Dnes Pondělí - skorojasno 26°C
Zítra Úterý - oblacno 27°C
Pondělí 22. 7. 2024
Svátek má Magdaléna
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Čtyři miliony korun ze vstupného do zoo podpoří ochranu ohrožených druhů
Jedním z ohrožených druhů je i bažant Edwardsův. Foto: Petr Hamerník / Zoo Praha

Čtyři miliony korun ze vstupného do zoo podpoří ochranu ohrožených druhů

Rada Prahy aktuálně schválila rozdělení dalších 3 994 272 korun na celkem 13 takzvaných in situ projektů pražské zoo napomáhajících ochraně ohrožených druhů zvířat. Díky příspěvku může pokračovat ochrana goril nížinných, koní Převalského, modráska východního a dalších živočichů přímo v místech jejich přirozeného výskytu (in situ). Informoval o tom mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Finance pocházejí z části utrženého vstupného do zoo, na projekty je z ceny prodané vstupenky vyčleněno osm korun, do loňska to bylo pět korun.

Nejvyšší suma z celkové částky podpoří zavedený projekt na ochranu kriticky ohrožených goril nížinných, konkrétně environmentálně vzdělávací programy pro komunity žijící v blízkosti záchranné stanice Mefou a biosférické rezervace Dja v Kamerunu a také na pokračování oblíbeného Toulavého autobusu tamtéž. 

„Velká část prostředků je vyčleněna na projekt návratu divokých koní do východního Mongolska. Zoo Praha je jeho významným iniciátorem, mezi lety 2011 a 2019 bylo z České republiky do Mongolska letecky přepraveno 34 koní Převalského. Vedení světové plemenné knihy koně Převalského bylo Zoo Praha svěřeno už v roce 1959,“ popsal Hofman.

Co se české krajiny týče, finanční podporu získá i projekt reintrodukce modráska východního na lokalitě Sklenářka.

Dalšími kriticky ohroženými druhy, které díky svým in situ projektům pražská zoo podpoří, jsou velbloud divoký, gaviál indický, bažant Edwardsův, sup mrchožravý, morčák paranský, pekari Wagnerův a gibon.

Na in situ projekty získává pražská zoo prostředky z vícero zdrojů. Zmíněných osmi korun ze vstupného putuje na sbírkové konto Pomáháme jim přežít, na které lze přispět i jednorázovými finančními dary nebo nákupem suvenýrů s motivy záchranných projektů.
 


Autor: Jan Puci

O příspěvek na doučování byl zájem, požádalo o něj přes 300 dětí

20. července 2024 v 07:38

Radnice Prahy 6 na jaře rozhodla o pomoci rodičům deváťáků s přípravou na přijímací zkoušky na střední školy a nabídla jim příspěvek dva tisíce korun na přípravné kurzy, zkoušky nanečisto, přípravu na talentovky a podobně. Městská část na tento program vyčlenila ve svém rozpočtu jeden...

Další články
Nahoru