Dnes Čtvrtek - skorojasno 6°C
Zítra Pátek - oblacno 3°C
Čtvrtek 22. 4. 2021
Svátek má Evženie
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Čtyřicetiletá nadvláda Dukly je u konce, slavné Primátorky se už budou konat bez ní
Pohled z Vyšehradu na průběh Primátorek. Foto: Raul

Čtyřicetiletá nadvláda Dukly je u konce, slavné Primátorky se už budou konat bez ní

Když se při zářijových Primátorkách neobjevila na startu posádka pražské Dukly, byla to zpráva, která obletěla veslařský svět. Důvodem její absence byly pozitivní testy na covid-19 u několika členů smíchovské loděnice. Po rozhodnutí pořádajících klubů je jisté, že Dukla se na startu prestižní akce na Vltavě nezúčastní ani v roce 2021, kdy se 108. ročník uskuteční v termínu od 11. do 13. června. 

 

„Zároveň je velmi pravděpodobně, že to bude již natrvalo,“ říká Dušan Macháček, předseda Českého veslařského svazu a vzápětí dodává podrobnosti: „Rozhodli jsme na organizačním výboru závodu, že od roku 2021 budou hlavní závody Primátorek, tedy osmy mužů a žen, bez profesionálních posádek, tedy bez posádek resortních sportovních center, tedy i Dukly.“

Čtyřicet let trvající nadvláda Dukly na pražské Vltavě je tak definitivně u konce. V letošním roce byl posledním mohykánem armádního oddílu ve vítězné osmě mužů, která byla společenstvím několika klubů, Lukáš Helešic, bývalý profesionální veslař Dukly.

Primátorky ale o své nejlepší veslaře nepřijdou: „Veslaři resortních sportovních center budou mít stále šanci na Primátorkách závodit, ale pouze za jejich mateřský veslařský klub, tedy za ten, za který závodili před vstupem do Dukly, respektive resortních sportovních center,“ přidává Macháček podrobnou odpověď s tím, že o vítězi Primátorského štítu se tak rozhodne mezi amatérskými klubovými posádkami.

Hlavním důvodem této změny je atraktivita finálových závodů. „Chtěli bychom přidat na dramatičnosti hlavních jízd a zároveň motivovat klubové posádky k celoročnímu aktivnímu tréninku,“ říká závěrem předseda ČVS.

Kdo bude prvním vítězem Primátorek po oficiální absenci Dukly Praha, se rozhodne v neděli 13. června, kdy se finálové jízdy 108. ročníku konají. „Hlavní závod zřejmě nabyde na dramatičnosti, protože nebude žádný jasný favorit. Pro Duklu to ale není šťastné rozhodnutí, protože pro ni byly Primátorky vždy jednou z nejprestižnějších domácích akcí, kde se prezentovala jako to nejlepší, co české veslování má a teď o ni přijde,“ uvádí vedoucí trenér veslařské sekce Dukly Václav Maleček.

„Rozhodnutí veslařských klubů i veslařského svazu respektujeme, i když to bude znamenat, že úroveň nejlepší posádky závodu výrazně klesne. Mladí reprezentanti teď závod jen tak nevyhrají. To je to hlavní, proč mě neúčast Dukly mrzí. Vzhledem k termínu je malá šance, aby profesionální sportovci, kteří se připravují na světové soutěže, zasedli do lodí společně s amatéry,“ uzavírá Maleček. 


Earth Day Talk: Představitelé Tchaj-wanu, odborných institucí a Prahy se sešli u kulatého stolu

Dnes v 09:29

Hlavní město ve spolupráci s Tchaj-pejskou hospodářskou a kulturní kanceláří a tchaj-wanským ministerstvem zahraničí uspořádalo kulatý stůl na téma cirkulární ekonomiky a překonávání klimatických výzev. Praha i Tchaj-wan právě v těchto oblastech uskutečňují řadu inovativních i ambiciózních...

Zastupitelé drželi minutu ticha za oběti ruské agrese

Dnes v 08:52

Již 26. jednání pražského zastupitelstva v tomto volebním bylo dnes ráno zahájeno minutou ticha za oběti ruské agrese.

Praha 13 umístila kontejner na uhynulé ptactvo

Dnes v 07:53

Na základě Nařízení Státní veterinární správy ČR k preventivnímu zamezení šíření nebezpečné nákazy ptačí chřipky radnice pro případnou potřebu umístila u hasičské zbrojnice v Tlumačovské ulici 2747/28 na Velké Ohradě kontejner na uhynulé ptactvo.

Praha 15 schválila pomoc spolkům

Dnes v 07:06

Rada městské části minulý týden na svém jednání schválila návrh Výboru volnočasových aktivit a vnějších vztahů na vyhlášení dotačního programu na úhradu neinvestičních nákladů spolků, které působí v MČ Praha 15.

Centrem Prahy prošel pochod na podporu vězněného Navalného

Včera ve 23:03

Historickým centrem Prahy dnes prošel protestní pochod nazvaný Společně proti diktaturám.

Florenc 21. Mezinárodní soutěž, do které se může zapojit veřejnost

Včera v 18:15

Okolí autobusového nádraží na Florenci projde v budoucnu zásadní proměnou. Na konci března vyhlásili většinoví majitelé pozemků, ČSAD Praha holding a Masaryk Station Development, společně s hlavním městem Prahou mezinárodní urbanistickou soutěž, která přinese návrh na možnou podobu lokality již...

Praha spustila webovou aplikaci s daty o veřejných zakázkách

Včera v 18:10

Praha začátkem dubna udělala krok v oblasti průhlednějšího nakládání s veřejnými prostředky. Stala se prvním městem v Česku, které uživatelsky přívětivou a interaktivní formou zveřejňuje podrobné informace o zadávaných veřejných zakázek.

Praha žádá ministra Arenbergera o otevření dětských skupin

20. dubna 2021 ve 21:42

Jménem hlavního města Prahy byl včera ministru zdravotnictví Petrovi Arenbergerovi odeslán dopis s žádostí o co nejdřívější otevření dětských skupin. Současná situace, kdy jsou dětské skupiny uzavřeny, představuje podle vedení metropole významnou zátěž nejen pro děti, které opatřeními bránícími...

Praha 2 vyzvala magistrát, aby zajistil pořádek na stanovištích tříděného odpadu

20. dubna 2021 ve 20:25

Praha 2 se v těchto dnech obrátila na vedení hlavního města s žádostí, aby přijalo opatření, která zajistí pořádek na stanovištích tříděného odpadu a zamezí vytváření černých skládek okolo nich.

Další články
Nahoru