Dnes Úterý - zatazeno 16°C
Zítra Středa - obcasny-dest 14°C
Úterý 24. 5. 2022
Svátek má Jana
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Covidový rok 2020 byl v Česku podivný i pro elektrárenské sokolí páry
Mládě vzácného sokola na komíně malešické spalovny. Foto: Dušan Rak

Covidový rok 2020 byl v Česku podivný i pro elektrárenské sokolí páry

Na záchraně kriticky ohroženého dravce sokola stěhovavého se posledních letech významnou měrou podílí instalace hnízdících budek na výškových a dalších industriálních budovách po celém Česku, Prahu nevyjímaje.

Celkem deset sokolích párů, tedy o tři více než v roce 2019, zahnízdilo vloni na výškových objektech Skupiny ČEZ. Je to dosavadní rekord, unikum je to i v rámci Evropy. Ne všem párům se však podařilo vyvést mladé, a tak se jich vloni rozletělo do světa jen jedenáct.

Podle ornitologa a výzkumného pracovníka obecně prospěšné společnosti ALKA Wildlife Václava Berana probíhalo loni sledování sokolů stěhovavých v lokalitách Dětmarovice, Dukovany, Ledvice, Mělník, Počerady, Poříčí, Proboštov, Prunéřov, Temelín, Třeboradice, Tušimice a Trmice, a to od začátku února do konce září.

Velmi slibné začátky zahnízdění pak skončily ve ztracenu v případě elektráren Počerady, Prunéřov, Tušimice a teplárny Trmice. Ve všech budkách přitom byla dvě až čtyři vejce.

„Zatímco u bývalé výtopny v Proboštově jsem s tím víceméně počítal, neboť mladý nezkušený pár se pokusil zahnízdit na ochozu komína v telekomunikační kabeláži, u ostatních nikoliv. Jenže při bližším ohledání byla vejce buď zastydlá nebo neoplozená, případně úplně zmizela,“ řekl Beran.

Minimálně v jednom případě také došlo k výměně partnera. Ne o všech párech se přitom dá říct, že jsou nezkušené, zvláště když před tím byly schopny vyvést až čtyři mláďata. Navíc nahoře měly klid a klimatické podmínky byly rovněž vcelku příznivé.

„Prostě je to záhada, ale tak to v přírodě bývá. Když nejde o lidské rušení, což v tomto případě nejde, považuji to za přirozené,“ pokračoval Beran.

„Jak pro lidi, tak i pro sokoly byl rok 2020 nějaký podivný. Všechny páry tokaly, samice inkubovaly a seděly na vejcích, přičemž samci jim nosili potravu. Ale jen čtyři zahnízdění s jedenácti prokázanými mláďaty lze považovat za úspěšná," sdělil ornitolog.

Další pomyslný zářez, a to hned dva, si tak za sever Čech může udělat jen Elektrárna Ledvice. Jedno mládě měli středočeští sokoli z Elektrárny Mělník a stejně jako předloni hned čtyřmi potomky se mohl pochlubit pár hnízdící na komínu v areálu Třeboradice.

Elektrárna Dětmarovice na severu Moravy a Elektrárna Poříčí ve východních Čechách se opět staly domovem poštolek. V obou lokalitách jsou nainstalovány sokolí budky již od roku 2016. Sokol stěhovavý v nich však vloni nebyl vůbec pozorován. 

„Rájem pro poštolky byly několik let po sobě i obě jaderné elektrárny Dukovany a Temelín. Vloni ovšem byly budky na ochozech ventilačních komínů v obou jaderkách osídleny již sokolími páry. I když oba zahnízdily, mladé vyvedl jen ten dukovanský, za to hned čtyři. Byli první a společně s kroužky dostali i jména Pankrác, Servác, Bonifác a Žofie, která pro ně vybrali zaměstnanci elektrárny,“ přiblížil Václav Beran.

Nejproduktivnější pražský sokol se vrátil do přírody

Loni v březnu byl v Malešicích po dva a půl týdne trvajícím zotavování vypuštěn do přírody desetiletý samec sokola stěhovavého, který byl před tím nalezen na zemi, vyčerpaný a neschopný letu.

