Dnes Neděle - jasno 29°C
Zítra Pondělí - polojasno 33°C
Neděle 26. 6. 2022
Svátek má Adriana
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Čtyřicetiletá nadvláda Dukly je u konce, slavné Primátorky se už budou konat bez ní
Pohled z Vyšehradu na průběh Primátorek. Foto: Raul

Čtyřicetiletá nadvláda Dukly je u konce, slavné Primátorky se už budou konat bez ní

Když se při zářijových Primátorkách neobjevila na startu posádka pražské Dukly, byla to zpráva, která obletěla veslařský svět. Důvodem její absence byly pozitivní testy na covid-19 u několika členů smíchovské loděnice. Po rozhodnutí pořádajících klubů je jisté, že Dukla se na startu prestižní akce na Vltavě nezúčastní ani v roce 2021, kdy se 108. ročník uskuteční v termínu od 11. do 13. června. 

 

„Zároveň je velmi pravděpodobně, že to bude již natrvalo,“ říká Dušan Macháček, předseda Českého veslařského svazu a vzápětí dodává podrobnosti: „Rozhodli jsme na organizačním výboru závodu, že od roku 2021 budou hlavní závody Primátorek, tedy osmy mužů a žen, bez profesionálních posádek, tedy bez posádek resortních sportovních center, tedy i Dukly.“

Čtyřicet let trvající nadvláda Dukly na pražské Vltavě je tak definitivně u konce. V letošním roce byl posledním mohykánem armádního oddílu ve vítězné osmě mužů, která byla společenstvím několika klubů, Lukáš Helešic, bývalý profesionální veslař Dukly.

Primátorky ale o své nejlepší veslaře nepřijdou: „Veslaři resortních sportovních center budou mít stále šanci na Primátorkách závodit, ale pouze za jejich mateřský veslařský klub, tedy za ten, za který závodili před vstupem do Dukly, respektive resortních sportovních center,“ přidává Macháček podrobnou odpověď s tím, že o vítězi Primátorského štítu se tak rozhodne mezi amatérskými klubovými posádkami.

Hlavním důvodem této změny je atraktivita finálových závodů. „Chtěli bychom přidat na dramatičnosti hlavních jízd a zároveň motivovat klubové posádky k celoročnímu aktivnímu tréninku,“ říká závěrem předseda ČVS.

Kdo bude prvním vítězem Primátorek po oficiální absenci Dukly Praha, se rozhodne v neděli 13. června, kdy se finálové jízdy 108. ročníku konají. „Hlavní závod zřejmě nabyde na dramatičnosti, protože nebude žádný jasný favorit. Pro Duklu to ale není šťastné rozhodnutí, protože pro ni byly Primátorky vždy jednou z nejprestižnějších domácích akcí, kde se prezentovala jako to nejlepší, co české veslování má a teď o ni přijde,“ uvádí vedoucí trenér veslařské sekce Dukly Václav Maleček.

„Rozhodnutí veslařských klubů i veslařského svazu respektujeme, i když to bude znamenat, že úroveň nejlepší posádky závodu výrazně klesne. Mladí reprezentanti teď závod jen tak nevyhrají. To je to hlavní, proč mě neúčast Dukly mrzí. Vzhledem k termínu je malá šance, aby profesionální sportovci, kteří se připravují na světové soutěže, zasedli do lodí společně s amatéry,“ uzavírá Maleček. 


Autor: Jan Puci

Šestka rozšiřuje kapacity škol

24. června 2022 v 08:47

Školy v Praze 6 letos otevřou 44 prvních tříd, o jednu více než loni. Do prvních tříd zatím přijaly celkem 1114 dětí, další je mohou následovat po vyřešení odkladů školní docházky a dořešení vícečetných žádostí o přijetí. V detašovaných pracovištích je místo i pro...

Praha 6 rozdělí dětem na tábory tři miliony

23. června 2022 v 08:34

Stejně jako v uplynulých letech, i letos před prázdninami spustila Praha 6 program Šestka táborová. Prostřednictvím portálu Aktivní město přispěje rodičům dětí na tábory, příměstské kempy, sportovní soustředění a další prázdninové volnočasové aktivity.

Souboje firem, záchranářů či bankéřů. UniCredit Pražská štafeta se po třech letech vrací

22. června 2022 v 17:00

Unikátní týmový závod UniCredit Pražská štafeta je po třech letech zpět. Oblíbený běh, v němž si přátelé či kolegové mohou na čtyřech pětikilometrových úsecích v parku Stromovka změřit síly s ostatními, odstartuje ve čtvrtek 23. června od 18 hodin na Výstavišti...

Další články
Nahoru