dnes
Sobota - zatazeno
8°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
5°C
pozítří
Pondělí - skorojasno
4°C
ČSSD chce rezignaci primátora, TOP 09 i ODS za ním stojí
Sociální demokracie žádá rezignaci primátora Bohuslava Svobody z ODS. Foto: Petr Vilgus / Wikimedia Commons

ČSSD chce rezignaci primátora, TOP 09 i ODS za ním stojí

Na dnešním krizovém mimořádném zasedání vyzval zastupitelský klub ČSSD primátora Bohuslava Svobodu a radní Evu Vorlíčkovou, do jejíž odpovědnosti spadá projekt Opencard, k okamžité rezignaci. Reagovali tak na policejní obvinění Rady hl. města Prahy v souvislosti s uzavřením smlouvy na prodloužení kartového centra.

„Jsme svědky konce mýtu o bojovníkovi s korupcí. Primátor Svoboda brutálně zneužívá své funkce, jeho rada přijímá více než kontroverzní rozhodnutí, kauza Opencard je jen špičkou ledovce,“ uvedl vedl předseda Klubu zastupitelů hl. m. Prahy za ČSSD Miroslav Poche.

„Na předminulém zastupitelstvu jsme podali trestní oznámení kvůli zakázce na zajištění právních služeb pro emisi dluhopisů hlavního města, kterou opět bez výběrového řízení primátor zadal advokátní kanceláři WGM známé blízkými vztahy na premiéra Nečase. Primátor si zvyknul rozdávat zakázky z ruky svým známým a politickým spolupracovníkům bez ohledu na zákon,“ dodal.

Podle pražské sociální demokracie by měli zvážit setrvání ve svých funkcích i zbylí radní. „V novodobé historii Prahy není případ, kdyby bylo sděleno obvinění primátorovi v průběhu jeho funkčního období. Vyzýváme primátora Svobodu a ostatní radní, aby ze vzniklé situace vyvodili politickou odpovědnost,“ napsal zastupitelský klub ve svém prohlášení.

K rezignaci vyzval primátora Bohuslava Svobodu i místopředseda ČSSD a šéf asociace krajů Michal Hašek (ČSSD). Podle Haška by měl odejít nejen z funkce primátora, ale z postu místopředsedy asociace krajů. Svoboda reagoval, že jde o žertovnou výzvu. 

TOP 09 radní podporuje

V prohlášení také vyzval představitele TOP 09, aby řešili situaci. „Požadujeme, aby došlo k revizi veškerých veřejných zakázek a dalších úkonů činěných primátorem Svobodou a ostatními radními, kterým bylo sděleno obvinění. Připravujeme podklady pro podání návrhu na provedení hloubkového forenzního auditu činnosti primátora Svobody a jeho radních,“ vzkázal klub.

Předsednictvo TOP 09 se však za radní nejen ze své strany, ale i z ODS, postavilo. „Rada, která se pokoušela napravit rozsáhlé korupční chování svých předchůdců, je kriminalizována, zatímco původci korupčního chování se zdají být nepostižitelní,“ uvedlo ve svém prohlášení.

Podpora od Nečase

Pražská organizace ODS se k situaci doposud oficiálně nevyjádřila. Premiér Petr Nečas, který již v minulosti pražskému primátorovi opakovaně vyjádřil podporu a je považován za jeho spojence, se za pražského primátora podle očekávání postavil i dnes. 

„Pan primátor Bohuslav Svoboda má moji plnou podporu. Osobně mne ujistil, že ve věci schvalování smluv neexistují žádné pochybnosti a obvinění rady není postaveno na reálných argumentech. Odmítám politizaci ze strany Michala Haška a bývalého náměstka pražského primátora Karla Březiny. Měli by si zamést před vlastním prahem. O poměrech v pražské sociální demokracii nejlépe vypovídá tvrdá kritika Jiřího Dienstbiera, a není žádným tajemstvím, že Michal Hašek patří mezi její spojence," prohlásil premiér a předseda ODS Petr Nečas. 


Autor: Dalibor Kracík

Pirátům v pražském zastupitelstvu byla zamítnuta možnost vzdát se odměn

2. listopadu 2017 v 15:15

Pražští zastupitelé dnes nesouhlasili s tím, aby se jejich kolegové za Piráty zvolení do Sněmovny mohli vzdát odměn za výkon funkce v zastupitelstvu. Pro návrh Pirátů hlasovalo 13 z celkem 65 zastupitelů. Piráti mají v pražském zastupitelstvu čtyři členy. Ve volbách do Sněmovny získala strana...

Další články
Nahoru