dnes
Neděle - zatazeno
12°C
zítra
Pondělí - jasno
12°C
pozítří
Úterý - oblacno
12°C
ČSSD: Praha nemá pojištěnu tržnici v Holešovicích, hrozí velké ztráty
Budoucnost Pražské tržnice v Holešovicích řeší politici už spoustu let. Foto: prague.eu

ČSSD: Praha nemá pojištěnu tržnici v Holešovicích, hrozí velké ztráty

Pražská ČSSD vyzvala hlavní město, aby pojistilo areál tržnice v Holešovicích. V případě nehody by kvůli chybějící pojistce mohlo město přijít o stovky milionů korun. ČTK to sdělil zástupce pražské ČSSD pro rozvoj Pražské tržnice Tomáš Petříček.

Areál bývalých jatek je od roku 1993 kulturní památkou. Město má plán jeho revitalizace, zatím ji ale nezahájilo.

„Zjistili jsme, že hlavní město Praha nemá pojištěn areál Pražské tržnice v Holešovicích. Vzhledem ke složitým vztahům s nájemcem a především hodnotě areálu a jednotlivých budov to považujeme za kardinální chybu, kterou je třeba neprodleně napravit," uvedl Petříček.

Podle Petříčka by Praha v případě například požáru mohla přijít o stovky milionů korun, případně až o miliardu. „Hlavní město má přitom poměrně čerstvou zkušenost s problematickým pojištěním Výstaviště," uvedl. Tady v roce 2008 vyhořelo křídlo Průmyslového paláce a Praha se následně přela s nájemcem o pojistku. ČSSD proto vyzvala Prahu, aby areál nechala pojistit.

Areál by měl být v budoucnu opraven. Vedení Prahy loni oznámilo, že se chce letos mimosoudně dohodnout s nájemcem, firmou Delta Center, a tržnici převzít do správy. Naplnit ji hodlá kulturními, uměleckými i obchodními aktivitami.

V současnosti v tržnici sídlí mimo jiné obchodní centrum, restaurace, ale i divadlo a trhovci. Budovy jsou v neutěšeném stavu a řada z nich využití stále nenašla.

Areál bývalých jatek je od roku 1993 kulturní památkou. Magistrát požádal v roce 2012 o zrušení památkové ochrany celého areálu a navrhl prohlásit za památky jen některé objekty. Ministerstvo kultury s tím ale tehdy nesouhlasilo.


Další články
Nahoru