Dnes Sobota - oblacno 17°C
Zítra Neděle - prehanky-dest 21°C
Sobota 18. 5. 2024
Svátek má Nataša
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Crestyl zatím nezažádal o rozhodnutí k projektu, kde má být Muchova epopej
Projekt Savarin zahrnuje rekonstrukci stávajících historických budov. Vizualizace: Crestyl

Crestyl zatím nezažádal o rozhodnutí k projektu, kde má být Muchova epopej

Developerská skupina Crestyl zatím nepodala žádost o územní rozhodnutí pro upravený projekt přestavby komplexu paláce Savarin u pražského Václavského náměstí, kde by podle předběžné dohody hlavního města s dědici Alfonse Muchy mohla být v budoucnu vystavena Slovanská epopej. Plánuje ho podat v následujících týdnech. Na dotaz ČTK to odpověděli mluvčí Prahy 1 Petr Bidlo a Crestylu Ondřej Micka. Situace kolem slavného cyklu obrazů se v poslední době zkomplikovala, soud neprodloužil lhůtu na mimosoudní dohodu ve sporu o jeho vlastnictví mezi Prahou a malířovými dědici, který má pokračovat v červnu.

Ministerstvo kultury minulý rok zrušilo kladný památkový posudek pro původní verzi projektu přestavby, která má původně barokní komplex změnit na obchodní centrum propojující Václavské náměstí s ulicemi Na Příkopě, Jindřišskou a Panskou. Crestyl původní žádost o územní rozhodnutí podle informací stavebního úřadu nedávno stáhnul.

Micka ČTK sdělil, že žádost o územní rozhodnutí pro přepracovanou variantu projektu plánuje firma podat v následujících týdnech a má už všechny potřebné podklady. „Jsme přesvědčeni, že nové územní řízení bude výrazně rychlejší, než kdybychom pokračovali v tom původním," uvedl. Samotný barokní Savarin už firma za zhruba půl miliardy korun rekonstruuje.

V podzemí Savarinu by podle dřívější předběžné dohody Prahy s dědici Alfonse Muchy měla být v budoucnu umístěna malířova slavná Slovanská epopej. O tu vede Praha s Muchovou rodinou vlastnický spor. Obvodní soud pro Prahu 1 v něm koncem roku 2020 rozhodl v neprospěch hlavního města, které podle něj nesplnilo malířovu podmínku vybudovat pro cyklus důstojné výstavní prostory.

Obě strany loni uzavřely předběžnou dohodu o mimosoudním řešení, které spočívalo v umístění obrazů právě v připravovaném Savarinu. Finální dohoda však zatím nevznikla a nedávno skončila soudem určená lhůta, o jejíž prodloužení město neúspěšně žádalo. Odvolací soud proto bude pokračovat v polovině června, pokud se strany do té doby nedohodnou.

Podle pražského radního pro kulturu Jiřího Pospíšila (TOP 09) je nyní město v nelehké situaci. „Situace je bohužel pro Prahu velmi nevýhodná tím, že ta lhůta uplynula," řekl ČTK. Dodal, že intenzivně jedná s Muchovými dědici.

Plán pětadvacetiletého umístění obrazů do Savarinu se setkal i s kritikou, proti je například vnučka malíře Jarmila Mucha Plocková. Plánované prostory podle ní nejsou vhodné, protože jsou pod hladinou spodní vody a za odpovídající nepovažuje ani spojení kulturní památky s nákupním a administrativním centrem v centru Prahy. Za vhodné místo Mucha Plocková považuje zámek na pražské Zbraslavi.

Významný cyklus Slovanská epopej tvoří 20 velkých pláten, která Mucha od roku 1910 maloval 18 let. Trvalé prostory pro Slovanskou epopej se v metropoli hledají od začátku minulého století. Pražští zastupitelé předloni schválili zápůjčku pláten Moravskému Krumlovu, kde budou do roku 2026.


Autor: ČTK

Očkování zvířat osob bez domova

Dnes v 15:07

V areálu noclehárny Michle proběhne 22. května od 9 do 11:30 hodin již tradiční očkování zvířat osob bez domova.

Praha 4 hledá členy do komise pro Eurovolby

Včera ve 14:47

Praha 4 uvítá na doplnění komisí pro Eurovolby 2024 nové zájemce o členství. Vhodné je i pro studenty 18+ a zdatnější seniory. Bydliště na Praze 4 není podmínkou.

Praha 13: Pomozte zajistit hladký průběh voleb

Včera v 10:46

Ve dnech 7. a 8. června proběhnou volby do Evropského parlamentu. Volební komise, které zajišťují průběh hlasování a následné sčítání hlasů, nejsou dosud plně obsazeny.

Hasiči zasahovali u převráceného návěsu

16. května 2024 ve 21:55

Ve čtvrtek 16. května od 18:45 hodin zasahovali hasiči ze dvou stanic v ulici Českobrodská v Praze 10. Převrátil se tam plně naložený návěs. Hasiči museli vyložit náklad před jeho vyproštěním.

Poslední rozloučení s Harapesem bude v Národním divadle

16. května 2024 v 18:25

Poslední rozloučení s tanečníkem a hercem Vlastimilem Harapesem, který zemřel ve středu ve věku 77 let, se uskuteční 27. května v poledne v Národním divadle (ND). Informoval o tom mluvčí ND Tomáš Staněk. Harapes, který byl dlouholetým baletním sólistou Národního divadla a později baletní soubor...

Další články
Nahoru