dnes
Středa - zatazeno
9°C
zítra
Čtvrtek - zatazeno
11°C
pozítří
Pátek - zatazeno
12°C
ČSSD v Praze 4 nechce bourat stávající koalici
Zástupce starosty Prahy 4 Jiří Bodenlos (ČSSD). Foto: autor

ČSSD v Praze 4 nechce bourat stávající koalici

Jelikož ve vládnoucí koalici na radnici čtvrté městské části spolu sedí zástupci ODS i ČSSD, dala se po čtvrtečním rozhodnutí o zrušení oblastního sdružení ODS v Praze 4 čekat reakce sociální demokracie. Ta přišla záhy, když strana iniciovala dohodovací řízení. „Koalici nechceme bourat, navíc po schválení rozpočtu na letošek by takové řešení nepřineslo nic dobrého,“ říká místostarosta Prahy 4 Jiří Bodenlos (ČSSD).

Co si slibujete od dohodovacího řízení s ODS?
Budeme muset nějakým způsobem, asi podepsáním dodatku, upravit koaliční smlouvu. Musí tam být řečeno, že tito zastupitelé ODS, kteří smlouvu podepsali jako členové oblastního sdružení, ji budou nadále plnit, i když došlo ke zrušení sdružení.

Takže toto řízení nemá vést k ukončení stávající koalice ODS, ČSSD a nezávislých kandidátů?
Určitě ne. Bylo by nefér ničit něco, co jsme podepsali loni v prosinci. To se v rozvinuté společnosti nedělá. Našli jsme průsečík na programových prioritách, tak proč vše nyní bourat? Navíc již máme schválený rozpočet, na kterém jsme se shodli jako koalice. Kdybychom chtěli přibrat do vlády nového partnera, tak ten by měl pravděpodobně jiné rozpočtové priority. Ale stejně by se musel řídit schváleným rozpočtem. Takže změna by akorát přinesla hádky a licitování a zbytečně by pozdržela realizaci mnoha věcí.

Spolupracovalo se vám lépe s minulým starostou Pavlem Horálkem nebo s tím současným, kterým je Pavel Caldr?
Pavel Horálek byl velký tahoun. Možná trochu víc developer, než by bylo záhodno, ale zásluhy na rozvoji Prahy 4 mu asi nelze upřít. Pavel Caldr je zatím na startovní čáře, bude potřebovat svůj čas na to, aby prosadil své vize.

Vzpomínáte jako účastník koalice ODS a ČSSD v Praze 4 nostalgicky na stejné spojenectví na magistrátu, které trvalo v letech 2010 a 2011?
Asi bych nepoužíval slovo nostalgie, ale jsem přesvědčen, že kdyby ta koalice zůstala, tak je dnes město mnohem dál. Pod současným vedením se neposunulo ani o centimetr dál. Koalice ODS a TOP 09 se pod vedením primátora Svobody vyznačuje totální nečinností.

V čem vidíte příčiny?
Jde o kombinaci víc faktorů. TOP 09 na magistrátu je složena ze zastupitelů, z nichž mnohým chybí zkušenost s politikou a je logické, že takoví lidé prostě nemají na to, aby město posunuli dál. Na druhé straně stojí ODS, která je na úrovni pražského zastupitelstva rozhádanou skupinou, která se skládá z různých názorových i zájmových proudů.

Zmínil jste Bohuslava Svobodu, který je však u veřejnosti poměrně oblíben za jeho snahu zavést po letech nové pořádky. On podle vás není vhodným primátorem?
Není. Podobně jako jeho kolegyně a kolegové z rady se řídí spíše heslem: když nic nezkazím a lidem nebudu vadit nepopulárními kroky, budou mne mít rádi. Takový alibismus a populismus však nevede k rozvoji. Město potřebuje schopného kormidelníka.

Vidíte takového v pražské ČSSD?
Předně musím říci, že by nebylo dobré, kdyby šla nyní ČSSD na magistrátu do koalice. Volby jsou příští rok a to znamená, že by do nich již nestihla napravit chyby, které vznikly z popsané nečinnosti ODS a TOP 09. Mělo by to smysl jedině v případě, že bychom měli svého primátora. Dokázal bych si na takové pozici představit Karla Březinu, Petra Hulinského či zastupitele Miloslava Ludvíka.


Pirátům v pražském zastupitelstvu byla zamítnuta možnost vzdát se odměn

2. listopadu 2017 v 15:15

Pražští zastupitelé dnes nesouhlasili s tím, aby se jejich kolegové za Piráty zvolení do Sněmovny mohli vzdát odměn za výkon funkce v zastupitelstvu. Pro návrh Pirátů hlasovalo 13 z celkem 65 zastupitelů. Piráti mají v pražském zastupitelstvu čtyři členy. Ve volbách do Sněmovny získala strana...

Další články
Nahoru