Po rozhodnutí pořádajících klubů je jisté, že Dukla se na startu prestižní akce na Vltavě nezúčastní ani v roce 2021, kdy se 108. ročník uskuteční v termínu od 11. do 13. června. 

 

„Zároveň je velmi pravděpodobně, že to bude již natrvalo,“ říká Dušan Macháček, předseda Českého veslařského svazu a vzápětí dodává podrobnosti: „Rozhodli jsme na organizačním výboru závodu, že od roku 2021 budou hlavní závody Primátorek, tedy osmy mužů a žen, bez profesionálních posádek, tedy bez posádek resortních sportovních center, tedy i Dukly.“

Čtyřicet let trvající nadvláda Dukly na pražské Vltavě je tak definitivně u konce. V letošním roce byl posledním mohykánem armádního oddílu ve vítězné osmě mužů, která byla společenstvím několika klubů, Lukáš Helešic, bývalý profesionální veslař Dukly.

Primátorky ale o své nejlepší veslaře nepřijdou: „Veslaři resortních sportovních center budou mít stále šanci na Primátorkách závodit, ale pouze za jejich mateřský veslařský klub, tedy za ten, za který závodili před vstupem do Dukly, respektive resortních sportovních center,“ přidává Macháček podrobnou odpověď s tím, že o vítězi Primátorského štítu se tak rozhodne mezi amatérskými klubovými posádkami.

Hlavním důvodem této změny je atraktivita finálových závodů. „Chtěli bychom přidat na dramatičnosti hlavních jízd a zároveň motivovat klubové posádky k celoročnímu aktivnímu tréninku,“ říká závěrem předseda ČVS.

Kdo bude prvním vítězem Primátorek po oficiální absenci Dukly Praha, se rozhodne v neděli 13. června, kdy se finálové jízdy 108. ročníku konají. „Hlavní závod zřejmě nabyde na dramatičnosti, protože nebude žádný jasný favorit. Pro Duklu to ale není šťastné rozhodnutí, protože pro ni byly Primátorky vždy jednou z nejprestižnějších domácích akcí, kde se prezentovala jako to nejlepší, co české veslování má a teď o ni přijde,“ uvádí vedoucí trenér veslařské sekce Dukly Václav Maleček.

„Rozhodnutí veslařských klubů i veslařského svazu respektujeme, i když to bude znamenat, že úroveň nejlepší posádky závodu výrazně klesne. Mladí reprezentanti teď závod jen tak nevyhrají. To je to hlavní, proč mě neúčast Dukly mrzí. Vzhledem k termínu je malá šance, aby profesionální sportovci, kteří se připravují na světové soutěže, zasedli do lodí společně s amatéry,“ uzavírá Maleček. 


Autor: Jan Puci

V Braníku budou bojovat malí hasiči

19. května 2022 v 08:15

SDH Praha – Braník a TFA tým Praha zvou na 2. závod Dětské ligy TFA Praha 2022 do pražského Braníku.

Letošním tématem zdravotnického kongresu je paliativní péče

18. května 2022 ve 12:41

Magistrát Prahy organizuje 2. ročník zdravotnického kongresu, tentokrát s názvem Metropolitní zdravotnický kongres paliativní péče 2022. Akce se uskuteční 2. června na Nové radnici na Mariánském náměstí, účastníci se však budou moci připojit i online.

Praha 4 opraví sportoviště u sokolovny v Podolí

18. května 2022 v 07:59

Praha 4 rozhodla o rekonstrukci povrchů sportoviště u sokolovny v Podolí. Součástí rekonstrukce je kompletní výměna umělého povrchu fotbalového hřiště o celkové rozloze 1 240 m2 za povrch nový.

Hokejový šampionát ve Žlutých lázních

17. května 2022 ve 14:45

Areál Žluté lázně v Praze 4 – Podolí se opět proměňuje v hokejovou fanouškovskou základnu. Od středy 18. května mohou všichni milovníci hokeje přijít a užít si zápasy společně u jídla a pití. Mistrovství světa v hokeji ve Finsku je možné sledovat na plátně ve stanu za...

Další články
Nahoru