dnes
Úterý - zatazeno
6°C
zítra
Středa - oblacno
4°C
pozítří
Čtvrtek - obcasny-dest
5°C
Čtyřicet polibků Aleny Kupčíkové: Chloupky z ohanbí i moucha na zlatém lejnu
Kupčíková posadila drzou mouchu na zlaté lejno. Foto: archiv

Čtyřicet polibků Aleny Kupčíkové: Chloupky z ohanbí i moucha na zlatém lejnu

Ke svým 40. narozeninám si umělkyně Alena Kupčíková darovala výstavu  s názvem Forty kisses. Nádechem a obsahem mystická díla, stále stejně ženská, vyzývavě erotická a absolutně neodolatelná v rozporech v jakých se nacházejí. Taková jsou díla, výstava i sama umělkyně ve 40 letech. Životní bilanci však na výstavě nehledejme.

Kupčíková vystavuje již od roku 1993 a její příznivce najdeme napříč všemi generacemi od předškoláků až po seniory. Její dílo je velmi rozmanité stran ojedinělých a nenapodobitelných technik, které sama vymýšlí  a inovuje. Přechází od tradičních řemesel, akademické tradiční formy 19. století, až po multimediální technologie. Pohybuje se mezi těmito formami zcela přirozeně, s lehkostí sobě vlastní a otvírá tabu, která jiným zůstávají ukryta.

Komu patří všech 40 polibků v podobě děl Kupčíkové? Nejproslulejší jsou bezesporu její Chlupatice, díla, která tvoří chloupky ženského i mužského ohanbí. Před lety byly svou  formou vulgárnější a pobuřovaly společnost, díla také v průběhu času prošla mnohými cenzurami.

První polibky směřují múzám, které umělkyni inspirovaly k jejich vytvoření. Díly tvořenými z chloupků však její tvorba nekončí, doplňuje je o další techniky od pozlacování chloupků, malbu jedním chloupkem, po osazování děl diamanty. To vše v podobě explicitních ženských aktů  – amazonky, nymfy v doprovodu různých zvířat v mnoha formách a ztvárnění – smalty, předměty a obrazy z kamenů Preciosy.

Opomenout nesmíme ani jedinečné hudební transformace do obrazu a zvuku či monumentální kinetickou sochu Zpívající tančící strom visící v Dlouhé ulici od října 2015 do října letošního roku.

Další rovinou, v které je Kupčíková neméně úspěšná jsou její aktivity na poli dyslexie.  Další polibky tedy poputují tímto směrem. Její vlastní zkušenost s dyslexií a touha pomoci druhým ji pasovaly do role vynálezkyně a inovátorky.

Za multimediální slabikář a testy pro prevenci dyslexie sbírá zlaté medaile na prestižních mezinárodních výstavách inovací a vynálezů. Proslula také coby zakladatelka Dne Dyslexie a neziskové organizace Umění a věda na podporu dyslektickým dětem.

„Výstava Forty kisses není retrospektivní  jak by někdo očekával, ale větší část tvoří zcela nová díla a mnozí budou překvapeni možná až přílišnou barevností. Propadla jsem řemeslu smaltování a jako jednu ze ztvárněných forem jsem zvolila hodiny, které pro mne nepředstavují jen design. Chtěla jsem obraz nějakým způsobem proměňovat – symbol času a pohyb ručiček či kyvadla mi přišli nejpříhodnější,“ uvedla Kupčíková.

Chlupatice Aleny Kupčíkové


„Často mi je vytýkáno, že dělám díla příliš krásná, přitom například samotné chloupky jsou brány jako něco ohavného. Já jim dávám podobu krásy. Také proto jsem se rozhodla ztvárnit něco prvoplánově ošklivého, tím je pro mne například otravná a přidrzlá moucha, kterou jsem osázela kameny z Preciosy a posadila ji na zlaté lejno. Kouká sama na sebe narcisticky do zrcadla. Ženy jsou pro mne jako ženu celoživotním tématem, proto nemohu nezmínit mé nejnovější dílo v podobě ženy, mou dceru Sarah,“ dodala.


Simona Ahrnstedt: Oheň a voda

28. listopadu 2017 v 16:31

Komu otevřete svou třináctou komnatu? Oheň a voda přináší volné pokračování bestselleru Nepřátelé a milenci.

Novinka: Christina Brownová, Moderní jóga od A do Z

28. listopadu 2017 v 16:20

Moderní jóga od A do Z je dokonalým průvodcem, který vás krok za krokem zasvětí do cvičení sérií pozic aktivní jógy, regeneračních ásan či praktikování meditace. Prostřednictvím jógy střižené na míru modernímu životu se naučíte lépe zacházet se svým tělem, myslí i energií. Potřebujete ulevit od...

Knižní novinka: Sára a toulavý dědeček

24. listopadu 2017 ve 13:11

Plné fantazie, dobrodružství, překvapení, vtipu, historických postav i moderních předmětů obklopujících dnešní děti – takové jsou pohádky Sára a toulavý dědeček. Novinka z nakladatelství Práh potěší děti a také rodiče, kteří svým potomkům rádi dopřejí zábavné a přitom podnětné čtení....

Bytový interiér jako zrcadlo jeho obyvatele

24. listopadu 2017 v 11:22

Na předvánoční trh přináší toto téma výpravná publikace s množstvím fotografií, která by se ráda stala průvodcem bytových designérů i slabikářem laiků s nadšením pro zařizování interiérů. Autorkou knihy s názvem Styly interiérů je Ing. arch. Veronika Haroldová a vydavatelsví Baron ji od...

Další články
Nahoru