Odhaleno u něj bylo staré zranění křídla, které pravděpodobně utrpěl při nárazu do nějaké překážky, následně jej limitovala především jeho špatná kondice a chybějící energie. Podle ornitologického kroužku hnízdil v Praze pravidelně od roku 2013, a to dokonce se dvěma samicemi zároveň.

Na jeho návrat tak nedočkavě čekaly hned dvě sokolí partnerky. Jedna na komíně spalovny v Malešicích, druhá na komíně teplárny v Michli.

Tento sokol celkem odchoval již více než 20 mláďat a je to tak vůbec nejproduktivnější sokol v Praze. Vylíhl se v Německu v roce 2010.

Velká nabídka snadno dostupné potravy

Sokol stěhovavý je vzácný a ohrožený druh dravého ptáka, který před několika desetiletími téměř vyhynul v celé Evropě. Počty sokolů kriticky poklesly v důsledku úbytku a znečištění jejich přirozeného prostředí. Zásadní negativní roli sehrálo zejména nadměrné používání pesticidů v zemědělství.

Sokoli v České republice po vynucené přestávce hnízdí teprve od začátku devadesátých let let, jejich počet se pomalu zvyšuje. Někteří ptáci hledají pro hnízdění alternativy v podobě měst a technických staveb v krajině. Do měst je přitahuje i velká nabídka snadno dostupné potravy – hejna holubů.

Bez pomoci lidí se přítomnost sokolů ve městech neobejde, přičemž základem ochrany je nabídka bezpečných hnízdišť na vhodných místech. Taková ochrana není možná bez úzké spolupráce ornitologů a vlastníků či správců výškových budov.

V Praze hnízní sokoli na vysokém komíně malešické spalovny, komíně teplárny v Michli nebo v areálu motolské nemocnice.


Autor: Karel Netolický

Pražské služby dětem. Na Ladronku přijde i Michal Nesvadba

Dnes v 19:10

Pražské služby zvou již podesáté na zábavnou rodinnou akci na Ladronce v sobotu 18. června od 11 hodin. 

Sérií vzpomínkových akcí si Praha 2 připomene 80. výročí operace Anthropoid

Dnes v 19:04

Městská část Praha 2 připravuje k letošnímu 80. výročí vojenské operace Anthropoid hned několik vzpomínkových akcí. Na mnohých se bude podílet také Československá obec legionářská. Mezi výčtem akcí nebudou chybět například panelové výstavy, tradiční pieta v Resslově ulici nebo celodenní akce pro...

Osmdesát let Operace Anthropoid připomene program na Karlově náměstí

Dnes v 16:36

Akce k připomenutí 80. výročí operace Anthropoid se uskuteční v sobotu 18. června na Karlově náměstí.

Desítka spouští vodní prvky

Dnes v 11:03

Desátá městská část postupně spouští vodní prvky ve svých parcích, na náměstích a na dalších místech ve veřejném prostoru. Velká soustava v parku Malinová – Chrpová už je v provozu, v nejbližších dnech a týdnech se přidají Malešický park a volnočasový areál Gutovka. Na desítkách dalších míst budou...

Putování Prahou 2 po stopách Milady Horákové do konce května

Včera v 16:54

Venkovní hra Putování Prahou 2 po stopách Milady Horákové, při které můžete získat věcné ceny, končí 31. května. Trasa začíná u rodného domu Milady Horákové, rozené Králové, na rohu ulic Rumunská a Bělehradská, kde je od ledna odhalena nová nepřehlédnutelná...

Ztracenou ženu odvezli domů k manželovi

Včera ve 13:53

Starší ženu trpící demencí, která zabloudila v okolí Kongresového centra, se podařilo strážníkům vypátrat a předat manželovi dříve, než by ji její vlastní zmatené kroky mohly přivést do případného nebezpečí.

Veřejná prezentace projektu se zástupci radnice Prahy 15

Včera v 10:46

Setkání radnice s obyvateli Prahy 15 u představení projektu mateřské školy a denního stacionáře pro seniory Gercenova 911.

Další články
Nahoru