Dnes Úterý - snih 1°C
Zítra Středa - oblacno 0°C
Úterý 28. 11. 2023
Svátek má René
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Čtyři lidé z deseti v Česku trpí alergiemi, ovlivnit je může i nadváha
Kvetoucí stromy činí alergikům potíže. Foto: Lucie Rychlá

Čtyři lidé z deseti v Česku trpí alergiemi, ovlivnit je může i nadváha

Více než třetina lidí v Česku trpí nějakou formou alergie. Jedná se nejčastěji o pyl, roztoče a prach. Objevují se ale i alergie spojené s klimatickými změnami. Některé alergeny mění čas svého nástupu a průběh léčby výrazně ovlivňuje i tělesná hmotnost. Informovala o tom Jitka Petanová z Oddělení klinické imunologie a alergologie Všeobecné fakultní nemocnice v Praze (VFN) a 1. LF UK.

V současnosti je v plném proudu pylová sezóna. Vrcholí období květu břízy a v květnu nastoupí nejsilnější alergen – trávy. Výskyt nových typů alergií v souvislosti s nošením roušek a respirátorů se podle lékařů z VFN nepotvrdil. 

Letošní jaro se od dvou předchozích liší tím, že můžeme volně dýchat. Lidé se daleko častěji věnují sportu, procházkám, práci na zahradě a chalupaření. To přináší významný kontakt s pyly. 

„V dubnu je nejsilnější bříza, protože její pyly mají velký dolet, tedy i zásah. Navazovat na ni budou od poloviny května trávy, což je nejsilnější alergen v naší populaci vůbec, protože doba květu trav se protahuje až do konce července,“ sdělila Jitka Petanová. 

Nově jsme se podle ní v posledních letech častěji setkali s reakcemi na květ černého bezu a překvapivě se přidávají v jarních a letních měsících plísně, pro které bylo typické sychravé podzimní období, vlhko a tlející spadané listí.

Naštěstí se nepotvrdil výskyt nových typů alergií v souvislosti s nošením roušek a respirátorů, ale vlivem globálního oteplování a klimatických změn se mění i chování rostlin, které se vyskytují v našich zeměpisných šířkách. 

„Narůstají počty uvolněných pylových zrn, které vyvolávají alergické projevy. Mění se i vlastnosti samotných alergenů – specifických proteinů, které působí u pacientů alergické projevy,“ upozornila alergoložka. 

Atopický pochod, ale i první projevy v důchodovém věku 

První projevy alergií se mohou objevit už v kojeneckém věku a poté dítě do zhruba tří let věku projde všemi druhy alergických onemocnění: atopickou dermatitidou, která je často spojená s intolerancí bílkoviny kravského mléka a gastroenterologickými potížemi. Říká se tomu atopický pochod. 

Zároveň není vzácností, že první alergická reakce v podobě rýmy, dušnosti a slzení očí či zánětu spojivek zaskočí šedesátníka. „Jedinci, kteří mají v organismu geneticky zakódované dispozice k alergické reakci, se mohou se svým typem alergenu ve vysoké koncentraci poprvé setkat až ve vyšším či dokonce seniorním věku,“ vysvětlila Petanová.

Pak dochází k nárazu v podobě silné alergické reakce. Měli bychom podle Petanové myslet i na to, že prodělané onemocnění covid-19 a jiné návyky, které jsme si vytvořili v době karantény a lockdownu, mohou změnit i projevy těla, na které jsme byli dlouhá léta zvyklí. Celkově méně pohybu může vést ke zhoršení celkové kondice a zadýchání se již při malé námaze. 

Lékem první volby bývají antihistaminika, která tlumí příznaky a lokální. „Při těžších formách alergií využíváme kauzální terapii. Pacient je po dobu tří až pěti let cíleně vystavovaný alergenu, který mu způsobuje obtíže,“ dodala Jitka Petanová. 

Pro alergie podle ní platí stejně jako pro ostatní nemoci, že zdravý životní styl, pravidelný pohyb a udržování přiměřené tělesné hmotnosti spolu s cílenou léčbou dokážou udržet alergické projevy takzvaně na uzdě.


Autor: Lucie Rychlá

Krabice od bot: Ještě týden budou otevřená sběrná místa sbírky

Včera v 16:32

Už týden jsou po celém Česku otevřená sběrná místa sbírky vánočních dárků pro děti. Své dárce již našlo 34 tisíc krabic od bot s dárky pro malé i velké dívky a chlapce. Sběrná místa budou otevřená do úterý 5. prosince.

Přírodovědci z Univerzity Karlovy získali prestižní granty Evropské výzkumné rady

24. listopadu 2023 v 07:14

Dvě české přírodovědecké vědecké kapacity získaly Consolidator grant od Evropské výzkumné rady (ERC). Zooložka Mgr. Zuzana Musilová, Ph.D., a biolog Mgr. Matyáš Fendrych, Ph.D. (oba z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy) si nyní mohou za významnou finanční podporu, kterou z vědeckých grantů...

Chcete studovat na Univerzitě Karlově? Sedmnáct fakult se představí Na Karlovce

21. listopadu 2023 ve 14:27

V sobotu 25. listopadu se v budově Právnické fakulty na náměstí Curieových 7, Praha 1 od 9 do 16 hodin koná tradiční akce Na Karlovku, kde si lze udělat bližší představu o všech 17 fakultách Univerzity Karlovy. Pro příští akademický rok si mohou uchazeči zvolit z více než 600 studijních...

Předvánoční aukce v Arthouse Hejtmánek

20. listopadu 2023 v 10:49

Mimořádný velkoformátový obraz autora posledních československých bankovek Albína Brunovského s názvem Zahrada nabídne 7. prosince od 18 hodin večerní aukce v Arthouse Hejtmánek v Praze 6. Dílo bylo součástí umělecké výzdoby bývalé československé ambasády ve Stockholmu, vyvolávat se bude od...

Nobelovku pro juniory získala Dominika Burešová

17. listopadu 2023 v 07:52

V prestižní soutěži The Global Undergraduate Awards 2023, které se přezdívá Nobelova cena pro juniory, byla mezi vítězi v kategorii matematiky a fyziky Dominika Burešová, studentka Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze. Se svou bakalářskou prací uspěla v konkurenci více než 2800 dalších studentů a...

Šéfkuchařky očima Pavla Maurera: Miluše Makó

14. listopadu 2023 v 16:03

O ženách v gastronomii se mluví mnohem méně než o mužích. A to mi vadí! Kde kdo na světě zná jména jako Jamie Oliver, Gordon Ramsay či Ferran Adriá (u nás pak určitě Zdeněk Pohlreich, jehož jméno ještě před jeho televizním show dokázal málokdo korektně vyslovit). Kdo však zná jména...

Další články
Nahoru