dnes
Úterý - obcasny-dest
8°C
zítra
Středa - zatazeno
10°C
pozítří
Čtvrtek - oblacno
10°C
Čtenářský tip: Kubánské doutníky, tabatěrky a pěstitelé tabáku v španělském institutu
Ilustrační foto: sxc.hu

Čtenářský tip: Kubánské doutníky, tabatěrky a pěstitelé tabáku v španělském institutu

Až do úterý 18. března lze navštívit ve španělském institutu Cervantes výstavu Kultura kubánského tabáku. K vidění jsou fotografie lidí, kteří pěstují a vyrábějí tabák, snímky cestovní kanceláře Exotic Cuba, doutníky, tabatěrky nebo etikety.

Výstavu v institutu nedaleko Karlova náměstí (ulice Na Rybníčku 6) pořádá kubánská ambasáda. Organizátoři připomínají, že tabák je rostlina pocházející z Jižní Ameriky, která se na Kubu dostala zřejmě dva až tři tisíce let před naším letopočtem.

„Kubánští domorodci, většinou indiáni kmene Taíno, byli věrnými konzumenty tabáku. Byl pro ně jistým druhem léčiva a neodmyslitelně patřil k různým společenským událostem, politickým i náboženským, pročež se stal hlavní pěstovanou plodinou na kubánském ostrově,“ uvádějí organizátoři. S příchodem Španělů na Kubu se pěstování tabáku rozšířilo po světě a okamžitě po něm vznikla velká poptávka.

vernisaz-kubansky-tabak-nahled

Vernisáž výstavy

Výstava s názvem Kultura kubánského tabáku si klade za cíl seznámit návštěvníky s ruční výrobou havanských doutníků a jejich vlivem na kubánskou kulturu, s důrazem na postavy baliče doutníků a predčítače novin a literatury v továrně na tabák, které jsou vtisknuty do duše každého obyvatele Havany. Výstavní sál je otevřen ve všední dny od 10 do 18 hodin, v sobotu od 10 do 14 hodin, v neděli je zavřen.


Další články
Nahoru