Dnes Sobota - zatazeno 0°C
Zítra Neděle - obcasny-dest 1°C
Sobota 9. 12. 2023
Svátek má Vratislav
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Letní PrahaPražský život

Čtrnáct zajímavých míst Prahy 14 najdete na naučné stezce

Naučná stezka provází po zajímavých místech Prahy 14. Od prvního zastavení u stanice metra B Hloubětín vás stezka dále zavádí do Kyjí, přes Jahodnici do Hostavic a na Černý Most k oblasti Hutí. Celková délka trasy je 11,7 kilometru.

Zastavení první bude v Hloubětíně, který je podle historických pramenů pojmenován podle vladyky Hlupoty. K Praze byl připojen roku 1922.

Hloubětínský zámeček, druhá zastávka na stezce, sloužil v minulosti například také jako útulek pro slabomyslné, truhlárna či sklad. Působilo v něm rovněž Vesnické divadlo.

Uvidíte Kyjský rybník. V roce 2006 se zjistilo, že je zanesen až zhruba 69 000 m3 bahna, které dosahovalo místy až do výše 1 metru. Tehdy byla proto také použita metoda odbahnění plovoucím sacím bagrem. Práce na odbahnění byly skončeny 30. června 2008.

Zastavení čtvrté: Kyje a kostel svatého Bartoloměje
Doba, kdy byly Kyje založeny, je neznámá. První doloženou zmínku nalezneme v dokumentu biskupa Tobiáše z roku 1289.

Další zastavení je u hráze suchého poldru Hostavice-Čihadla a šestá zastávka bude u suchého poldru – střed.

Sedmá zastávka je u zvoničky v Hostavicích. Hostavická náves se zvoničkou se nachází u Pilské ulice, v sousedství je zámeček i Vysoká škola Palestra.

Zastavení osmé je v Jahodnici, deváté v přírodní rezervaci V Pískovně, desáté v přírodním parku Klánovice-Čihadla a jedenácté na náměstí plukovníka Vlčka.

Rybník Aloisov – retenční nádrž je dvanáctou zastávkou na jedenácti kilometrové trase a Rajská zahrada třináctou.

Poslední zastávka, čtrnáctá, je na Hutích. Těžba zde začala v polovině 19. století a ukončena byla po 2. světové válce. Podzemní prostory chvíli sloužily také jako sklady ovoce a zeleniny. Některé části byly vylity betonem. V roce 2001 zde probíhala výstavba kanalizace, o pět let později pak výstavba řadových rodinných domů. Veřejnosti není celá oblast přístupná od roku 2007.

Značení trasy: zelenobílé značky naučných stezek. Vše o naučné stezce a fotografie najdete zde.


Autor: Alo

Praha 14 zve na Lokální fórum na Černém Mostě II

Dnes v 08:54

Obyvatelé čtrnácté městské části se mohou zapojit do přípravy strategického plánu pro rozvoj do roku 2035. Sběr podnětů od veřejnosti probíhá na setkáních, a druhé v tomto roce se koná ve středu 13. prosince od 17:30 hodin ve volnočasovém centru Plechárna. Určeno je pro obyvatele sídliště Černý...

Beseda: Husité na Žižkově

Včera v 06:48

Beseda s Petrem Čornejem, na které představí svou novou knihu Husité na Žižkově o proměnách Žižkova v průběhu času, se koná v pondělí 11. prosince. Vstup je zdarma.

Adventní zpívání na Petrském náměstí v Praze 1

7. prosince 2023 v 16:31

Společné zpívání vánočních koled se koná 14. prosince v 17 hodin.

Stipendium profesora Miroslava Vlčka pro zahraniční studenty

7. prosince 2023 v 10:33

České vysoké učení technické v Praze spolu s pražskými veřejnými vysokými školami sdruženými v konsorciu Study in Prague udělilo mimořádné stipendium prof. Miroslava Vlčka pětici zahraničních studentů. Slavnostní ceremonie předávání se uskutečnila 5. prosince 2023 v prostorech Rezidence primátora...

V Praze 2 se začíná bruslit

5. prosince 2023 v 16:42

Ve středu 6. prosince se na třech místech Prahy 2 začne bruslit.

Další články
Nahoru