Dnes Středa - jasno -8°C
Zítra Čtvrtek - jasno -7°C
Středa 8. 2. 2023
Svátek má Milada
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Čtyři lidé z deseti v Česku trpí alergiemi, ovlivnit je může i nadváha
Kvetoucí stromy činí alergikům potíže. Foto: Lucie Rychlá

Čtyři lidé z deseti v Česku trpí alergiemi, ovlivnit je může i nadváha

Více než třetina lidí v Česku trpí nějakou formou alergie. Jedná se nejčastěji o pyl, roztoče a prach. Objevují se ale i alergie spojené s klimatickými změnami. Některé alergeny mění čas svého nástupu a průběh léčby výrazně ovlivňuje i tělesná hmotnost. Informovala o tom Jitka Petanová z Oddělení klinické imunologie a alergologie Všeobecné fakultní nemocnice v Praze (VFN) a 1. LF UK.

V současnosti je v plném proudu pylová sezóna. Vrcholí období květu břízy a v květnu nastoupí nejsilnější alergen – trávy. Výskyt nových typů alergií v souvislosti s nošením roušek a respirátorů se podle lékařů z VFN nepotvrdil. 

Letošní jaro se od dvou předchozích liší tím, že můžeme volně dýchat. Lidé se daleko častěji věnují sportu, procházkám, práci na zahradě a chalupaření. To přináší významný kontakt s pyly. 

„V dubnu je nejsilnější bříza, protože její pyly mají velký dolet, tedy i zásah. Navazovat na ni budou od poloviny května trávy, což je nejsilnější alergen v naší populaci vůbec, protože doba květu trav se protahuje až do konce července,“ sdělila Jitka Petanová. 

Nově jsme se podle ní v posledních letech častěji setkali s reakcemi na květ černého bezu a překvapivě se přidávají v jarních a letních měsících plísně, pro které bylo typické sychravé podzimní období, vlhko a tlející spadané listí.

Naštěstí se nepotvrdil výskyt nových typů alergií v souvislosti s nošením roušek a respirátorů, ale vlivem globálního oteplování a klimatických změn se mění i chování rostlin, které se vyskytují v našich zeměpisných šířkách. 

„Narůstají počty uvolněných pylových zrn, které vyvolávají alergické projevy. Mění se i vlastnosti samotných alergenů – specifických proteinů, které působí u pacientů alergické projevy,“ upozornila alergoložka. 

Atopický pochod, ale i první projevy v důchodovém věku 

První projevy alergií se mohou objevit už v kojeneckém věku a poté dítě do zhruba tří let věku projde všemi druhy alergických onemocnění: atopickou dermatitidou, která je často spojená s intolerancí bílkoviny kravského mléka a gastroenterologickými potížemi. Říká se tomu atopický pochod. 

Zároveň není vzácností, že první alergická reakce v podobě rýmy, dušnosti a slzení očí či zánětu spojivek zaskočí šedesátníka. „Jedinci, kteří mají v organismu geneticky zakódované dispozice k alergické reakci, se mohou se svým typem alergenu ve vysoké koncentraci poprvé setkat až ve vyšším či dokonce seniorním věku,“ vysvětlila Petanová.

Pak dochází k nárazu v podobě silné alergické reakce. Měli bychom podle Petanové myslet i na to, že prodělané onemocnění covid-19 a jiné návyky, které jsme si vytvořili v době karantény a lockdownu, mohou změnit i projevy těla, na které jsme byli dlouhá léta zvyklí. Celkově méně pohybu může vést ke zhoršení celkové kondice a zadýchání se již při malé námaze. 

Lékem první volby bývají antihistaminika, která tlumí příznaky a lokální. „Při těžších formách alergií využíváme kauzální terapii. Pacient je po dobu tří až pěti let cíleně vystavovaný alergenu, který mu způsobuje obtíže,“ dodala Jitka Petanová. 

Pro alergie podle ní platí stejně jako pro ostatní nemoci, že zdravý životní styl, pravidelný pohyb a udržování přiměřené tělesné hmotnosti spolu s cílenou léčbou dokážou udržet alergické projevy takzvaně na uzdě.


Autor: Lucie Rychlá

Seminář: Time management a užitečné rituály na rodičovské dovolené

Dnes v 07:01

Každá pečující osoba o malé dítě ví, jak vysilující a namáhává je péče o děti do tří let věku. Že jde o celodenní nikdy nekončící kolotoč činností. Přesto chceme a také potřebujeme mít čas i pro sebe, případně skloubit péči o malé dítě s prací. Co vám tom může pomoci se dozvíte na semináři...

Jaké bude vaše jídlo v roce 2023? Inspiraci najdete na festivalu Mrkev v zimě

Včera ve 13:36

Víte, že cesta potravin na váš stůl nemusí nutně vést přes anonymní pulty supermarketů? I v České republice totiž existuje řada alternativ. Jednou z nich je i komunitou podporovaného zemědělství (neboli KPZ), které u nás funguje už čtrnáct let.  Pokud se o něm chcete dozvědět více, pak si nenechte...

Kolagen jako lék proti bolestivým kloubům

6. února 2023 v 06:14

Bolest kloubů je pro mnohé ochromující, proto je její snížení závažnosti důležité pro každodenní činnosti. Artritida je všeobecný název, pod kterým se skrývá mnoho dalších typů bolestí kloubů. Ať už je bolest způsobená jakýmkoliv typem nemoci, je velmi nepříjemná. Většina nepříjemných stavů kloubů...

Pět nejčastějších chyb při dávání novoročního předsevzetí. Děláte je také?

20. ledna 2023 ve 13:48

Zhubnu do plavek, začnu si hlídat stravu nebo konečně přestanu kouřit. Také patříte mezi ty, kteří si s příchodem ledna dávají nové životní cíle? Ať už jsou tato novoroční předsevzetí jakákoliv, šance na jejich dodržení bývá obvykle malá. Víte proč? Toto je pět nejčastějších chyb, kterých se...

Oči v zimě trpí více než kdy jindy. Jak v tomto období správně pečovat o náš zrak?

17. ledna 2023 v 18:56

Sníh, mráz, vítr, teplotní výkyvy i suchý vzduch v místnostech. Během zimních měsíců jsou naše oči vystavovány extrémním podmínkám. Častou jsou pak podrážděné, citlivé a začervenalé. S jakými problémy se nejčastěji setkáváme? A co dělat, aby zvládly všechny...

Fashion market v Praze 11

16. ledna 2023 ve 12:02

V sobotu 21. ledna se od 10 do 14 hodin koná Fashion market v Kulturním centru a kavárně Mezi Domy.

Další články
Nahoru