Crestyl zatím nezažádal o rozhodnutí k projektu, kde má být Muchova epopej
28. dubna 2023 14:32
Ministerstvo kultury minulý rok zrušilo kladný památkový posudek pro původní verzi projektu přestavby, která má původně barokní komplex změnit na obchodní centrum propojující Václavské náměstí s ulicemi Na Příkopě, Jindřišskou a Panskou. Crestyl původní žádost o územní rozhodnutí podle informací stavebního úřadu nedávno stáhnul.
Micka ČTK sdělil, že žádost o územní rozhodnutí pro přepracovanou variantu projektu plánuje firma podat v následujících týdnech a má už všechny potřebné podklady. „Jsme přesvědčeni, že nové územní řízení bude výrazně rychlejší, než kdybychom pokračovali v tom původním," uvedl. Samotný barokní Savarin už firma za zhruba půl miliardy korun rekonstruuje.
V podzemí Savarinu by podle dřívější předběžné dohody Prahy s dědici Alfonse Muchy měla být v budoucnu umístěna malířova slavná Slovanská epopej. O tu vede Praha s Muchovou rodinou vlastnický spor. Obvodní soud pro Prahu 1 v něm koncem roku 2020 rozhodl v neprospěch hlavního města, které podle něj nesplnilo malířovu podmínku vybudovat pro cyklus důstojné výstavní prostory.
Obě strany loni uzavřely předběžnou dohodu o mimosoudním řešení, které spočívalo v umístění obrazů právě v připravovaném Savarinu. Finální dohoda však zatím nevznikla a nedávno skončila soudem určená lhůta, o jejíž prodloužení město neúspěšně žádalo. Odvolací soud proto bude pokračovat v polovině června, pokud se strany do té doby nedohodnou.
Podle pražského radního pro kulturu Jiřího Pospíšila (TOP 09) je nyní město v nelehké situaci. „Situace je bohužel pro Prahu velmi nevýhodná tím, že ta lhůta uplynula," řekl ČTK. Dodal, že intenzivně jedná s Muchovými dědici.
Plán pětadvacetiletého umístění obrazů do Savarinu se setkal i s kritikou, proti je například vnučka malíře Jarmila Mucha Plocková. Plánované prostory podle ní nejsou vhodné, protože jsou pod hladinou spodní vody a za odpovídající nepovažuje ani spojení kulturní památky s nákupním a administrativním centrem v centru Prahy. Za vhodné místo Mucha Plocková považuje zámek na pražské Zbraslavi.
Významný cyklus Slovanská epopej tvoří 20 velkých pláten, která Mucha od roku 1910 maloval 18 let. Trvalé prostory pro Slovanskou epopej se v metropoli hledají od začátku minulého století. Pražští zastupitelé předloni schválili zápůjčku pláten Moravskému Krumlovu, kde budou do roku 2026.