dnes
Pondělí - zatazeno
5°C
zítra
Úterý - zatazeno
6°C
pozítří
Středa - skorojasno
3°C
Pražský život

Čtyřicet minut na Lítačku

Praha dnes začala vydávat novou kartu MHD Lítačku, která má nahradit problematickou Opencard. V sídle magistrátu ve Škodově paláci v 8 ráno čekalo podle zpravodajky ČTK na otevření přepážek 20 lidí, poslední z nich byl odbavený po hodině.

Vydání jedné karty trvalo zhruba šest minut. Pilotní projekt Lítačky potrvá do června. Náklady na zavedení karty město odhaduje do deseti milionů korun.

Lítačka funguje na operačním systému DOS, který patří EMS, vlastníkovi Opencard.

Novou čipovou kartu je možné vyřídit na počkání, vchod do centra je z rohu Jungmannovy a Charvátovy ulice, pracoviště má připraveno až 11 přepážek. Veřejnosti je k dispozici v pondělí a ve středu od 8.00 do 20.00 hodin, v úterý a ve čtvrtek od 8.00 do 18.00 hodin a v pátek od 8.00 do 15.30 hodin.

K vyřízení je nutné předložit průkaz totožnosti a fotografii k naskenování (je možné využít standardní průkazové foto). V případě výměny dosavadní „červené“ karty z důvodu ukončení platnosti, kdy držitel souhlasil s uchováním dat v archivu, foto není potřeba.

Kartu je možné zatím vyřídit pouze osobně v zákaznickém centru, příjem žádostí on-line je dočasně zrušen. O vydání nové karty či o výměnu karty je možné požádat v zastoupení. Rodič, zakládající kartu dítěti, již nemusí nosit rodný list. Ostatní zástupci budou potřebovat plnou moc od držitele karty a kopii jeho dokladu totožnosti.

Výměna za Opencard z důvodu skončení její platnosti je zdarma. Poplatek za vydání nové karty nebo výměna dříve než tři měsíce před koncem platnosti Opencard je 100 Kč.

Pokud je na původní kartě ještě platný jízdní kupon, bude převeden na Lítačku.

A v případě, že na červené kartě ještě zbyly nějaké finanční prostředky pro aplikaci Parkování, která na novou kartu není zavedena, budou držiteli karty proplaceny.

Lítačka bude sloužit také jako průkazka do Městské knihovny v Praze.

V rámci pilotního projektu, který potrvá do června, jsou vydávány dva typy karet: osobní a anonymní.


Další články
Nahoru