dnes
Sobota - oblacno
3°C
zítra
Neděle - prehanky-snih
3°C
pozítří
Pondělí - zatazeno
2°C
ČSSD ladí noty na komunálky, dirigenty budou Dolínek a Březina
Na přípravě volebního programu a kampaně ČSSD před letošními komunálními volbami se bude podílet exnáměstek primátora Karel Březina (vlevo). Foto: archiv MHMP

ČSSD ladí noty na komunálky, dirigenty budou Dolínek a Březina

Pražská ČSSD se začala připravovat na podzimní komunální volby. Strana vytvořila dva týmy, které na přípravě budou pracovat, a ustavila manažera voleb. Kandidátka ČSSD do zastupitelstva hlavního města by měla být podle informací ČTK schválena v červnu. Zároveň chtějí socialisté změnit zákon o hlavním městě a zákon o volbách tak, aby v Praze byl v rámci komunálních voleb vždy pouze jeden volební obvod a volilo se ve stejném termínu, jako v ostatních 13 krajích.

Krajský výkonný výbor již schválil vznik dvou týmů, které budou mít volební kampaň sociální demokracie v Praze na starosti. První je programová rada, kterou povede exnáměstek primátora a zastupitel Karel Březina a která sestaví volební program ČSSD.

Druhá skupina bude samotný volební tým, který jako manažer povede zastupitel a předseda kontrolního výboru magistrátu Petr Dolínek. Podle informací ČTK by měli mít sociální demokraté zhruba v polovině května takzvané primárky, tedy jakési vnitrostranické volby, v nichž vyberou kandidáty.

V červnu by měla být hotova samotná kandidátka, známo má být také jméno budoucího kandidáta na primátora. Pražská ČSSD zároveň chce iniciovat změnu zákona o hlavním městě a zákona o volbách do zastupitelstev krajů. Pražské zastupitelstvo má kompetence kraje, voleno je ale na základě zákona o volbách do zastupitelstev obcí, stěžuje si ČSSD.

Anketa

Kdo podle vás vyhraje podzimní volby do Zastupitelstva hl. m. Prahy?

43.4%
(43.4%)
22%
(22%)
11.3%
(11.3%)
8.6%
(8.6%)
14.7%
(14.7%)
Socialisté také chtějí ústavní zákon, aby následující zastupitelstvo vládlo pouze dva roky. Po nich by přišly nové volby a termín „pražských“ voleb by se tak srovnal s volbami ve zbylých krajích. Změna zákona má rovněž změnit počet volebních obvodů. Zatímco dříve bylo možné jejich počet měnit, v budoucnu by byl pouze jeden.

Například v roce 2010 bylo v Praze sedm volebních obvodů – tehdejší opozice včetně ČSSD či Strany zelených tak obviňovala vládnoucí ODS, že Prahu účelově rozdělila, aby získala lepší volební výsledek. Zákon o hlavním městě nestanoví přesný počet obvodů, pouze v případě, že město o počtu obvodů nerozhodne, je automaticky pouze jeden.


Další články
Nahoru