dnes
Sobota - prehanky-dest
8°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
5°C
pozítří
Pondělí - skorojasno
4°C
Crack? Kokain? Narkomanům vládne pervitin
Zadržení drogoví dealeři po policejním zátahu v Nuslích. Foto: Petr Štrompf

Crack? Kokain? Narkomanům vládne pervitin

Která tvrdá droga v metropoli aktuálně „kraluje?“ „Jednoznačně pervitin. A představuje největší problém jak v odhalování jeho distribuce, tak i varen. Praha je vůbec specifické město, do kterého se v posledních letech stahuje nejvíc opiátových uživatelů,“ uvedl Jakub Frydrych, ředitel Národní protidrogové centrály (NPC).

Ceny drog v Praze

Marihuana: 300 – 350 Kč/gram
Heroin: 800 – 1000 Kč/gram
Pervitin: 400–500 Kč/gram
Kokain: 600 Kč/gram
Extáze: 200–250 Kč/tableta

Zdroj: Policie ČR

Podle policejního šéfa NPC láká narkomany do metropole především nabídka nepřeberného množství drog, město je anonymní, každému je jedno, kdo je a kdo není narkoman. Nehledě na to, že sehnat v Praze jakoukoli drogu není nejmenší problém.

„Například kokain. V různých zábavních klubech ho zájemce sežene za pár minut. Samozřejmě, že je různé kvality, což představuje pro narkomana obrovské zdravotní riziko. Nehledě na to, že droga sama o sobě je postupná cesta do pekel,“ vysvětloval ředitel NPC Jakub Frydrych.

Učiněné peklo ale podle policisty nastane, až si nejen pražští narkomani oblíbí crack. Což je krystalická podoba kokainu, avšak vůbec nejrizikovější. Kouření cracku totiž způsobuje zasažení mozku rychleji a tak způsobí intenzivní a okamžité, avšak velmi krátké, drogové opojení, které trvá přibližně 15 minut.

V podstatě už po prvním pokušení se zvědavec stává „závislákem“. „Zatím se v Praze tato droga nevyskytuje. Naštěstí,“ poznamenal Jakub Frydrych. Otázka je, jak dlouho ještě.

Pervitin vše nahradí

„Jsem si jistý, že crack v Praze nebude. Strašíme se tím periodicky už asi dvacet let. Je to vyloženě americká záležitost, protože pašování drogy přes moře do Evropy představuje pro narkobarony příliš velké riziko,“ glosoval pro server Pražský patriot Jiří Presl, vedoucí lékař Drop In.

„To takzvaně náš pervitin všechny drogy bohatě nahradí. Protože přebytek stále převyšuje poptávku,“ glosoval pro server Pražský patriot Jiří Presl, vedoucí lékař Drop In. Za jeho praxe se prý nesetkal s jediným případem narkomana, který si crack byť jen zkusil.

Pražská policie pro tento rok vyhlásila drogové scéně nemilosrdnou ofenzívu. Podle ředitele Martina Vondráška to je přímo úkol číslo jedna. „Praze problém s drogami nedělá zrovna dobré jméno v zahraničí. Čeho je moc, toho je příliš,“ doplnil Vondrášek.

Šikovní Vietnamci

A tak policie koná. Tedy konala vždycky, avšak svět toxikomanů zdá se být nekonečný. „Za měsíc v průměru uzavřeme čtyři případy varen či distribuce,“ vypočetl šéf NPC. 

Této riskantní, ale stále výnosné výroby drog se podle policie chopili především Vietnamci. Přímo se zapojili do velkokapacitní výroby, i když český podíl na ní rovněž zůstává stále vysoký. První policejní razie se tak znovu soustřeďovaly především do Nuslí.

V hernách v Bělohorské ulici se dala prý droga sehnat bleskově. Kriminalisté odtud odváželi celé party zadržených pouličních dealerů. A tak dlouho, dokud se jiní dealeři nepřemístili jinam. Samozřejmě, že tak to jde pořád dokola.

Drogy pro náctileté

Velký problém v Praze začínají představovat děti. Opilé děti. Zkusit si drogu ztrácí zábrany stále více školáků. „Pomáhá jim k tomu cena alkoholu. Je tím pádem dostupný a konce jsou nedozírné. Není žádnou zvláštností, že drogu následně okusily děti ve věku dvanáct, patnáct let,“ upozorňoval Karel Nešpor z bohnické psychiatrické léčebny.

Na vině však nejsou jen obyčejné kriminální živly, které mají „psaníčka“ s drogami po kapsách. Justice v nedávné minulosti potrestala tří milionovou pokutou a osmiletým vězením lékaře a provozovatele jisté pražské lékárny Andreje Monakova. Nešlo o náhodu – čtyřem lidem prodal v rozmezí necelých dvou let šest milionů tablet léku, kteří z něj vyráběli pervitin.

Čerstvý úspěch celníků

Celníci na Letišti Václava Havla Praha  ve čtvrtek opět zabodovali – zadrželi zásilku téměř čtyř kilogramů heroinu. Drogy v nenaředěné podobě přepravoval v zavazadle srbský mladík, který přicestoval do Prahy z ugandského Entebbe přes Amsterodam.

Droga měla údajně putovat dále do zahraničí, byla ukrytá ve vícevrstvých papírových obálkách, kdy jednotlivé vrstvy papíru byly důkladně slepeny. „Takto vytvořené balíčky byly zabaleny do tradičních afrických textilií a vsunuty do originálních obalů jako od výrobce,“ popisoval aktuální informaci serveru Pražský patriot Pavel Drobek, mluvčí Celního úřadu Praha Ruzyně.


Autor: Petr Štrompf

Ustlali si v opuštěném drážním domku, od jejich svíčky vznikl požár

8. listopadu 2017 v 18:43

Dnes hodinu po půlnoci vyslal operační důstojník hlídku pražské cizinecké policie do oblasti Florence, neboť byli tito policisté nejblíže místu začínajícího požáru. Na ten policisty upozornili pracovníci tamního autobusového terminálu.

Ptal se seniorky na přesný čas, z krku jí strhnul řetízek za tisíce

8. listopadu 2017 v 09:01

Policisté z místního oddělení Horní Počernice prošetřují případ, při kterém doposud neznámý pachatel využil  nestřeženého okamžiku a pětasedmdesátileté seniorce strhl z krku řetízek.

Překvapení v rozkroku: Asi málokdo by tušil, že si je schovala zrovna do kalhotek

7. listopadu 2017 v 17:32

Tisícovky cigaret pašovaných linkovým autobusem z Ukrajiny, mimo jiné i ve spodním prádle stevardky, odhalili v sobotu pražští celníci. V autobuse byla i puška s náboji. O den dříve celníci v Praze našli stovky litrů piva, vína a lihovin pašovaných rumunskou dodávkou.

Další články
Nahoru