Dnes Čtvrtek - jasno 26°C
Zítra Pátek - polojasno 25°C
Čtvrtek 11. 8. 2022
Svátek má Zuzana
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Letní PrahaPražský život

Čtrnáct zajímavých míst Prahy 14 najdete na naučné stezce

Naučná stezka provází po zajímavých místech Prahy 14. Od prvního zastavení u stanice metra B Hloubětín vás stezka dále zavádí do Kyjí, přes Jahodnici do Hostavic a na Černý Most k oblasti Hutí. Celková délka trasy je 11,7 kilometru.

Zastavení první bude v Hloubětíně, který je podle historických pramenů pojmenován podle vladyky Hlupoty. K Praze byl připojen roku 1922.

Hloubětínský zámeček, druhá zastávka na stezce, sloužil v minulosti například také jako útulek pro slabomyslné, truhlárna či sklad. Působilo v něm rovněž Vesnické divadlo.

Uvidíte Kyjský rybník. V roce 2006 se zjistilo, že je zanesen až zhruba 69 000 m3 bahna, které dosahovalo místy až do výše 1 metru. Tehdy byla proto také použita metoda odbahnění plovoucím sacím bagrem. Práce na odbahnění byly skončeny 30. června 2008.

Zastavení čtvrté: Kyje a kostel svatého Bartoloměje
Doba, kdy byly Kyje založeny, je neznámá. První doloženou zmínku nalezneme v dokumentu biskupa Tobiáše z roku 1289.

Další zastavení je u hráze suchého poldru Hostavice-Čihadla a šestá zastávka bude u suchého poldru – střed.

Sedmá zastávka je u zvoničky v Hostavicích. Hostavická náves se zvoničkou se nachází u Pilské ulice, v sousedství je zámeček i Vysoká škola Palestra.

Zastavení osmé je v Jahodnici, deváté v přírodní rezervaci V Pískovně, desáté v přírodním parku Klánovice-Čihadla a jedenácté na náměstí plukovníka Vlčka.

Rybník Aloisov – retenční nádrž je dvanáctou zastávkou na jedenácti kilometrové trase a Rajská zahrada třináctou.

Poslední zastávka, čtrnáctá, je na Hutích. Těžba zde začala v polovině 19. století a ukončena byla po 2. světové válce. Podzemní prostory chvíli sloužily také jako sklady ovoce a zeleniny. Některé části byly vylity betonem. V roce 2001 zde probíhala výstavba kanalizace, o pět let později pak výstavba řadových rodinných domů. Veřejnosti není celá oblast přístupná od roku 2007.

Značení trasy: zelenobílé značky naučných stezek. Vše o naučné stezce a fotografie najdete zde.


Autor: Alo

Praha 6: Filmy v letním kině U Keplera

Včera ve 14:41

Nová česká komedie o hasičích, klasické zpracování nejslavnější komiksové postavy a český film o Největším Čechovi. Kino U Keplera zve od čtvrtka do soboty na filmy. Začíná se ve 21 hodin.

Komentovaná procházka Prahou 6: Funkcionalistická Baba

Včera ve 13:57

Jako součást mezinárodního projektu Werkbund Estates in Europe 1927–1932 získal obytný soubor domů na pražské Babě nejvyšší ocenění pro památky – označení Evropské dědictví.

V KC Zahrada se otevře kroužek plný příběhů dějin 20. století

Včera v 09:18

V první polovině září zahájí Divadlo Paměti národa v KC Zahrada první semestr divadelního kroužku. Kroužek je otevřený dětem a mladým lidem od 12 do 18 let a bude se věnovat práci s příběhy pamětníků historických událostí 20. století. Studenti se seznámí s archivními materiály a budou společně...

Sportovní hala Jána Mahora

Včera v 08:16

Praha 8 zve na prezentaci architektonické studie plánované sportovní haly na sídlišti Ďáblice. Prezentaci povede autor návrhu Tomáš Podrázský a účastnit se budou rovněž zástupci sportovních klubů.

Pohádky Na Dvorečku: Ulhaná princezna

8. srpna 2022 ve 20:42

Sedmnáctý ročník oblíbených Pohádek Na Dvorečku se koná i v srpnu v Obecním domě v Jandově ulici ve Vysočanech.

Praha 11: Týden otevřených kroužků

8. srpna 2022 v 15:24

Prázdniny se přehouply do své druhé poloviny. Již nyní si ale můžete vybírat z nabídky kroužků v KC Zahrada v Praze 11, které jsou určeny dětem i dospělým. Od pondělí 5. září začíná Týden otevřených kroužků, kdy můžete vyzkoušel ukázkové lekce zdarma.

Sobotní komentovaná vycházka po Malostranském hřbitově

8. srpna 2022 v 11:03

Spolek Malostranský hřbitov zve na komentovanou vycházku po Malostranském hřbitově, která se koná v sobotu 13. srpna od 14 hodin.

Altán Folimanka bude patřit folku

8. srpna 2022 v 10:28

Podvečer plný folkové muziky na Folimance v neděli 14. srpna připravila Praha 2. Vystoupí cimbalistka Zuzana Lapčíková a skupiny Kranz Akustic a Domácí výroba.

Další články
Nahoru